Chciałby chyba każdy z nas, żeby przyszedł taki czas i jak kiedyś w bajce było, to naprawdę się zdarzyło, czyli … bez wędki w ręku smutnie przemija żywot każdego moczykija.

Poniedziałek, 19 marca – Dzień Wędkarza, Dzień Jedności Kaszubów, Dzień Stolarza

 

Dzień Wędkarza

Dzień Wędkarza został ustanowiony 19 marca 2007 przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZW dla upamiętnienia powstania Polskiego Związku Wędkarskiego (19 marca 1950 roku). Jest to święto nie tylko dla wędkarzy. W przekonaniu delegatów Zjazdu, a także wędkarzy, jest przede wszystkim świętem wiosny, budzącej się do życia przyrody i czystego środowiska, w którym wędkarze pragną żyć i wędkować.

Dzień Wędkarza stanowi również okazję do zademonstrowania stanowiska PZW w walce z kłusownictwem i przestępczością nad wodami. Wykorzystywane są doświadczenia i dorobek Policji, Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej po to, aby przedstawić społeczeństwu skalę tych patologii, zaangażowanie i determinację PZW w ich zwalczaniu.  Jest to także okazja by wyróżnić najbardziej zasłużonych w tej dziedzinie.

W całej Polsce według nieoficjalnych szacunków mieszka przeszło 2 mln wędkarzy. Oficjalnie, Polski Związek Wędkarski zrzesza 634 tysiące członków. To ludzie, którzy przed sezonem kupują ekwipunek, a w trakcie go uzupełniają. Efekt jest taki, że choć branża wędkarska to niszowa gałąź gospodarki, może się pochwalić całkiem dużymi obrotami. Według danych PZW, cały rynek wędkarski jest w Polsce warty około 1,5 mld złotych. W tej kwocie mieszczą się m.in. wydatki na sprzęt, pozwolenia wędkarskie czy wynagrodzenia pracowników branży. W sumie to około 15 tysięcy osób, które pracują w sklepach wędkarskich, są etatowymi pracownikami PZW (750 osób) lub prowadzą komercyjne łowiska.
Wędkarstwo to rodzaj hobby, zajęcia rekreacyjnego i sportu, polegający na łowieniu ryb na wędkę.Wyróżnia się sześć rodzajów wędkarstwa – w każdym z nich używa się innej, odpowiedniej metody wędkowania i przystosowanej do wybranej techniki łowienia wędki. Jest to wędkarstwo morskie, wędkarstwo muchowe, wędkarstwo podlodowe, wędkarstwo spinningowe, wędkarstwo spławikowo-gruntowe i trolling.

 

Kto zamierza łowić ryby na wędkę zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, powinien posiadać kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb.
Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14., z tym że mogą one łowić ryby wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która posiada taką kartę.
Karty wędkarskie wydaje właściwy dla miejsca zamieszkania starosta na podstawie zaświadczenia o złożeniu egzaminu ze znajomości obowiązujących przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym przed komisją egzaminacyjną PZW.

Wędkarze zrzeszeni w PZW opłacają składkę członkowską oraz składkę na ochronę i zagospodarowanie wód (za wędkowanie).
Podczas wędkowania należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i wydanych na jej podstawie rozporządzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustalone w regulaminie dobowe limity połowu ryb.

 

Rekordowy sum złowiony w Zalewie Rybnickim

10 marca 2014 roku mieszkaniec Krzyżanowic, złowił ogromnego suma, który ważył dokładnie 107 kilogramów i mierzył 251 cm!
To był rekord Polski. Ryba wyciągnięta została z zalewu rybnickiego. Ponieważ był to akurat okres ochronny dla tego typu ryb, nowy rekord Polski pozostał nieoficjalny, a gigantyczny sum został wypuszczony. „Stefan” – bo tak pieszczotliwie nazwano suma, znów popłynął  w rybnickie morze.
Z okazji Dnia Wędkarza wszystkim wędkarzom życzę złowienia  TAAAAAAKIEJ RYBY, a wszystkim rybom takiego samego losu, jaki spotkał Stefana.

Dzień Jedności Kaszubów

Dzień Jedności Kaszubów to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulliGrzegorza IX.

