Środa, 26 czerwca – Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur
Wydarzyło się:
(1284) Według legendy szczurołap z Hameln, po odmówieniu mu zapłaty, wywabił z tego niemieckiego miasteczka wszystkie dzieci
(1870) W Monachium odbyła się prapremiera opery Walkiria Richarda Wagnera
Urodzili się:
(1956) Chris Isaak – amerykański piosenkarz, muzyk, kompozytor, aktor
Rozpoczynając dzisiejsze spotkanie z Wami – sympatykami mojego bloga oraz tymi, którzy trafili tu przypadkowo – chcę Wam wszystkim powiedzieć – przepraszam za brak wczorajszego wpisu! Przyczyna, jak to często bywa w stechnicyzowanym świecie jest prozaiczna – nie moje lenistwo, tylko awaria mojego sprzętu.
Dzisiaj przygotowuję wpis na kompie córki i dopóki go nie opublikuję i nie zobaczę na blogu – niezbyt pewnie się czuję.
A więc do dzieła!
Zaczynam jak zwykle od świąt nietypowych – a dzisiejsze to:
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi (a właściwie Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii)
oraz
Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur
i oczywiście – jak zwykle – znajdziecie ich opis (TUTAJ) .
A co też wydarzyło się w przeszłości?
***
26 czerwca 1284 roku –
według legendy – szczurołap z Hameln, po odmówieniu mu zapłaty, wywabił z tego niemieckiego miasteczka wszystkie dzieci
Flecista z Hameln lub Szczurołap z Hameln (Der Rattenfänger von Hameln) to podanie ludowe spisane między innymi przez braci Grimm i przetłumaczone na 30 języków świata. Opowiada o wydarzeniach, jakie miały się wydarzyć 26 czerwca 1284 w mieście Hameln.
Według tej legendy dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln.
Legenda legendą, ale jak wygląda prawda? Jak wszyscy wiemy, w każdej bajce zawarte jest ziarnko prawdy…
https://youtu.be/IneEyXQx6W8
„Na tropie legend: Szczurołap z Hamelin” – film dokumentalny. Lektor PL ◕✿ 2016
***
149 lat temu, 26 czerwca 1870
w Monachium odbyła się prapremiera opery Walkiria Richarda Wagnera
Wilhelm Richard Wagner (1813-1883) to niemiecki kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki okresu romantyzmu.
Był reformatorem muzyki operowej.Tworzył dramaty muzyczne, z których najsłynniejsze to Lohengrin, Tristan i Izolda, misterium sceniczne Parsifal oraz tetralogia Pierścień Nibelunga.
Walkiria ( Die Walküre) to druga, po stanowiącym wstęp Złocie Renu, część dramatu muzycznego Pierścień Nibelunga, w trzech aktach. Muzykę skomponował Richard Wagner. Był on również autorem libretta. Akcja rozgrywa się co najmniej 20 lat po wydarzeniach Złota Renu.
Najbardziej znane fragmenty
- Winterstürme wichen dem Wonnemond – duet Zygmunta i Zyglindy (akt I)
- Hojotoho! – zawołanie bitewne Brunhildy (akt II)
- Monolog Wotana (akt II)
- Cwał Walkirii (wstęp do aktu III)
- Leb’ wohl – pożegnanie Wotana (akt III)
- Muzyka magicznego ognia (koniec aktu III)
Premiera polska odbyła się w Warszawie w 1903 roku.
Metropolitan Opera Orchestra – Wagner – Ride of the Valkyries – Ring (Official Video)
Richard Wagner do dziś wzbudza kontrowersje głównie ze względu na swoje szowinistyczne i antysemickie pisma polemiczne. Szczegółowo omawia tę kwestię jego prawnuk, bardzo krytycznie oceniający rolę dzieła i poglądów Wagnera w ukształtowaniu nazistowskiej ideologii. Jako muzykolog zwraca uwagę na to, że skoro pradziadek komponował utwory do własnych librett, traktując je jako posłannictwo dziejowe, to nie można abstrahować od jego ideologii, traktując te dzieła jakby były muzyką instrumentalną, bez tekstu.
Muzyka Wagnera wzbudza skrajne reakcje. Przez jej entuzjastów otaczana jest wręcz kultem. Muzyka Wagnera, podobnie jak poglądy Nietzschego, była utożsamiana z gloryfikacją etosu germańskiej dominacji. Uważa się, że stało się tak dlatego, że zaaprobowała je oficjalnie (jako nieliczne z dziewiętnastowiecznej tradycji niemieckiej) propaganda III Rzeszy, a żarliwym wielbicielem Wagnera był Adolf Hitler.
Cwał Walkirii (wstęp do aktu III) to fragment użyty także w filmie „Czas apokalipsy” (reżyseria Francis Ford Coppola) oraz w „Mistrzu i Małgorzacie” (reżyseria Jurij Kara).
Apocalypse Now – [Air Cav – Valkyrie] HD
***
63 lata temu, 26 czerwca 1956 roku, w Stockton, w stanie Kalifornia, urodził się
Chris Isaak – amerykański piosenkarz, muzyk, kompozytor, aktor
Magazyn „People” uznał go za jednego z 50-ciu najpiękniejszych ludzi świata (1990).
Pochodził z niezbyt zamożnej rodziny. Jego matka pracowała w fabryce chipsów (choć później zrobiła magistra z psychologii), a ojciec był operatorem wózka widłowego. Matka urodziła się w Genui i była amerykanką włoskiego pochodzenia. Dorastał z dwoma starszymi braćmi – Nickiem i Jeffem. Razem z Nickiem uwielbiali słuchać muzyki country i Elvisa Presleya, który do dzisiaj pozostał jego największą inspiracją. Matka od początku wspierała syna w jego artystycznych zapędach.
