Dyskryminowane, poniżane, lekceważone, czyli … „Kwiatek dla Ewy” raz proszę …

Czwartek, 8 marca – Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie, Dzień Rudych Osób, Światowy Dzień Nerek

 

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Całkiem niedawno obchodziliśmy Dzień Równości Wynagrodzeń częściowo związany właśnie z dzisiejszym świętem. Pisałam o tym (TUTAJ)

A dzisiaj – no cóż, kobiety praw obywatelskich nie dostały w prezencie za dobre sprawowanie na pierwszej wojnie światowej. To nie był podarek od kochającego wujcia Józia, tylko efekt wieloletnich starań i nacisków rzeszy kobiet. Kobiety na całym świecie walczyły na rzecz równouprawnienia kobiet. Obchodzone święto ma za zadanie wyrażać szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

„Czy jeden ósmy marca jest w stanie wymazać 364 dni stu ostatnich lat? Po 100 latach od wywalczenia przez Polki praw wyborczych, nadal dyskutujemy o fundamentalnych prawach człowieka. A to przecież nie wszystko – mamy jeszcze stereotypowe przekonania na temat ról płciowych i niewystarczającą liczbę żłobków i przedszkoli, które powodują, że kobiety nie są w stanie dobrze godzić ról rodzinnych i zawodowych. Dodatkowo nadal podejmują pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy albo w gorzej płatnych zawodach. W konsekwencji na starość dużo częściej popadają w ubóstwo. Mówimy głównie o luce płacowej, natomiast poszczególne elementy dyskryminacji na rynku pracy powodują, że emerytura kobiety i mężczyzny to dwie różne bajki.

Każda kobieta może wskazać wiele sytuacji, w których została nierówno potraktowana. To jest tak powszechne i codzienne, że przestajemy to nawet zauważać. Jeśli czegoś szybko i systemowo nie zrobimy, to na faktyczną równość kobiet i mężczyzn poczekamy jeszcze wiele, wiele lat…”

Zacytowany fragment pochodzi z wywiadu jaki przeprowadziła Zuzanna Opolska z dr Sylwią Spurek, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich. Zapraszam do przeczytania całości rozmowy  (TUTAJ).

Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie

 

Madame Monsieur – Mercy (English translation) FRANCE Eurovision 2018

1 stycznia 2018 roku Papież Franciszek na 51. Światowym Dniu Pokoju 2018, przekazał orędzie z życzeniami pokoju skierowanymi do migrantów i uchodźców: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju.
„Pokój wszystkim ludziom i narodom ziemi! Pokój, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku. Ci ludzie to mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku, którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju. Aby je znaleźć, wielu z nich jest gotowych ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna, znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury, wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu. W duchu miłosierdzia bierzemy w ramiona wszystkich, którzy uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska”.

Dzień Rudych Osób

12 stycznia obchodziliśmy Dzień całowania Złotowłosych. Pisałam o tym (TUTAJ). Dzisiejszy Dzień Rudych Osób to przecież Dzień Złotowłosych i pomimo przesądów możemy a nawet powinniśmy dać im dzisiaj całusa   😉

Rude włosy mogą być darem natury ale też i przekleństwem. Wiąże się z nimi wiele przesądów i stereotypów. Na świecie niecałe 2% populacji ma taki kolor włosów. Ci, którzy zostali tak wyjątkowo obdarowani przez naturę, albo nienawidzą swoich włosów, albo je kochają. Co jest w tym kolorze, że przez wieki poświęcano mu tyle uwagi?

W starożytnym Egipcie rude włosy były postrzegane jako pechowe, bo kojarzono je z bogiem Set, który stał się symbolem zła. Pomimo swej złej sławy cieszył się on poważaniem, bo obdarzony był wielkim temperamentem i mocą. Ale słabe dziewczęta o tym kolorze włosów były już w Egipcie palone żywcem.

Starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi po śmierci zmieniają się w wampiry. Szczególnie o to podejrzani byli ci, którzy oprócz charakterystycznego koloru włosów – mieli też niebieskie oczy.

Z rudymi włosami ilustrowany na obrazach był zazwyczaj Judasz, zdrajca Chrystusa. Czasami malowano też w ten sposób Marię Magdalenę i Lilith. Przez to pogłębiały się skojarzenia rudych pukli z grzechem, śmiercią, wiecznym potępieniem, zdradą, nieuczciwością i szatanem.

Rudy kolor włosów jest niewątpliwie unikatowy i nawet – jeśli konotuje jakieś skojarzenia, stereotypy i przesądy – można z nich uczynić siłę, zamiast ubolewać nad własną innością. Wiele pozytywnych postaci literackich i filmowych było obdarzonych miedzianymi włosami jak np. Ania z Zielonego Wzgórza, Pippi Langstrump etc. A królowa Elżbieta I wręcz wprowadziła modę na rudy. Do rudowłosych należeli Galileusz, Thomas Jefferson, Napoleon oraz artyści malarze (znani ze słabości do rudych modelek) – Vincent Van Gogh i Dante Gabriel Rossetti.
W rudych włosach kochali się też poeci i opiewali je w swoich wierszach np. Leopold Staff w wierszu „Twe złote włosy”.

Włosy twe jak płomienia błyskawicy grzywa,
Jak surm mosiężnych świetna, weselna muzyka,
Jak uroczyste święto bogatego żniwa,
Jak w południe lipcowe spieka słońca dzika.

Włosy twe: bursztyn, jedwab, ogień i oliwa,
jesienny niebywały przepych października,
W zasobnych miodnych ulach praca pszczół szczęśliwa,
Złote szaleństwo wina dla ust biesiadnika.

Włosy twe: rozżagwiona rozkoszy pochodnia,
Kojące jako morze, kuszące jak zbrodnia…
jak w lesie o zachodzie zabłądzić w ich złocie!
I po wirze upojeń, pieszczot zawierusze

Zagrzebać w nich swe usta i upoić duszę,
Dumna jak sen zwycięzcy w zdobytym namiocie!

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) to doroczna impreza promocyjno-oświatowa polegająca m.in. na przeprowadzaniu badań profilaktycznych nerek, happeningów, publicznych odczytów, konferencji prasowych oraz akcji edukacyjnych, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć. Dzień ten obchodzony jest zawsze w drugi czwartek marca.

Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku.

 

W Polsce koordynatorem obchodów Światowego Dnia Nerek jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska, a do organizacji różnorodnych imprez i realizacji przedsięwzięć przyczyniają się Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

 

Przepraszam za opóźnienie w opublikowaniu wczorajszego wpisu, ale z powodu „braku internetu”, nie byłam w stanie tego zrobić, i dlatego też forma „dzisiaj” wydaje się być trochę nie na miejscu  🙂

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  http://www.reginapacis.pl;   https://kobieta.onet.pl;  https://porady.sympatia.onet.pl;

Dodaj komentarz