Niedziela, 18 marca – Europejski Dzień Mózgu, Międzynarodowy Dzień Inwalidów
Yiruma-River Flows in You
Europejski Dzień Mózgu
Dzień Mózgu w Europie po raz pierwszy obchodzony był 18 marca 1998 roku. Celem tego dnia jest propagowanie wiedzy o mózgu oraz informowanie społeczeństwa o roli badań układu nerwowego.
Profesor Stephen Hawking był jednym z największych mózgów na naszej planecie. Niestety, nieszczęśliwie zamkniętym w chorym ciele. Rzadka forma stwardnienia zanikowego stopniowo uszkadzała neurony w jego mózgu, co powodowało nieodwracalne zmiany w kręgosłupie, szpiku i doprowadziło do zaniku mięśni, wyłączając jego zdolności motoryczne. Był najdłużej żyjącą osobą z tą przypadłością.
Stephen Hawking twierdził, że teoretycznie można skopiować mózg człowieka do komputera, tak aby zachować życie po śmierci. Astrofizyk wierzył, iż mózg może istnieć niezależnie od ciała.
Międzynarodowy Dzień Inwalidów
Międzynarodowy Dzień Inwalidów to święto obchodzone corocznie w 3. niedzielę marca ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy.
Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą.
Prawdopodobnie jest to najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy. Na obchody Dnia MOP wybrał pierwsze dni wiosny, symbol odradzającej się przyrody.
W Polsce obchody organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.tvn24.pl; http://natemat.pl; tytułowy cytat – Stephen Hawking;