Czwartek, 14 lutego – Dzień Chorych na Padaczkę, Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, Walentynki
Wydarzyło się:
(1972) odkryto diament „Gwiazda Sierra Leone” o masie 968,9 karata
(2005) uruchomiono serwis internetowy YouTube
Urodzili się:
(1936) urodziła się Anna German – polska piosenkarka i kompozytorka
Dzień Chorych na Padaczkę
Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca
W zeszłym roku, tego dnia (czyli 14 lutego) przypadała środa, i była to Środa Popielcowa. Ponieważ Popielec jest świętem ruchomym – jego data co roku jest inna. Ale zawsze przypada w dniach od 5 lutego do 10 marca. W tym roku termin środy popielcowej – Popielec, przypada 6 marca. Za rok – w 2020, kapłani posypią głowy wiernych popiołem na znak nawrócenia i pokuty – 26 lutego.
Ale dzisiaj (na pewno!) mamy też:
WALENTYNKI !
Chciałbym umrzeć z miłości – Myslovitz
A co nas czeka dzisiaj?
***
14 lutego 1972 roku, w Sierra Leone
odkryto diament „Gwiazda Sierra Leone” o masie 968,9 karata
Przed 47 laty górnicy natknęli się na 968,9-karatowy diament, znany jako Gwiazda Sierra Leone. Jest to trzeci co do wielkości nieszlifowany diament świata.
„Adamas” czyli „niepokonany” – taką nazwę nadali temu minerałowi Grecy.
Diament to najtwardszy minerał – zajmuje najwyższe miejsce w 10-stopniowej skali twardości Mohsa. Twardość to po prostu odporność na zarysowanie. Diamentu nie da się zarysować żadnym innym przedmiotem. Diament jest odmianą alotropową węgla – (C). Jest odporny na czynniki chemiczne – nie rozpuszcza się w kwasach ani zasadach, jest doskonałym przewodnikiem ciepła, przepuszcza promienie rentgenowskie oraz odznacza się wyjątkowo dużym współczynnikiem załamania światła. Dzięki temu diamenty mają silny połysk i grę barw. Właśnie te właściwości czynią ten kamień tak poszukiwanym i cennym w biżuterii. Uroda diamentu to właśnie owe słynne „skra i ogień”.
Od lat 30 XIX wieku czyniono próby uzyskania diamentów syntetycznych, jednak na skalę przemysłową zaczęto je produkować od 1953 roku.
Obecnie diamenty syntetyczne otrzymuje się:
– przez krystalizację ze stopionych roztworów węgla (grafitu) w metalach;
– z grafitu np. pod wpływem fali uderzeniowej powstającej w następstwie eksplozji materiału wybuchowego;
– przez bezpośrednią przemianę grafitu w diament;
– przez wytwarzanie zarodków diamentu;
– przez krystalizację z ciekłej lub gazowej fazy węglowej. Obecnie produkcja diamentów syntetycznych wielokrotnie przewyższa wydobycie diamentów naturalnych.
W Polsce diamenty syntetyczne wytwarzane są w Osieczanach k. Myślenic. Niegdyś diament traktowany był wyłącznie jako kamień szlachetny stosowany w jubilerstwie i złotnictwie. Dziś tylko 20% wydobywanych diamentów wykorzystuje się do celów jubilerskich.
Najważniejszymi ośrodkami ich obróbki są: Holandia (Antwerpia, Rotterdam), Anglia (Londyn), Izrael.
Jak dotąd największym znalezionym diamentem był słynny Cullinan, zwany też „pierwszą gwiazdą Afryki”, o wadze 3160 karatów (ponad 600g), znaleziony w Południowej Afryce w 1905 roku. Został pocięty na kilka mniejszych kawałków, które znalazły się w brytyjskich klejnotach koronnych. Pisałam o tym (TUTAJ) .
Uzyskano z niego 105 brylantów o łącznej masie 1063,63 kr.
Wśród uzyskanych po oszlifowaniu brylantów najwspanialsze to:
– Cullinan I – „Wielka Gwiazda Afryki” o masie 520,2 kt (karatów) (ok. 104g), własność Korony Brytyjskiej.
– Cullinan II – „Mniejsza Gwiazda Afryki” o masie 317,4 kt również jest własnością Korony Brytyjskiej.
Inne słynne diamenty to:
– Koh-i-noor (Góra Światła) o masie 108 kt jest umieszczony w koronie królów brytyjskich.
– Hope (diament niebieski) – 112 kt.
– Millennium Star – 203 kt.
***
14 lutego 2005 roku
uruchomiono serwis internetowy YouTube
W moich notowaniach – zaraz za Google (jednocześnie należący do niego) a równolegle z wikipedia.org .
To oczywiście YouTube, moje ukochane „okienko na muzykę”.
