Jesteśmy jednością, ale nie tacy sami, czyli … mamy się wspierać, aby nie robić potem wszystkiego od początku

Piątek, 22 września :  Światowy Dzień Nosorożca,  Światowy Dzień bez Samochodu  oraz  Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

Joe Cocker –  One

 

Światowy Dzień Nosorożca

Światowy Dzień Nosorożca obchodzimy od 2010 roku. Święto to, to alarm dla całego świata – na naszej planecie występują już jedynie 4 gatunki nosorożców, i aż 2 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem.

Jeszcze 100 lat temu nosorożce powszechnie występowały na afrykańskich sawannach i w tropikalnych lasach Azji. Znane także były wczesnym Europejczykom, którzy uwiecznili je na malowidłach w jaskiniach. Niestety na skutek niszczenia środowiska oraz intensywnych polowań, które miały miejsce na początku XX wieku oraz kłusownictwa, populacja tych zwierząt drastycznie spadła. Obecnie nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański są zagrożone wyginięciem. Populacje dwóch pozostałych gatunków (nosorożec indyjski i nosorożec biały) również znajdują się na Czerwonej Liście IUCN (Światowej Unii Ochrony Przyrody).

Południowo-zachodni nosorożec czarny, © Ikiwaner, GNU FDL.  Ziemski ekosystem na zawsze stracił kolejnego dużego ssaka.

Niestety, dla zachodniego nosorożca czarnego nie ma już ratunku. W roku 2000 doliczono się jedynie 10 żyjących osobników, a w roku 2006 nie znaleziono już żadnego. Po pięciu latach bezowocnych poszukiwań Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN uznała (2011), że gatunek nie przetrwał. Nie ma też żadnych informacji, by zwierzęta te przebywały gdzieś w niewoli.

Nie wiadomo, jak potoczą się losy białego nosorożca północnego. IUCN obawia się, że wymarł on na wolności, a w niewoli żyje jedynie kilka zwierząt.

Obecnie największymi zagrożeniami dla nosorożców są: pozyskiwanie rogów tych zwierząt stosowanych w tradycyjnej medycynie azjatyckiej oraz utrata i niszczenie środowiska naturalnego. Stąd tak ważna jest edukacja ludności w krajach zamieszkiwanych przez nosorożce, wzmacnianie obszarów chronionych w Afryce i Azji oraz walka z nielegalnym handlem rogami nosorożców.

Światowy Dzień Nosorożca obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF (World Wide Fund for Nature).

 

 

Światowy Dzień bez Samochodu

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem jego jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

 

(fot. Materiały Partnera)

 

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego, a kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety komunikacji miejskiej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. Ma to  na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego.

Stacja dokująca Veturilo obok stacji kolejowej Warszawa Powiśle – Tomasz Kuran (meteor2017)

 

 

Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

Jak poprosić szefa o podwyżkę, nie bojąc się odmowy lub wręcz zwolnienia? Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy, z pozoru wydaje się być świętem idiotycznym. Jednakże może pomóc nam przełamać nasz wewnętrzny lęk. A od pensji wszak zależy nasza codzienna rzeczywistość.

Na pewno pomoże nam dobry wygląd, więc zacznijmy od wcześniejszego dobrania ubrania, uczesania, ogólnie przyjętego dress code’u. Zasady dress code’u dotyczą także dodatków, biżuterii i makijażu, a nie każdy o tym pamięta. Dodatki i makijaż nie powinny być krzykliwe, a biżuteria zbyt widoczna. Im mniej, tym lepiej – ta zasada doskonale się tutaj sprawdza. Nienaganny wygląd na pewno doda nam pewności siebie.

 

😉

 

Do takiej rozmowy trzeba się odpowiednio przygotować. Warto podejść do niej, jak do rozmowy o pracę. Przygotujmy argumenty które świadczą, że składana przez nas oferta, jest warta uwagi. Tą ofertą jest nasza praca. Zacznijmy od przedstawienia swoich mocnych stron. Warto wymienić tu te, które są niezbędne w firmie i w codziennej pracy i które szef będzie w stanie docenić. Nie poruszajmy tematów prywatnych,  nie bierzmy szefa na litość.

Dla większości szefów liczy się nasze podejście do pracy. A jeżeli zrozumieją, że drobna podwyżka może zachęcić nas do jeszcze lepszego wykonywania naszych obowiązków – chętnie nam ją dadzą.

Rozmowa z samym sobą przed lustrem, nie tylko pozwoli przećwiczyć rozmowę z szefem, ale także pomoże oswoić się z jak by nie było, niecodzienną sytuacją.

I jeszcze coś: Stojąc przed lustrem, można obserwować co dzieje się z rękami, gdy człowiek stresuje się, czy nie zaczyna nerwowo mrugać. Przyglądając się sobie, można wyeliminować wiele niepożądanych zachować, które na co dzień trudno dostrzec. Ostatnia sprawa – uśmiech. Delikatne zadowolenie na twarzy, wskazuje o dobrym samopoczuciu. Gdy już wszystko jest przećwiczone, można umówić się z pracodawcą. Najważniejsze jest przełamanie się i zebranie w sobie odwagi do podjęcia rozmowy na ten temat. Chyba, że ktoś woli jednak pozostać tylko przy próbach przed lustrem.  🙂

 

Źródło:   http://www.imprezenty.pl;   https://pl.wikipedia.org   https://www.google.pl;   http://polskanarowery.sport.pl;   http://kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz