Zdjęcie to nie tylko wyrażanie swoich poglądów. To sztuka kreatywna, czyli … rysowanie za pomocą światła

Niedziela, 19 sierpnia – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, Światowy Dzień Fotografii

 

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (World Humanitarian Day) to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 11 grudnia 2008 roku. O święcie tym pisałam już   (TUTAJ)

 

Światowy Dzień Fotografii

Fotografia to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne np. przy rayografii (wykorzystywanej raczej jako jednej z technik plastycznych)

Techniki fotograficzne dzielą się na: fotografię tradycyjną (błędnie określaną jako analogowa), dzielącą się na monochromatyczną i barwną, szlachetne techniki fotograficzne oraz fotografię cyfrową gdzie rejestracja obrazu odbywa w karcie pamięci.

Fotografia, powstała w XIX wieku, korzystała z wynalazków znanych już wcześniej. Przykładem jest camera obscura, znana już w starożytnej Grecji.

W 1826 lub 1827 roku powstała pierwsza fotografia, stworzona przez Francuza Josepha-Nicéphore’a Niepce’, francuskiego fizyka i jednego z wynalazców techniki dagerotypii, którą opracował wspólnie z Louisem Jacques’em Daguerrem. Fotografia wcale nie została wykonana na papierze, ale na metalowej płytce o wymiarach 20,3 × 16,5 cm. Było to pierwsze udane, trwałe zdjęcie, wszystkie poprzednie próby zachowania obrazu kończyły się porażką. Fotografia przedstawiała widok z okna.

 

Widok z okna w Le Gras – pierwsza udana, trwała fotografia wykonana przez Nicéphore’a Niépce’a w 1826 r. (Wikipedia)

 

Do dziś nie wiadomo, ile czasu zajęło wykonanie fotografii. Szacuje się, że mogło to być 8–10 godzin naświetlania. I to właśnie ze swoim widokiem z okna Niépce wyjechał do Wielkiej Brytanii z zamiarem zaprezentowania osiągnięcia w Londynie. Niestety bez powodzenia. Wynalazek dagerotypu został ogłoszony przez Daguerre’a już po śmierci Niépce’a, w 1839 roku. Rząd francuski doszedł do wniosku, że nie można opatentować sztuki, wykupując i oddając dobru publicznemu patent Nicephore Niépce’a i Louisa Daguerre’a. A konkretniej technikę dagerotypii, która dała początki fotografii praktycznej na całym świecie. Było to właśnie 19 sierpnia 1839 roku i data ta symbolicznie uważana jest za początek praktycznej fotografii.

Tak więc technika dagerotypii została opracowana w latach 20. i 30., a od 1839 roku była już dostępna komercyjnie. Pozwalała na otrzymanie poprawnego zdjęcia, ale tylko w jednym egzemplarzu, gdyż utworzony na płytce obraz był od razu obrazem pozytywowym. Dagerotypia dominowała do lat 50. XIX, kiedy wyparły ją inne techniki. Rozwój tej dziedziny od razu nabrał tempa i pojawił się w każdym zakątku naszego globu.

W Ameryce pionierem fotografii był Robert Cornelius. Dzięki swojej znajomości chemii i hutnictwa, Cornelius próbował udoskonalić dagerotyp. Około października 1839 roku, w wieku trzydziestu lat, Cornelius zrobił autoportret. Wytworzony dagerotyp jest niecentralnym portretem mężczyzny ze skrzyżowanymi ramionami i potarganymi włosami. Obraz Corneliusa – który wymagał od niego siedzenia bez ruchu przez 10 do 15 minut – jest najstarszym znanym celowym fotograficznym portretem człowieka.

 Zdjęcie Roberta Corneliusa Corneliusa z 1839 roku, z tyłu brzmi: „Pierwsze zdjęcie, jakie kiedykolwiek zrobiono”

 

W tym samym czasie nad otrzymywaniem obrazów tworzonych przez światło pracował angielski uczony William Henry Fox Talbot. Jest najbardziej znany jako pionier fotografii czarno-białej – był wynalazcą procesu negatywowego. Metoda kalotypii (lub talbotypii) pozwalała na wykonywanie negatywu z którego można było otrzymać wiele pozytywów – odbitek, w przeciwieństwie do dagerotypu, który nie dawał takich możliwości.

Metoda Talbota dała początek technice negatywowo-pozytywowej, która zdominowała ona dalszy rozwój fotografii. Początkowo metoda Talbota była mniej popularna od dagerotypu, gdyż wymagała długiego czasu naświetlania, a otrzymywane odbitki były mniej ostre i wyraźne. Możliwość multiplikacji, która odróżniała technikę Talbota od dagerotypu, nie była postrzegana od razu jako zaleta – przeciwnie, unikatowość dagerotypu postrzegano wówczas jako jego przewagę, mimo, że talbotypia wykonywana była na papierze a dagerotypia na metalowej płytce.