19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi  joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Po reformie administracyjnej (1999), w wyniku której obszar Kaszub znalazł się w całości w granicach nowego województwa pomorskiego, zostały zapoczątkowane zjazdy Kaszubów odbywające się do chwili obecnej. Pierwszy zjazd odbył się w 1999 roku w Chojnicach. Zjazdy są szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Atrakcją jest przejazd pociągiem Transcassubia, podczas którego Kaszubi manifestują swą jedność.

Obchody święta mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Organizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię. Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Od 2006 roku, wzbogacono go wspólnym muzykowaniem akordeonistów (nie tylko z Pomorza). Corocznie podczas spotkania podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii. Ostatni rekord należy do Bojana, gdzie 371 akordeonistów zagrało jednocześnie na akordeonach, bijąc tym samym ubiegłoroczny rekord. W zabawie wziął udział Marcin Wyrostek. Obchody koordynuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

 

Bojano – bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie – Dzień Jedności Kaszubów 2016

 

Dzień Stolarza

Stolarze, czyli rzemieślnicy wykonujący meble i inne rzeczy z drewna, swoje święto obchodzą 19 marca, bowiem w tym dniu wspomina się św. Józefa, patrona tego zawodu. Pierwszy cech stolarski w naszym kraju powstał w 1489 roku w Krakowie.

Stolarz to rzemieślnik wykonujący z drewna meble i przedmioty codziennego użytku. Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 roku w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 roku Stanisław Konarski.

Niejednokrotnie zawody cieśli oraz stolarza są mylone. Mimo że przedmiotem obu jest praca z drewnem, istnieją między nimi diametralne różnice. Praca stolarza polega na tworzeniu z różnych rodzajów drewna oraz materiałów drewnopochodnych przedmiotów codziennego użytku i mebli. Cieśla natomiast odpowiada za tworzenie większych drewnianych konstrukcji budowlanych takich jak: domy, statki (szkutnictwo), a najczęściej ich elementów m.in. więźb dachowych, okien i drzwi, podłóg, zrębów i części wyposażenia, trwale związanych z obiektem.

Zawód stolarza wymaga dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia oraz rodzajów połączeń: stałych (na klej) lub rozłącznych (kołkowych, wpustowych) itp. Stolarz powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i uzdolnienia artystyczne. Musi także umieć dopasować różne rodzaje drewna, oraz trwale połączyć elementy przy pomocy kleju, gwoździ, stalowych śrub. Do typowych prac stolarskich należy obróbka skrawaniem (ręczna i mechaniczna) drewna, wykonywanie, montaż, remontowanie i modernizacja stolarki budowlanej i otworowej (drzwi i okien) oraz wytwarzanie mebli i ich remont.

Do obróbki drewna stolarze używają zarówno wyspecjalizowanych maszyn, elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. Najpopularniejsze narzędzia ręczne stosowane w stolarstwie to: młotek, strug, piła, dłuto. Z kolei maszyny stolarskie to m.in. pilarka tarczowa, frezarka, strugarka, szlifierka taśmowa i tokarka. Jak w każdym zawodzie, tak i w zawodzie stolarza wyróżniamy takie tytuły zawodowe jak stolarz budowlany, stolarz galanterii drzewnej, stolarz mebli artystycznych i wzorcowych oraz stolarz meblowy.

Miasto w którym mieszkam, to miasto stolarzy, którego tradycja stolarska datuje się od roku 1881., i związana jest z wytwarzaniem mebli giętych. Oczywiście, jak prawie wszystko w latach 90 tych, tę unikalną produkcję zniszczyła prywatyzacja (vide PRYWATA).

Osobiście jestem fanką dwóch panów Stolarzy. Pierwszy to bardzo utalentowany i jeżeli tak mogę powiedzieć, mój osobisty Stolarz Mariusz. Jestem mu bardzo wdzięczna za wszystkie skomplikowane rozwiązania z którymi doskonale daje sobie radę.

Drugi zaś to Stolarz Darek – ulubieniec mój, ale i wielkiej rzeszy pań oglądających Go w telewizorach.

 

Wakacyjny leżak. Holiday sun lounger. [Darek Stolarz]

A w dzisiejszym dniu wszystkim Stolarzom życzę dużo dobrego, ostrych i precyzyjnych narzędzi, bezpiecznej pracy i wielu zamówień  🙂

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.pzw.org.pl;   http://www.gloswielkopolski.pl;   cytat – Cieślik Lucyna „Złowić złotą rybkę”;

 

Dodaj komentarz