YouTube to serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, odtwarzanie strumieniowe, ocenianie i komentowanie filmów. Prezesem od 2014 roku jest Susan Wojcicki. Dziś obchodzi 14 lecie swojej działalności.
YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima, którzy byli wcześniej pracownikami przedsiębiorstwa PayPal. Podobnie jak wiele innych technologicznych start-upów, YouTube wystartowało za sprawą tzw. anioła biznesu (inwestora prywatnego), mając jedynie prowizoryczne biuro w garażu.
Pierwszym filmem opublikowanym w serwisie YouTube był Me at the zoo użytkownika jawed, [Imię i nazwisko: Jawed Karim]. Film został opublikowany 23 kwietnia 2005 r. o godzinie 20:27
Me at the zoo
W filmie jeden z twórców serwisu, Jawed Karim, stoi przed klatką słoni, opowiadając o ich długich trąbach, wyraźnie okazując zainteresowanie nimi. Wideo trwa 18 sekund. Do grudnia 2018 r. film miał ponad 57,5 miliona wyświetleń (dzisiaj 61 439 109). W dziesięciolecie powstania serwisu YouTube autor filmu zmienił jego opis na: „The first video on YouTube. Maybe it’s time to go back to the zoo?”, co można przetłumaczyć jako: „Pierwszy film na YouTube. Może już czas znowu odwiedzić zoo?”.
Najpopularniejszym filmem na YouTube jest teledysk do utworu „Despacito” na kanale Luis Fonsi Official. Klip ma 5 972 462 272 wyświetleń (stan na dzisiaj). Jest też filmem z największą liczbą łapek w górę i ma ich ponad 31,8 mln.
Pierwszy raz od ponad trzynastu lat, doszło do awarii tego najpopularniejszego serwisu na świecie. W nocy z 16 na 17 października, serwis YouTube był niedostępny na całym świecie przez ponad półtorej godziny. Pamiętam ten fakt bardzo dobrze, ponieważ wtedy – z niezrozumiałych dla mnie przyczyn – nie mogłam zamieścić swojego wpisu. Dopiero następnego dnia dowiedziałam się co też było powodem mojego/ogólnoświatowego problemu. 🙂
14 lutego 1936 roku w Urgenczu (Uzbekistan), przyszła na świat
Anna German – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog
Wskutek zawirowań historycznych, w domu rodzinnym Ani mówiło się po fryzyjsku, niemiecku i rosyjsku. Po różnych perturbacjach życiowych, 1946 matka, jako żona Polaka (ojczyma Ani), złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką i swoją matką wyjechały do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 przeprowadziły się do Wrocławia. W styczniu 1962 uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jako piosenkarka debiutowała w 1960 we wrocławskim „Kalamburze”. W 1963 wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór „Tak mi z tym źle”. Natomiast w 1964 zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając piosenkę „Tańczące Eurydyki”. Następnie zdobyła dwie nagrody za „Tańczące Eurydyki” podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964: I (w dniu polskim) i III (w dniu międzynarodowym).
Podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu w 1965 zdobyła I nagrodę za piosenkę „Zakwitnę różą”. W tym okresie spotkała przyszłego męża – Zbigniewa Tucholskiego. Została także zaproszona przez włoską firmę fonograficzną „Company Discografica Italiana” (CDI) do Włoch. W 1966 podpisała trzyletni kontrakt z CDI. W tym samym roku wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. W 1967 jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu w San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.
W 1973 na Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Ballada o niebie i ziemi”.
https://youtu.be/vMjRL1Dr2rE
ANNA GERMAN – BALLADA O NIEBIE I ZIEMI
W 1978 na cześć pierwszego Polaka lecącego w kosmos, Mirosława Hermaszewskiego nagrała utwór „W wielkiej kosmicznej rodzinie”. Artystka wielokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie w 1979 zdobyła Złoty Pierścień za piosenkę „O czym Bałtyk opowiada” i Złoty Kord (honorową nagrodę tygodnika „Żołnierz Polski”) oraz na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (ostatni raz w 1979).
Jej ostatnia polska płyta została zarejestrowana w 1979, a ostatnia w języku rosyjskim w 1980.
Historię jej życia możecie obejrzeć w filmie dokumentalnym (TUTAJ) .
Zmarła na chorobę nowotworową kości 25 sierpnia 1982 roku. Miała 46 lat.
Gdyby żyła, świętowałaby dzisiaj swoje 83 urodziny.
ANNA GERMAN Pomyśl O Mnie
Na zakończenie dzisiejszego wpisu proponuję coś na przebudzenie. Jeżeli jesteście zainteresowani uświadamianiem się – zapraszam tutaj: (NA BIEŻĄCO)
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.money.pl; https://gloswielkopolski.pl; https://www.wprost.pl; https://biznes.interia.pl; tytułowy cytat „Miłość sama w sobie jest…” – Józef Stanisław Tischner.