Mózg jest jak program w umyśle, trochę jak w komputerze. Teoretycznie możliwe byłoby skopiowanie mózgu na komputer i zapewnienie umysłowi wiecznego życia. Wykracza to jednak poza obecne możliwości nauki, czyli … to, co powszechnie przyjęło się uważać za życie po śmierci, to bajka dla ludzi bojących się ciemności

Niedziela, 18 marca – Europejski Dzień Mózgu, Międzynarodowy Dzień Inwalidów

Europejski Dzień Mózgu

Dzień Mózgu w Europie po raz pierwszy obchodzony był 18 marca 1998 roku. Celem tego dnia jest propagowanie wiedzy o mózgu oraz informowanie społeczeństwa o roli badań układu nerwowego.

Stephen Hawking genialny fizyk chory na stwardnienie zanikowe boczne
Stephen Hawking genialny fizyk chory na stwardnienie zanikowe boczne Fot. Paul Alers / NASA / http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stephen_hawking_2008_nasa.jpg / PD

 

Profesor Stephen Hawking był jednym z największych mózgów na naszej planecie. Niestety, nieszczęśliwie zamkniętym w chorym ciele. Rzadka forma stwardnienia zanikowego stopniowo uszkadzała neurony w jego mózgu, co powodowało nieodwracalne zmiany w kręgosłupie, szpiku i doprowadziło do zaniku mięśni, wyłączając jego zdolności motoryczne. Był najdłużej żyjącą osobą z tą przypadłością.

Stephen Hawking twierdził, że teoretycznie można skopiować mózg człowieka do komputera, tak aby zachować życie po śmierci. Astrofizyk wierzył, iż mózg może istnieć niezależnie od ciała.

Popularyzował naukę w niepowtarzalny sposób i tak też zapisze się w naszej pamięci.

Międzynarodowy Dzień Inwalidów

Międzynarodowy Dzień Inwalidów to święto obchodzone corocznie w 3. niedzielę marca ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy.

Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą.

Prawdopodobnie jest to najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy. Na obchody Dnia MOP wybrał pierwsze dni wiosny, symbol odradzającej się przyrody.

W Polsce obchody organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://www.tvn24.pl;   http://natemat.pl;   tytułowy cytat – Stephen Hawking;

Dodaj komentarz