W 1980 roku kupił za 80 dolarów w komisie w Stockton pierwszą gitarę elektryczną. W tym samym roku wyjechał do San Francisco w celu zebrania muzyków do wspólnego grania. Występował ze swoją gitarą wszędzie, gdzie się dało, a po paru miesiącach udało mu się znaleźć odpowiednich ludzi. W 1981 roku poznał Erika Jacobsena, producenta muzycznego z którym dane mu było pracować przez następne 15 lat.
W 1984 roku podpisał kontrakt z Warner Bros. Records, na mocy którego wydał debiutancki album „Silvertone” (początkowo tak właśnie nazywał się jego zespół). Już wtedy zainteresował się nim David Lynch. Dwa utwory z tej płyty – „Gone Ridin’” i „Livin’ for Your Lover” – zostały użyte w filmie Lyncha Blue Velvet.
Jego najbardziej znaną piosenką jest „Wicked Game”. Została ona wydana w roku 1989 na j płycie Heart Shaped World, a jej instrumentalna wersja została użyta w roku 1990 w filmie Lyncha Dzikość serca (Wild at Heart). Lee Chesnut, kierownik stacji radiowej w Atlancie, który był fanem filmów Lyncha, zaczął grać w radiu wersję wokalną utworu. Szybko stała się ona najczęściej graną piosenką na życzenie słuchaczy. Chesnut przyczynił się do rozpowszechnienia utworu po wszystkich stacjach radiowych w kraju – w konsekwencji w lutym 1991 roku znalazła się ona na liście 10 największych hitów w kraju. Teledysk do Wicked Game został wyreżyserowany przez Herba Rittsa i był wielkim hitem MTV i VH1; zdjęcia w klipie są czarno-białe, pokazują Isaaka i duńską modelkę Helenę Christensen obejmujących się na plaży i szepczących sobie do ucha.
Ten sam reżyser powierzył Chrisowi pierwsze poważne zadanie aktorskie – rolę agenta F.B.I w „Twin Peaks: Fire Walk with Me ” (1992).
13 kwietnia 1993 ukazał się czwarty album studyjny San Francisco Days, który promował teledysk „Solitary Man”.
W roku 1995 Chris rozstał się z długo grającym z nim gitarzystą Jamesem Wilseyem, a tego roku na tournée towarzyszył mu na gitarze Hershel Yatovitz.
Piosenka „Baby Did a Bad, Bad Thing” została użyta w filmie Oczy szeroko zamknięte (1999), Stanleya Kubricka, w którym grała m.in. Nicole Kidman i Tom Cruise. Utwór ten pojawił się w roku 1995 na płycie Forever Blue. Teledysk został wyreżyserowany przez Herba Rittsa, zdjęcia do klipu są kolorowe, widać na nich Isaaka z francuską modelką Laetitia Casta w motelowym pokoju.
Isaak skomponował również melodię przewodnią dla amerykańskiego nocnego talk-show The Late Late Show with Craig Kilborn.
Utwór „Life Will Go On” pojawił się w filmie Córka prezydenta z roku 2004, w którym grali m.in. Mandy Moore i Matthew Goode.
20 października 2008 Isaak wydał nowy album, Live in Australia. Utwory na płycie zostały nagrane podczas trasy koncertowej piosenkarza w 2006 r. w Melbourne. Jest to jego pierwszy album live. Chris Isaak ogłosił również następne tournée po Australii, a także wydanie nowego albumu studyjnego w 2009. Został nim Mr. Lucky, którego premiera odbyła się w lutym – muzyk współpracował nad nim wraz z Johnem Shanksem.
U.S musician Chris Isaak plays on his guitar during an interview with APTN in a west London hotel, to promote the launch of his new album „Beyond The Sun”, Tuesday, Jan. 24, 2012. (AP Photo/Joel Ryan)
Chris Isaak pojawia się również w filmach, zwykle grając postacie drugoplanowe. Jednak można wyróżnić kilka filmów, w których grał ważną rolę, m.in. z Keanu Reevesem i Bridget Fondą w filmie Mały Budda (1993), a także rola w filmie Davida Lyncha – Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną w roku 1992. Isaak grał również w takich produkcjach jak: Poślubiona mafii (1988), Milczenie owiec (1991), Szaleństwa młodości (1996) i Apetyt na seks (2004).
Chris prowadził swój własny show – The Chris Isaak Show w latach 2001–2004. Występował wraz z aktualnymi członkami jego zespołu razem z licznie zapraszanymi do studia gośćmi.
W roku 2001 Isaak prowadził swój własny show, The Chris Isaak Show, gdzie z dużym poczuciem humoru parodiuje siebie i innych gwiazdorów muzyki. Był on nadawany od marca 2001 roku do marca 2004 w USA w telewizji kablowej. Zagrał również gościnnie w jednym z odcinków amerykańskiego sitcomu Przyjaciele; oraz w mini-serialu na HBO – Z Ziemi na Księżyc.
Isaak jest amatorem boksu (założył turniej Golden Gloves) oraz zapalonym surferem.
Chociaż na powodzenie wśród kobiet z pewnością nie narzeka, nigdy nie odnalazł prawdziwej miłości. Czyżby końcowa fraza jego największego hitu „Wicked Game”, w którym śpiewa „nobody loves no one” stała się jego przekleństwem? W wywiadzie dla „JoyZine” na pytanie, kim byłaby dla niego idealna kobieta odpowiedział: „Ktoś, kto powiedziałby mi, 'teraz i na zawsze’ i naprawdę mówił to szczerze”.
Chris Isaak – Wicked Game(Official Video)
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://muzyka.wp.pl; https://www.tekstowo.pl;