Czwartek, 8 marca – Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie, Dzień Rudych Osób, Światowy Dzień Nerek
Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet
Całkiem niedawno obchodziliśmy Dzień Równości Wynagrodzeń częściowo związany właśnie z dzisiejszym świętem. Pisałam o tym (TUTAJ)
A dzisiaj – no cóż, kobiety praw obywatelskich nie dostały w prezencie za dobre sprawowanie na pierwszej wojnie światowej. To nie był podarek od kochającego wujcia Józia, tylko efekt wieloletnich starań i nacisków rzeszy kobiet. Kobiety na całym świecie walczyły na rzecz równouprawnienia kobiet. Obchodzone święto ma za zadanie wyrażać szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
„Czy jeden ósmy marca jest w stanie wymazać 364 dni stu ostatnich lat? Po 100 latach od wywalczenia przez Polki praw wyborczych, nadal dyskutujemy o fundamentalnych prawach człowieka. A to przecież nie wszystko – mamy jeszcze stereotypowe przekonania na temat ról płciowych i niewystarczającą liczbę żłobków i przedszkoli, które powodują, że kobiety nie są w stanie dobrze godzić ról rodzinnych i zawodowych. Dodatkowo nadal podejmują pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy albo w gorzej płatnych zawodach. W konsekwencji na starość dużo częściej popadają w ubóstwo. Mówimy głównie o luce płacowej, natomiast poszczególne elementy dyskryminacji na rynku pracy powodują, że emerytura kobiety i mężczyzny to dwie różne bajki.
Każda kobieta może wskazać wiele sytuacji, w których została nierówno potraktowana. To jest tak powszechne i codzienne, że przestajemy to nawet zauważać. Jeśli czegoś szybko i systemowo nie zrobimy, to na faktyczną równość kobiet i mężczyzn poczekamy jeszcze wiele, wiele lat…”
Zacytowany fragment pochodzi z wywiadu jaki przeprowadziła Zuzanna Opolska z dr Sylwią Spurek, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich. Zapraszam do przeczytania całości rozmowy (TUTAJ).
Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie
Madame Monsieur – Mercy (English translation) FRANCE Eurovision 2018
Dzień Rudych Osób
12 stycznia obchodziliśmy Dzień całowania Złotowłosych. Pisałam o tym (TUTAJ). Dzisiejszy Dzień Rudych Osób to przecież Dzień Złotowłosych i pomimo przesądów możemy a nawet powinniśmy dać im dzisiaj całusa 😉
Rude włosy mogą być darem natury ale też i przekleństwem. Wiąże się z nimi wiele przesądów i stereotypów. Na świecie niecałe 2% populacji ma taki kolor włosów. Ci, którzy zostali tak wyjątkowo obdarowani przez naturę, albo nienawidzą swoich włosów, albo je kochają. Co jest w tym kolorze, że przez wieki poświęcano mu tyle uwagi?
W starożytnym Egipcie rude włosy były postrzegane jako pechowe, bo kojarzono je z bogiem Set, który stał się symbolem zła. Pomimo swej złej sławy cieszył się on poważaniem, bo obdarzony był wielkim temperamentem i mocą. Ale słabe dziewczęta o tym kolorze włosów były już w Egipcie palone żywcem.
Starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi po śmierci zmieniają się w wampiry. Szczególnie o to podejrzani byli ci, którzy oprócz charakterystycznego koloru włosów – mieli też niebieskie oczy.
Z rudymi włosami ilustrowany na obrazach był zazwyczaj Judasz, zdrajca Chrystusa. Czasami malowano też w ten sposób Marię Magdalenę i Lilith. Przez to pogłębiały się skojarzenia rudych pukli z grzechem, śmiercią, wiecznym potępieniem, zdradą, nieuczciwością i szatanem.
Włosy twe jak płomienia błyskawicy grzywa,
Jak surm mosiężnych świetna, weselna muzyka,
Jak uroczyste święto bogatego żniwa,
Jak w południe lipcowe spieka słońca dzika.
Włosy twe: bursztyn, jedwab, ogień i oliwa,
jesienny niebywały przepych października,
W zasobnych miodnych ulach praca pszczół szczęśliwa,
Złote szaleństwo wina dla ust biesiadnika.
Włosy twe: rozżagwiona rozkoszy pochodnia,
Kojące jako morze, kuszące jak zbrodnia…
jak w lesie o zachodzie zabłądzić w ich złocie!
I po wirze upojeń, pieszczot zawierusze
Zagrzebać w nich swe usta i upoić duszę,
Dumna jak sen zwycięzcy w zdobytym namiocie!
Światowy Dzień Nerek
Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) to doroczna impreza promocyjno-oświatowa polegająca m.in. na przeprowadzaniu badań profilaktycznych nerek, happeningów, publicznych odczytów, konferencji prasowych oraz akcji edukacyjnych, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć. Dzień ten obchodzony jest zawsze w drugi czwartek marca.
Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku.
W Polsce koordynatorem obchodów Światowego Dnia Nerek jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska, a do organizacji różnorodnych imprez i realizacji przedsięwzięć przyczyniają się Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.
Przepraszam za opóźnienie w opublikowaniu wczorajszego wpisu, ale z powodu „braku internetu”, nie byłam w stanie tego zrobić, i dlatego też forma „dzisiaj” wydaje się być trochę nie na miejscu 🙂
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.reginapacis.pl; https://kobieta.onet.pl; https://porady.sympatia.onet.pl;