Z braku wieczności zgromadzono dziesięć tysięcy starych rzeczy. Omszały woźny drzemie słodko zwiesiwszy wąsy nad gablotką, czyli … Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami

Piątek, 18 maja – Dzień Mostowca, Międzynarodowy Dzień Muzeów, Światowy Dzień Pieczenia

 

 

Dzień Mostowca

Od kilku lat usilnie starano się, aby przedstawiciele branży mostowej również, tak jak inne grupy zawodowe, mieli swoje święto. Wreszcie starania były na tyle owocne i skuteczne, że Uchwałą Zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, zatwierdzoną przez Krajowy Zjazd Delegatów Związku w dniu 25 kwietnia 2013 r., dzień 18 maja ustanowiono Dniem Mostowców.

 

 

Wszystkim przedstawicielom branży składajmy dzisiaj jak najserdeczniejsze życzenia!

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów to coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.  Jest to międzypaństwowa, pozarządowa organizacja muzeów, utworzona w roku 1946 przy wsparciu UNESCO w celu reprezentacji interesów muzeów. Siedzibą sekretariatu generalnego jest Paryż.

Święto stwarza okazję dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady, że muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.

Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu, na całym świecie, organizowany są wystawy, seminaria i spotkania.

 

Muzea Watykańskie

Od 1992 dzień ten jest rokrocznie obchodzony pod innym hasłem, które ustala Komitet Doradczy ICOM-u, jak np.: Muzea i środowisko, Muzea i pozyskanie ludzi, Za kulisami w muzeach, Przyjemność odkrywania, Muzea dla pokoju i harmonii w społeczeństwie, Muzea: budowa społeczności, Muzea i dziedzictwo niematerialne, Muzea i dziedzictwo uniwersalne, Muzea zmieniają świat, Muzeum i pamięć,  Nowe wyzwania nowe inspiracje, Muzea (pamięć + kreatywność) = zmiana społeczna.

UWAGA!

Właśnie trwa Noc Muzeów w Krakowie!

Świętowanie rozpoczęło Muzeum Narodowe w Krakowie (tradycyjnie już dzisiaj, 18 maja) , które pokaże Damę z gronostajem i 500 dzieł Wyspiańskiego. Wystawy udostępnione są w Gmachu Głównym, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Pałacu Erazma Ciołka, Pawilonie Józefa Czapskiego, Kamienicy Szołayskich, Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera oraz w Europeum. W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, podczas trwania Nocy Muzeów 2018 obejrzeć można było 4 wystawy przygotowane w ramach projektu „Buddyzm”. Jedna z nich przedstawia sztukę Himalajów, druga – sztukę japońskiego buddyzmu z polskich zbiorów, trzecia to niezwykła wystawa poświęcona efemerycznym instalacjom stworzonym z papieru, natomiast czwarta to opowieść o wizerunku Buddy w komiksie.

Program Nocy Muzeów 2018 w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczyna się 19 maja. Zaczyna się od „Wieczorynki w Muzeum”, czyli zajęć dla dzieci w wieku 5-12 lat oraz ich opiekunów, podczas których poznają świat świętych, księżniczek i rycerzy, poznają „ptaki, robaki i inne zwierzaki”, a nawet dowiedzą się jak zostać królem. Tej nocy będziemy mogli także spojrzeć na muzeum z zupełnie innej strony, „od kuchni”, odwiedzając liczne magazyny i pracownie, m.in. zbiory sztuki nowoczesnej, zbiory sztuki orientalnej, Gabinet Monet i Medali, a także zbiory ikonograficzne i fotograficzne Karola Beyera i kolekcję Janusza Przewłockiego. Można odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce. Cieszy się uznaniem zwiedzających przede wszystkim ze względu na interaktywną, angażującą ekspozycję, wykorzystującą różnorodne media. Muzeum Powstania Warszawskiego przyłączyło się do obchodów Nocy Muzeów 2018 i przygotowało specjalny program. 19 maja o godzinie 20:00 odbędzie się otwarcie Pokoju na Lato oraz pierwszy koncert, podczas którego Warszawska Orkiestra Rozrywkowa wraz z Gabą Kulką zagrają najpiękniejsze utwory w stylu bossa novy w zupełnie nowych aranżacjach.

