W tak pięknych okolicznościach przyrody… czyli – jak świętowałam Dzień Flagi

Majowy weekend,  wbrew przewidywaniom synoptyków, nie był aż tak niełaskawy dla miłośników  wypoczywania na świeżym powietrzu. Odwiedzenie Ogrodu Botanicznego w Łodzi planowałam już jakiś czas wcześniej, bo maj to przecież czas kwitnących tulipanów i innych cebulowych. Jak co roku w okresie wiosennym Ogród Botaniczny organizuje wystawę tulipanów.

2 maja nie był dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków wzięło w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy. Świadczyć o tym może ta ogromna kolejka przed bramą Ogrodu, oczekujących na możliwość nabycia biletów wstępu.

Na fioletowo wita nas żagwin, nazywany czasami obrecją ogrodową. Używany jest do obsadzania ogródków skalnych, obsadzania murków i na rabaty. Efektownie wygląda, gdy jego pędy zwisają z głazów lub murów.

Białą plamą rozłożyła się gęsiówka alpejska. Jest to bylina, gatunek głównie arktyczno-alpejski. Występuje w północnych regionach Ameryki Północnej, na Grenlandii, w górach Europy, tundrze Półwyspu Skandynawskiego, na obszarach Azji o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje w Tatrach i na Babiej Górze,  a także w Karkonoszach. A także gdzie się da – czyli w naszych przydomowych ogródkach.

Niedaleko rośnie piękna sasanka zwyczajna , Pulsatilla vulgaris. Roślina z rodziny jaskrowatych. Występuje przede wszystkim na terenach górskich Europy  i środkowej Azji. Tulipany ( rodzina Liliowate ) Są najpopularniejszą rośliną cebulową kwitnącą wiosną. Pochodzą z Azji Środkowej. Naturalnie występują w zachodniej Turcji aż do gór Pamir na wschodzie.   W XVI w. były już uprawiane na ogromnych plantacjach. Nazwa „tulipan” pochodzi od perskiego słowa „dolbend” (tureckiego „tulbend”) oznaczającego materiał wykorzystywany do upinania turbanów, kształtem przypominających kwiat tulipana. Tulipany do Europy sprowadził, w połowie XVI wieku z dworu sułtańskiego, austriacki ambasador w Turcji, a ich uprawą zajął się francuski botanik Karol Clusius. Jest on uznawany za „ojca” europejskich odmian tych kwiatów. Początkowo pielęgnował je w ogrodach dworu austriackiego, potem na terenie Holandii. Tulipany stały się bardzo ekskluzywnym towarem w ówczesnej Europie. Wielu władców i majętnych osób była w stanie zapłacić ogromne sumy pieniędzy za cebule niektórych odmian. I tak dzisiaj, tulipan uważany jest za kwiat narodowy Holandii. W XVI wieku Holendrzy przemycili z Turcji cebulki tulipana i zaczęli je rozmnażać i krzyżować. W czasie tzw. „tulipanomanii” w latach 1636-1637 nastąpił ogromnym wzrost cen za cebulki tulipanów. Tulipanowa gorączka zakończyła się równie gwałtownie, jak się rozpoczęła, ale nadal nie zaprzestano poszukiwań coraz to nowych barw kwiatów i liści, odcieni oraz kształtów płatków. Tulipanom nadaje się imiona sławnych ludzi, np.: Elvis Presley, Van Gogh, Mickey Mouse, Antonio Vivaldi, Hillary Clinton, Chopin czy Maria Kaczyńska. Są łatwe w uprawie. Kwitną od początku marca. Tulipany można podziwiać w kilku miejscach ogrodu. Około 15 tys. cebul kwitnie na rabacie bylinowej i przedogródku w Skansenie Roślinnym. Główna ekspozycja tradycyjnie znajduje się na kolistych rabatach koło stawu. Prezentowanych tam jest 50 tys. tulipanów w 28 odmianach, z czego 20 odmian  pokazywanych jest po raz pierwszy.

Rabata bylinowa

Yellow Crown

Lalibela

Pink Impressjon

Ivory Floradale – mieszaniec Darwina

Negrita

Shirley

Główna ekspozycja – koliste rabaty koło stawu

Princess Irene – tulipany Triumpha

Golden Parade

Foxy Foxtrot – tulipany pełne wczesne

Akebano

Peach Blossom – tulipany pełne wczesne

Monte Carlo – tulipany pełne wczesne

Mondial – tulipany pełne wczesne

Flash Point – tulipany pełne wczesne

 

Coleur Cardinal – tulipany Triumpha

Apricot Delight – mieszaniec Darwina

Pallada – tulipany Triumpha

Pretty Princess  – tulipany Triumpha

Flaming Flag – tulipany Triumpha

Przedogródek w Skansenie Roślinnym

W przedogródku, oprócz pokazanych wcześniej grup, można podobno obejrzeć odmiany tulipanów pochodzące od gatunków botanicznych np. tulipan Bakera „Lilac Wonder”, mieszańce „Violacea Black Base”, „Little Beauty”, „Persian Pearl” oraz tulipany Praestans „Unicum” i „Shogun”. Rosną tu także dwie odmiany tulipanów z grupy Kaufmanniana: „Corona” i „Heart’s Delight”. Odmiany botaniczne zakwitają wcześniej i długo kwitną.

Mnie udało się zidentyfikować dwie odmiany:

tulipan Bakera „Lilac Wonder

na drugim planie – tulipan mieszaniec „Violacea Black Base”

Kwiaty tulipanów charakteryzują się najbogatszą paletą barw oraz największym stopniem ich wysycenia w świecie roślin, podobno żaden inny rodzaj pod tym względem im nie dorównuje. Są to rośliny bardzo przeze mnie cenione. Również cenione są na całym świecie przez działkowców i ogrodników, którzy uprawiają tulipany na kwiat cięty.

Dodaj komentarz