Centrum informacyjne każdej jednostki organizacyjnej, czyli … sekretarka jak Enigma

Czwartek, 25 stycznia – Dzień Sekretarki i Asystentki, Dzień Kryptologii

 

 

Dzień Sekretarki i Asystentki

 

Maryla Rodowicz-Szparka Sekretarka

 

Dzień Sekretarki i Asystentki to nieformalne święto obchodzone w wielu krajach na świecie w celu uznania i promowania pracy sekretarki i sekretarza, asystentki i asystenta, oraz pracowników pomocniczych w biurze, pojmowanych ogólnie, jako pracowników administracyjnych.

Powołanie do życia święta miało na celu nie tylko wyeliminowanie ze świadomości ludzkiej przeświadczenia, że stanowisko sekretarki obejmują kobiety bez zawodu, ale promowanie go wśród mężczyzn i zachęcenie ich do rozważenia zrobienia kariery w sekretariacie czy innym dziale administracji. Zmiana nazewnictwa podyktowana była dotrzymaniem kroku zmianom na stanowiskach służbowych w biurach różnych przedsiębiorstw i rozszerzeniem obowiązków administracyjnych dzisiejszej siły roboczej.

Na świecie są miliony sekretarek i asystentów i tym wszystkim pracownikom zarówno „Dzień” jak i „Tydzień” jest poświęcony.

Pomysł pojawił się w już w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy amerykański rynek pracy boleśnie odczuwał brak wykwalifikowanych pracowników administracyjnych.

W USA pierwsze oficjalne obchody Narodowego Tygodnia Sekretarek (w dniach 1-7 czerwca 1952) i Narodowego Dnia Sekretarki (w dniu 4 czerwca) ogłosił Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Charles W. Sawyer, za namowę producentów produktów biurowych. Obecnie jest to jedno z największych świąt zawodowych w USA, które rozprzestrzeniło się z biegiem lat na świecie. Współcześnie w USA organizowane są wydarzenia wśród społeczności danego przedsiębiorstwa, spotkania towarzyskie i indywidualne często uhonorowane darami korporacji. Są również kwiaty, słodycze, obiad w restauracji lub wolny dzień.

Od kilku lat w Polsce sekretarki i asystentki obchodzą swoje święto 25 stycznia, jako „Dzień Sekretarki i Asystentki”, przyłączając się również do międzynarodowych obchodów w dniu 25 kwietnia. Zdaniem organizatorów, to podwójne święto skłania do refleksji na temat zmian i wymogów związanych z pracą w biurze.

 

 

Dzień Kryptologii

 

Dzień Kryptologii – święto obchodzone 25 stycznia, ustanowione w 2007 przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ustanowienie święta odbyło się w 75. rocznicę złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma, którego dokonali 14 grudnia 1932 roku trzej polscy matematycy i kryptolodzy, absolwenci Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UAM: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski, pracujący wówczas w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

 

Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki / Źródło: Wikimedia Commons

Dzień ten jest wyrazem hołdu trzem naukowcom i absolwentom UAM, którzy swoim osiągnięciem przyczynili się do późniejszych sukcesów aliantów w walce z hitlerowcami podczas II wojny światowej i tym samym do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar.

W 2000 roku przyznano im pośmiertnie jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, Order Odrodzenia Polski.

25 stycznia 2008 „Dzień Kryptologii” zapoczątkował cykl corocznych wykładów ich imienia z informatyki, w tworzenie której wnieśli znaczny wkład. W dniu tym, przed inauguracją odczytów, następuje uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów, zlokalizowanym naprzeciw Centrum Kultury „Zamek”, w budynku którego mieścił się w okresie międzywojennym Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UAM. Pomnik odsłonięty został 10 listopada 2007.

Dzień Kryptologii obchodzony jest 25 stycznia od 2007 roku. Ustanowienie miało miejsce w 75. rocznicę złamania szyfru Enigmy, do którego doszło 14 grudnia 1932 roku. Co roku, z okazji święta, organizowane są specjalne wykłady z zakresu informatyki i kryptologii.

W 2017 roku, w 85 rocznicę, trzej kryptolodzy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki – zostali pośmiertnie odznaczeni Medalem Alumno Bene Merenti, który jest przyznawany przez UAM osobom rozsławiającym uczelnię.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

 

Dodaj komentarz