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na zwiedzanie od godz. 18 do północy. W gmachu przy Wałach Chrobrego na zwiedzających czekać będzie najnowsza wystawa „Panoramiczny happening morski” Tadeusza Kantora w fotografii Eustachego Kossakowskiego. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać szczecińskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Muzeum Narodowe w Poznaniu w swoim programie na Noc Muzeów 2018 skupia się m.in. na postaci Jana Lenicy – plakacisty i grafika związanego z Poznaniem. Oprócz tego odbędzie się bardzo nietypowa impreza, czyli Silent Disco. Będzie można słuchać muzyki ze specjalnie przygotowanych słuchawek, w których zagrają na żywo DJ Ronk, DJ Pavvel oraz DJ Wojan. Można będzie obejrzeć kolekcję obrazów jednej z najwybitniejszych polskich portrecistek – Olgi Boznańskiej.

Do obchodów Nocy Muzeów 2018 przyłączyło się także Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. W związku z tą uroczystością odwiedzający Muzeum goście będą mogli wziąć udział w grze terenowej, której tematem będą zbiory Muzeum. Oprócz tego odbędą się liczne prelekcje i wykłady, np. wykład o sekretach muzealnej kolekcji oraz spotkanie zapowiadające nową wystawę rzemiosła artystycznego.

Noc Muzeów 2018 w Europejskim Centrum Solidarności – to jedno z najbardziej spektakularnych muzeów Trójmiasta. Odwiedzając to miejsce w Noc Muzeów 2018 zobaczymy m.in. wystawę stałą, opowiadającą o losach polskiej drogi do wolności i zmianach, jakie dokonały się w Europie Środkowej pod wpływem ruchu solidarnościowego. Oprócz tego będziemy mogli zobaczyć filmowe impresje, powstałe z materiałów z lat 50., 60., oraz 70. nagrywanych w Stoczni Gdańskiej. Odbędzie się także niezwykłe wydarzenie – „Kino na życzenie”. W setną rocznicę odzyskania niepodległości i 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce uczestnicy wybiorą film, który chcą obejrzeć, a ECS pokaże go w mediatece.

 

Wszystkich zainteresowanych Nocą Muzeum organizowaną w pobliżu swoich domów, serdecznie zapraszam na stronę  (TUTAJ)

 

Światowy Dzień Pieczenia

Pieczenie – proces obróbki termicznej polegający na ogrzewaniu potrawy w piecu lub piekarniku w środowisku nagrzanego powietrza. Temperatura pieczenia zawiera się w granicach od 160 do 250 °C. W zależności od typu potrawy pieczenie trwać może od kilkunastu minut, aż do 3-4 godzin.

Wysoka temperatura tego procesu sprawia, że w potrawie zachodzą zmiany takie jak to, że białka oraz zawarta w potrawie skrobia stają się łatwiej przyswajalne dla człowieka a także następuje ubytek wody. W zewnętrznej części potrawy, czyli tej która jest pod bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury, powstają związki Maillarda, będące wynikiem łączenia się tłuszczów (lub produktów ich rozkładu) z cukrami i białkami. Związki Maillarda nadają potrawie specyficzny aromat i wygląd, nie są jednak trawione w organizmie ludzkim i spożywane w nadmiernych ilościach mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób, w tym nowotworów.

Jak każdy proces obróbki termicznej, w zależności od przebiegu, wywołuje określone efekty. Gdy pieczenie potrawy rozpoczyna się od niskiej temperatury, po czym następuje jej podwyższanie – ciepło jest rozprowadzane powoli i równomiernie. Następuje duży ubytek wody i wysuszanie. Pieczeniu najczęściej poddaje się ciasta i mięsa w postaci zwartej (np. kurczak) lub rozdrobnionej (np. klops lub pasztet).

 

 

Ponieważ aura nie zachęca do pieczenia na grillu, namawiam więc do upieczenia choć prostej babki ucieranej. Mimo niepogody, zaraz zrobi się i cieplej i milej   😉

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   w tytule wpisu użyłam fragmentu wiersza „Muzeum” Wisławy Szymborskiej i dewizy Międzynarodowej Rady Muzeów;   http://mosty.elamed.pl;   http://wiadomosci.gazeta.pl;   http://www.gs24.pl;   http://wiadomosci.gazeta.pl;

Dodaj komentarz