Od przedszkolaka do pierwszaka, czyli … czas usłany świętami?

Środa, 2o września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

 

Kaczmarski-Przedszkole.mp3

Historia Dnia Przedszkolaka zaczęła się w 2009 roku. Jego pomysłodawczynią była dyrektorka jednego z przedszkoli w łodzi, a ideę tę entuzjastycznie przyjęły dyrektorki innych przedszkoli. Święto przedszkolaków po raz pierwszy odbyło się 20 września 2010 roku w łódzkim Parku na Janowie, ale ustanowione zostało dopiero uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013.

W tym dniu przedszkolaki, wraz z opiekunami oraz ówczesnymi władzami miasta, zasadziły młode dęby, które stały się symbolem wydarzenia. Na Dzień Przedszkolaka został napisany i skomponowany odpowiedni hymn. Rok później uroczystość znowu odbyła się w Łodzi, ale organizatorki podjęły decyzję – niech święto przedszkolaków idzie w Polskę!  W roku 2012 marzenia o poszerzeniu akcji spełniły się, święto udało się zorganizować po raz pierwszy nie tylko z udziałem łódzkich dzieci ale dzieci z innych miast Polski

 

 

.

Pierwszy oficjalny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka odbył się pod hasłem „Przedszkolaki to eko-dzieciaki”. W roku 2014 było to „Przedszkolaki to sprawne dzieciaki”, w 2015 – „Miasto Łódź z przedszkolakami bawi się wraz z rodzicami”, a w 2016 rok – „Przedszkolaki święto mają, kulturalnie czas spędzają”. Tradycją stało się także wypuszczanie w powietrze kolorowych baloników z marzeniami dzieci.

Wśród głównych założeń Dnia Przedszkolaka pomysłodawcy i organizatorzy wyróżniają:

  • promocję nowoczesnego wychowania na etapie przedszkolnym;
  • promocję dumy z bycia przedszkolakiem i radości wśród dzieci;
  • integrację przedszkoli z całej Polski;
  • integrację środowisk wpływających na funkcjonowanie przedszkoli;

Dla osób zaangażowanych w obchody ważne kwestie to również edukacja ekologiczna, obcowanie dzieci z kulturą, promowanie zdrowego trybu życia, a także usprawnianie relacji dziecko-dorosły.

 

 

Źródło:   http://www.edziecko.pl/przedszkolak;   http://www.dzieńprzedszkolaka.pl

Dodaj komentarz