Aby tyle uśmiechów dookoła było, czyli … dbajmy o dobro najwyższe, o zdrowie i pokój

Czwartek, 21 września. Dziś obchodzimy aż 5 świąt nietypowych:

  • Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
  • Dzień Służby Celnej
  • Światowy Dzień Choroby Alzheimera
  • Międzynarodowy Dzień Pokoju
  • Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

 

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.

 

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

 

Historia Orderu Uśmiechu związana jest z nadawaną w latach 60. dobranocką „Jacek i Agatka”. W 1967 r. Wanda Chotomska, autorka serii, opowiedziała w wywiadzie udzielonym „Kurierowi Polskiemu” o spotkaniu z chorymi dziećmi w szpitalu. Pewien chłopiec – jak relacjonowała – zadeklarował, że chętnie dałby Jacusiowi jakiś medal albo order. Dziennikarka, która przeprowadzała wywiad z Chotomską, Zofia Zdanowska, powiedziała o tym pomyśle kierownikowi działu łączności z czytelnikami Włodzimierzowi Karwanowi, a on zaproponował dziecięce odznaczenie. Kilka dni później, w telewizyjnej dobranocce, Jacek i Agatka opowiedzieli, że jest pomysł stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci i ogłosili konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Do redakcji „Kuriera Polskiego” przyszło 44 tys. listów. Jury pod przewodnictwem rysownika Szymona Kobylińskiego wybrało projekt dziewięcioletniej Ewy Chrobak z Głuchołaz (obecnie członkini Kapituły), przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, odrysowane od talerzyka i szklanki z dorysowanymi ręcznie nierównymi promieniami. Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały kandydatów do swojego odznaczenia. Powołano Kapitułę Orderu Uśmiechu, na przewodniczącą wybrana została pisarka Ewa Szelburg-Zarembina.

Jesienią 1968 r. odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym w imieniu dzieci przyznano Order po raz pierwszy. Kawalerem z legitymacją nr 1 został prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczało zdrowie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś. W 1979 r., ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę. Od 2007 r. Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, w 2008 r. wybrany na Rzecznika Praw Dziecka.W Kapitule, liczącej ponad 60 osób, zasiadają przedstawiciele m.in. Anglii, Argentyny, Australii, Białorusi, Belgii, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec, Rosji, Tunezji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch, Rumunii, Litwy, Czech, Gruzji, Armenii, Japonii, Serbii i Czarnogóry. Z wnioskiem o przyznanie Orderu Uśmiechu mogą występować tylko osoby poniżej 18. roku życia.

Odznaczenie przyznano dotąd ponad 900 osobom z przeszło 45 krajów. Prawo do używania tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu mają jedynie osoby, którym wręczono go zgodnie z ceremoniałem. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Nelson Mandela, Irena Sendlerowa, Irena Kwiatkowska, Anna Dymna, Steven Spielberg, Oprah Winfrey, Tove Jansson, Astrid Lindgren, Joanne Rowling, Ewa Szelburg-Zarembina, Ludwik Jerzy Kern, ks. Jan Twardowski, ks. Arkadiusz Nowak, Jacek Kuroń, Marek Kotański, królowa Szwecji Sylwia, małżonka emira Kataru Sheikha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, księżniczka Anna, księżna Yorku Sarah Ferguson, Jolanta Kwaśniewska, prof. Zbigniew Religa oraz prof. Alicja Chybicka.

Dzień Służby Celnej

Pamiętacie? To poczytajcie:

Służba Celna to był urząd, służba umundurowana podległa Ministrowi Finansów. Służba ta została powołana na mocy Ustawy o Służbie Celnej z dnia 24 lipca1999 roku. Służba Celna była organem ścigania. Posiadała wydział celników do zadań specjalnych – Wydział Zwalczania Przestępczości Służby Celnej. W jego skład wchodziły grupy mobilne prowadzące kontrole m.in. na szlakach komunikacyjnych. Grupy mobilne dysponowały specjalistycznym sprzętem do wykrywania przemytu, a także psami wyszkolonymi w wykrywaniu narkotyków i wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze grup mobilnych mogli używać środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej. W dniu 21 września był obchodzony Dzień Służby Celnej. W Polsce funkcjonowało 45 urzędów celnych. Od 1 marca 2017 roku Służbę Celną zlikwidowano, łącząc ją z kontrolą skarbową i administracją podatkową w ramach struktury Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

A teraz posłuchajcie i przypomnijcie sobie atmosferę towarzyszącą odprawom celnym w czasach mojej młodości 😉

Najmocniej przepraszam Panią Stanisławę Celińską za skojarzenie wywołane jej mistrzowską interpretacją

 

Stanisława Celińska – Uśmiechnij się

 

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia.

Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera. W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

 

Glen Campbell – I’m Not Gonna Miss You

Niedawno, bo 8 sierpnia 2017 w wieku 81 lat zmarł amerykański gitarzysta i wykonawca piosenek country a także rocka – legendarny Glen Campbell. Artysta przez ostatnie lata zmagał się z chorobą Alzheimera, zdiagnozowaną w roku 2011. W 2012 ruszył w pożegnalną trasę koncertową i już wówczas musiał korzystać z promptera, na którym wyświetlały się teksty piosenek. Nagrana w styczniu 2013 roku piosenka „I’m Not Gonna Miss You” to część filmu dokumentalnego „Glen Campbell: I’ll Be Me”, który opowiada o chorobie muzyka i jego ostatniej trasie koncertowej. Po powrocie, w związku z poważnym pogorszeniem samopoczucia (stał się sam dla siebie niebezpieczny), Campbell musiał przebywać w specjalnym domu opieki w Nashville. 9 czerwca 2017 r. do sprzedaży trafił jego pożegnalny album „Adiós”, zawierający 12 nagrań z lat 2012-13. Zmarł dwa miesiące później.

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju – International Day of Peace (IDP) – jest to święto obchodzone corocznie 21 września, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku.
Obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ który uderza w Dzwon Pokoju (ang. Japanese Peace Bell) znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Dzwon został podarowany przez japońską organizację (ang.) World Peace Bell Association (WPBA) 8 czerwca 1954 roku. Jest on jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie zniszczonej wybuchem bomby atomowej w roku 1945.
Na dzwonie widnieje napis: „Niech żyje absolutny pokój na świecie” (ang. Long live absolute world peace)

 

By: Oryginalnym przesyłającym był Rodsan18 z angielskiej Wikipedii – Na Commons przeniesiono z en.wikipedia., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2517837

 

Geppert, Banaszak, Frackowiak, Zaucha, Wodecki, VOX – Przekazcie Sobie Znak Pokoju

Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

 

27 października 1986 roku Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli głównych religii świata i wyznań chrześcijańskich, aby wspólnie modlić się o pokój. Blisko 20 lat później to święto ekumeniczne na stałe wpisano do kalendarza pod datą 21 września.

 

„Pokój”  Oskar Wizar

Pokój to nie tylko wojny brak.

To budowane domy i zadowoleni ludzie.

Nie wszystkim pokój jest w smak…

Żyją w wielkomocarstwowej ułudzie.

Pokój to uśmiech dziecka bezpiecznego.

Jest też nim spokojna, dobrze opłacana praca.

Tęcza na spokojnym niebie nastroju dostarcza.

Dobro dane innym, które do nas wraca.

Wojna to zawsze zło i to najgorsze.

Niszczy, zabija i wszystko rujnuje.

O pokój się modlę i o niego proszę!

Czy nastrój pokoju w sercu swym czujesz?

 

 

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://www.youtube.com     http://www.rp.pl/artykul;   https://www.kalbi.pl;   http://muzyka.interia.pl

Dodaj komentarz