Sobota, 30 września –Dzień Chłopaka, Międzynarodowy Dzień Tłumacza
Dzień Chłopaka
Wszystkim Chłopakom, nie tylko takim przystojnym jak Hugh Laurie –
Hugh Laurice NEWS MAIN
– WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!
Międzynarodowy Dzień Tłumacza
Biblia Tysiąclecia
- Mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa.
- A gdy wędrowali ze wschodu, napotkali równinę w kraju Szinear i tam zamieszkali.
- I mówili jeden do drugiego: «Chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu». A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, 4 rzekli: «Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi».
- A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie,
- i rzekł: «Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić.
- Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!»
- W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta.
- Dlatego to nazwano je Babel, tam bowiem Pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też Pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi.
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – święto obchodzone 30 września w dniu wspomnienia św. Hieronima, tłumacza Biblii uznawanego za patrona tłumaczy. Dzień tłumacza był propagowany przez FIT-IFT , Międzynarodową Federację Tłumaczy (obecnie afiliowaną przez UNESCO), od momentu jej utworzenia w 1953.
W roku 1991 FIT podjęła inicjatywę w celu oficjalnego uznania Międzynarodowego Dnia Tłumacza, aby w ten sposób wyrazić solidarność branży tłumaczeniowej na całym świecie i zwrócić uwagę na zawód tłumacza w różnych krajach (niekoniecznie wywodzących się z tradycji chrześcijańskiej). Dzień tłumacza jest okazją do wyrażenia dumy z wykonywania zawodu, którego ranga staje się coraz istotniejsza w erze postępującej globalizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://biblia.deon.pl