Niedziela, 30 września – Dzień Chłopaka, Międzynarodowy Dzień Tłumacza, Międzynarodowy Dzień Głuchych, Światowy Dzień Rzek, Światowy Dzień Serca, Polski Dzień Muzyki Country
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka to święto obchodzone 30 września przez nastolatków w Polsce.
Jeśli chodzi o osobników starszych, to istnieje jeszcze Dzień Mężczyzn. Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn na świecie została zapoczątkowana 19 listopada 1999 w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz grupy ludzi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach.
Niestety, w Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn. Istnieją jednak próby jego wdrożenia, a jedna z dwóch proponowanych dat to: 10 marca – w tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, a inna proponowana data Dnia Mężczyzn to 4 kwietnia. W przeciwieństwie do 10 marca, 4 kwietnia jest datą niezwiązaną z Kościołem katolickim. W niektórych szkołach w okresie Polski Ludowej organizowane były z tej okazji imprezy okolicznościowe. 🙂
Międzynarodowy Dzień Tłumacza
Święto ustanowione z inicjatywy FIT-IFT, organizacji afiliowanej przy UNESCO. Święto obchodzone jest 30 września w dniu wspomnienia śmierci patrona tłumaczy św. Hieronima, który przetłumaczył Biblię.
Gdyby nie Wieża Babel, ich zawód byłby pewnie niepotrzebny.
Chętnych do zobaczenia co na ten temat pisałam rok temu, zapraszam (TUTAJ) .
Międzynarodowy Dzień Głuchych
Międzynarodowy Dzień Głuchych lub Międzynarodowy Dzień Niesłyszących to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych, wieńczące przedłużony później do pełnego tygodnia Międzynarodowy Tydzień Głuchych upamiętniający powstanie organizacji we wrześniu 1951 roku. W Polsce obchody organizuje Polski Związek Głuchych.
Celem Międzynarodowego Dnia Głuchych jest zwrócenie uwagi polityków, władz, opinii publicznej i mediów na problemy osób niesłyszących na całym świecie, na ich prawa, osiągnięcia oraz ich obawy w codziennym życiu, m.in. przed dyskryminacją. Podczas obchodów Tygodnia są organizowane imprezy, marsze, kampanie i spotkania, poświęcone promowaniu praw ludzi niesłyszących, na których m.in. władze lokalne lub krajowe prezentują swoje aktualne programy działania. Organizacje i społeczności zrzeszające osoby niesłyszące zachęcane są do organizowania rozmaitych akcji budujących zrozumienie i poczucie solidarności oraz promujących równouprawnienie. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne. Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. Siłą rzeczy, wyostrzają się inne zmysły – jak wskazują badania, u osób niesłyszących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa neurony na siatkówce oka rozłożone są inaczej niż u osób zdrowych, umożliwiając lepsze widzenie boczne. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven (powikłania po tyfusie), Francisco Goya (mógł stracić słuch z powodu zespołu Susaca, rzadkiej choroby autoimmunologicznej), Thomas Edison (na wpół głuchy wynalazca metody nagrywania dźwięku), Pierre Ronsard i Joachim du Bellay, poeci francuscy (najprawdopodobniej źle leczone, wielokrotne zapalenie ucha), Charles Nicolle, głuchy zdobywca Nagrodę Nobla a także Halle Berry (utrata 80% słuchu w jednym uchu) czy Bill Clinton (ma problemy z odbiorem dźwięków wysokiej częstotliwości), Robert Redford (utrata ponad 50% słuchu w jednym uchu w wyniku zakażenia ucha), Holly Hunter oraz Rob Lowe (utrata słuchu na jedno ucho w efekcie przechodzonej świnki), Grzegorz Wilk, kompozytor i wokalista (postępujące obumieranie części ucha środkowego, tzw. ślimaków).