 

GeorgeWilsonBridgesCalotype.jpg ‎(474 × 340 pixels, file size: 34 KB, MIME type: image/jpeg)

Pierwsza fotograficzna technika negatywowa, została opatentowana przez jej wynalazcę, Williama Foxa Talbota, dopiero w 1841 roku. Idea kalotypii stała się podstawą dalszego rozwoju fotografii.

Na ziemiach polskich, fotografia pojawiła się  równolegle do osiągnięć na zachodzie.

Już 13 lipca 1839 roku, a więc jeszcze przed ujawnieniem szczegółów techniki dagerotypii, polski inżynier i wynalazca Maksymilian Strasz, interesujący się optyką i nowym wynalazkiem – fotografią, opublikował w „Wiadomościach Handlowych i Przemysłowych” artykuł poświęcony innej technice fotograficznej, kalotypii. Redakcja gazety w przypisie do tego tekstu informowała, że autor przesłał dwie próbki obrazów wykonanych tą techniką i że zainteresowani mogą je zobaczyć. O kolejnych próbach Strasza związanych z tą techniką nic nie wiadomo. Zainteresował się natomiast dagerotypią, której poświęcił kolejne teksty, opublikowane w październiku i listopadzie.

W tym samym roku Kurier Warszawski wydrukował ogłoszenie firmy Fraget oferującej aparaty do dagerotypii. Rok później w Poznaniu i w Warszawie pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.

Pierwszy profesjonalny zakład fotograficzny na ziemiach polskich „Zakład Daguerrotypowy Karola Beyer w Warszawie” na przełomie lat 1844–1845 otworzył w Warszawie Karol Beyer. Fotografia stała się powszechna.

Dziś prawie każdy może fotografować – choćby aparatem w smartphonie. Święto Fotografii to idealny dzień, żeby zrobić z niego użytek. Zrobić zdjęcie jakiegoś ciekawego miejsca, fajnie przyrządzonego posiłku, ciekawego ciasta, kochanego zwierzaka czy naszych bliskich. To my decydujemy, co chcemy pokazać i w jaki sposób. Czasem jedno kliknięcie potrafi stworzyć wspaniałą pamiątkę na całe życie.

Zdjęcie ma przedstawiać człowieka, życie i historię na nim zawartą. Tak właśnie uważa wybitny turecki fotograf , który dzięki swojej twórczości zwany jest Okiem Stambułu. Można nazwać go pionierem fotografii poprzedniej epoki analogowej, niezmienionej nowoczesnymi programami. Fotografia dla Ary Gülera to odzwierciedlenie rzeczywistości. Jego prace nie są pozowane, a osoby fotografowane często nie zdawały sobie nawet sprawy z obecności fotografa. Tylko po to, by emocje zawarte na kliszy były jak najbardziej autentyczne. Idea w tym zawarta została doceniona na całym świecie, a prace Gülera są wystawiane w największych muzeach.

 

 

Zdjęcia Gülera tętnią życiem. Są na nich pełne ruchu ulice, są robotnicy w porcie i kobiety na bazarze. Jego prace są  dokumentem świata, który znika na naszych oczach. Zachowują kulturę narodu, który coraz silniej się europeizuje. A jednocześnie jest to zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną, prosta i piękna, klasyczna fotografia.

 

 

 

Poznajmy jeszcze najlepsze zdjęcia 2017 roku. National Geographic, jak co roku wybrał inspirujące kadry z najdalszych zakątków świata.

 

 

World Press Photo 2012 – najlepsze zdjęcia świata

 

 

1. miejsce, „Przyroda” – zdjęcia pojedyncze © Jenny E. Ross, USA. Niedźwiedź polarny wspina się po klifie po ulubione jajka. Nowa Ziemia (Novaya Zemlya), Rosja, 30 czerwca 2011 r.

2. miejsce, „Sport” – zdjęcia pojedyncze © Ray McManus, Irlandia, Sportsfile. Mecz rugby Old Belvedere – Blackrock w Dublinie. Irlandia, 5 lutego 2011 r.

W taką pogodę, jakiej doświadczamy w ostatnich dniach, wielu z nas marzy o miejscu, w którym mogłoby choć na moment odpocząć od żaru lejącego się z nieba. Specjalnie dla Was znalazłam je.

Oto Jaskinia Lodowa znajdująca się w jednym z najpiękniejszych państw na świecie, ojczyźnie Björk, Emilíany Torrini i zespołu Sigur Rós – Islandii.

 

Autor zdjęć – fotograf Iurie Belegurschi.

 

A jeszcze dla ochłody – Björk z pięknymi ujęciami surowego krajobrazu Islandii.

 

Björk – Jóga (Official Music Video)

oraz magiczne chwile z zespołem Sigur Ros i fascynującymi krajobrazami Islandii …

Sigur Ros – Njosnavelin [HD]

Czy chłodniej? Na pewno!

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.national-geographic.pl;   https://www.reddit.com;   https://www.swiatobrazu.pl;   http://warszawa.naszemiasto.pl/;

Dodaj komentarz