Światowy Dzień Rzek
Światowy Dzień Serca
Światowy Dzień Serca (World Heart Day) to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem, i przy współfinansowaniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO i UNICEF-u. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 roku. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Działania we wszystkich krajach skupione są na edukowaniu społeczeństwa w temacie zdrowego środowiska, tworzenia odpowiednich warunków dla zdrowia naszych serc. Miejsca, w których żyjemy, pracujemy i bawimy się, nie powinny zwiększać ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Obchodom Światowego Dnia Serca towarzyszą szeroko prowadzone działania edukacyjne na temat profilaktyki chorób serca i układu krążenia. Podobnie jak w latach ubiegłych imprezy będą miały charakter rodzinnego pikniku.
Polski Dzień Muzyki Country
Country, najpopularniejsza odmiana amerykańskiej muzyki rozrywkowej, od lat ma w Polsce wielu entuzjastów. Przez ostatnie cztery dekady do kraju nad Wisłą zawitała cała rzesza światowej sławy artystów. Rodzime imprezy masowe związane z tym gatunkiem rokrocznie gromadzą tysiące fanów z kraju i zagranicy, a polscy artyści tego nurtu znajdują uznanie w oczach zagranicznej publiki. Mimo to country w Polsce pozostaje obszarem nękanym przez szkodliwe stereotypy, wynikające z niskiej świadomości społecznej na temat jego wpływu na inne, bardziej popularne w Polsce gatunki (takich jak np. blues czy jazz), jak również skojarzenia z mało wartościową, pozbawioną głębszego sensu muzyką – niemającą związku ze słowiańską wrażliwością. W istocie country to nie tylko ambitna muzyka międzypokoleniowa, ale i uniwersalne, angażujące teksty, przystępne, choć niepozbawione finezji melodie oraz nierzadko wirtuozerskie wykonania.
Właśnie dzisiaj, już po raz IV, środowisko fanów muzyki country świętuje Polski Dzień Muzyki Country (obchodzone na świecie jako International Country Music Day) pod oficjalnym patronatem Forum Muzyki Country countrymusic.pl.
Stało się tak za sprawą środowiska miłośników tego muzycznego gatunku, które poprzez proklamację Polskiego Dnia Muzyki Country, chciało przypomnieć o bogatej historii związanej z country w Polsce, jak również przełamać stereotypy z nim związane. Inicjatywę poparli najwybitniejsi wykonawcy country w kraju, m.in. Michael Lonstar, Tomasz Szwed, Cezary Makiewicz oraz Alicja Boncol.
Celem święta jest integracja środowiska (słuchacze, artyści, promotorzy, menedżerowie, organizatorzy wydarzeń), podniesienie świadomości Polaków na temat country i znaczenia tej muzyki w Polsce (w tym wiedza o artystach, reprezentatywnych inicjatywach) oraz edukacja fanów muzyki na temat źródeł i odmian tego gatunku.
Polski Dzień Muzyki Country to idea, która doskonale oddaje ducha tej muzyki. Nowe święto ma za zadanie zmieniać szkodliwe stereotypy, wynikające z nieznajomości polskiego country i country w ogóle.
Prawdziwa muzyka country w naszym kraju od zawsze była (i niestety nadal jest) nurtem niszowym, by nie rzec – podziemnym, toteż każda inicjatywa zwracająca uwagę publiczną na nasz nurt jest cenna, przyczynia się do promocji country i zasługuje na poparcie.
Taka środowiskowa konsolidacja oraz współpraca na rzecz popularyzacji tego muzycznego stylu z pewnością przełoży się także na wzrost liczby fanów tej nierozpieszczanej przecież przez nasze krajowe media muzyki.
Organizatorzy I edycji święta to Wojciech Sobczak-Wojeński – autor bloga PociągDoCountry.pl oraz Robert Kashmiri i Hubert Sójka – administratorzy Forum Muzyki Country countrymusic.pl.
GANG MARCELA – Ojciec żył tak jak chciał