Jeszcze tylko parę wiosen, jeszcze parę przygód z losem i kłopotów będzie mniej, czyli … wesołe jest życie staruszka

Niedziela, 1 października – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Światowy Dzień Ptaków, Międzynarodowy Dzień Muzyki,  Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia, Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby, Dzień Polskiej Harcerki

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu (inaczej Światowy Dzień Wegetarianizmu)

 

Światowy Dzień Wegetarianizmu jest obchodzony corocznie 1 października. Został ustanowiony 22 listopada 1977 przez Międzynarodową Unię Wegetariańską . Pomysłodawcą święta było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie .

Celem tego dnia jest promocja wegetarianizmu oraz informowanie o korzyściach zdrowotnych, które zdaniem wegetarian są z tym związane. Są organizowane całe kampanie uświadamiające, dotyczące traktowania zwierząt i ochrony środowiska. W dniu tym organizowane są imprezy z wegetariańskim poczęstunkiem, rozdawane ulotki, happeningi, festiwale, wykłady, pokazy filmów. W Polsce w organizację Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu zaangażowane są Stowarzyszenie Empatia i Fundacja Viva.

Dieta wegetariańska nastawiona jest na produkty roślinne, żywność naturalną i organiczną. Oznacza to wykluczenie spożywania mięsa i jego przetworów. Według szacunków, od 1 do 5% ludności na świecie stosuje diety wegetariańskie.

 

Najczęściej wegetarianizm jako sposób na życie, wybierany jest z powodów etycznych. Prawa zwierząt są uznawane na całym świecie, co potwierdza Światowa Deklaracja Praw Zwierząt, a w Polsce Ustawa o ochronie zwierząt. Zapewniają one poszanowanie, opiekę oraz ochronę dla wszystkich zwierząt. Mimo to wciąż istnieje wielki przemysł hodowlany, gdzie zwierzęta stają się przedmiotami, a nie podmiotami. Ich życie ograniczone jest do rozrodu, przebywania w klatkach, kojcach, czy na betonowych podłogach oraz śmierci zadawanej w sposób brutalny i niehumanitarny. Wegetarianizm w tej postaci nie ogranicza się tylko do niejedzenia mięsa. To również zwracanie uwagi na kosmetyki, czy mają składniki pochodzenia zwierzęcego bądź były testowane na zwierzętach, a także niekupowanie butów i ubrań skórzanych, czy z futra.

Innym argumentem jest kwestia ekonomiczna. Wegetarianizm jest relatywnie tani, gdyż bazuje na zbożach, warzywach, owocach, które łatwiej uprawiać w przeciwieństwie do hodowli zwierząt. Ważniejszym aspektem jest jednak kwestia zdrowotna. Prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta wegetariańska może zaspokoić wszystkie niezbędne potrzeby organizmu, a nawet poprawić jego funkcjonowanie.

Jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie religia. Zakazy bądź ograniczenia związane ze spożywaniem mięsa pojawiają się w wielu religiach. Związane są z panowaniem ducha nad ciałem, ofiarnością i wyrzeczeniem cielesnych przyjemności. W religiach Wschodu, takich jak buddyzm, taoizm i hinduizm, zabronione jest zabijanie zwierząt. Wyznawcy Kryszny są ortodoksyjnymi wegetarianami. Judaizm i islam uznają wieprzowinę za nieczystą, jednak inne zwierzęta mogą być zabijane w sposób rytualny, który nie należy do humanitarnych.

Niezależnie od motywacji każdy może zostać wegetarianinem. Dzisiejsze święto tym bardziej do tego zachęca. Można w ten sposób znaleźć się w wyborowym gronie ludzi, którzy odrzucili produkty mięsne – a byli to  Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Lew Tołstoj, czy Pitagoras.

 

 

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

 

Celem święta jest przełamanie różnych stereotypów dotyczących ludzi starszych i starzenia się, a także wyeliminowanie dyskryminacji seniorów w pracy, placówkach medycznych itp. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych uchwaliło w 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

 

Jadwiga Zgliszewska

Za wcześnie przyszłaś
zdecydowanie!
choć nigdy nie proszona
ani oczekiwana

za rano wstałaś
teraz –
południe dopiero
do wieczora jeszcze daleko

po co tak szybko przybiegłaś?

i cóż to za dary przyniosłaś?
srebro we włosy
łamanie w kościach
wieczne zmęczenie
niechcenie
sto chorób naraz
a jako zapłatę –
blask oczu zabrałaś…

choć dobrze wiedziałam
że kiedyś przybędziesz
ale ty pospieszyłaś się –
niepotrzebnie!

a chciałam wierzyć
że będziesz
pogodna
i złotojesienna

 

 

Światowy (Europejski) Dzień Ptaków

 

Julian Tuwim – Ptak

Z Dniem Ptaków jest w świecie internetowym trochę zamieszania, dlatego posłużę  się Wikipedią w celu ustalenia jakie święto i kiedy obchodzić należy.  Dzień Ptaków obchodzony jest:

  • Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, WMBD)– święto obchodzone corocznie od 2006 na arenie międzynarodowej w 2. weekend maja, ustanowione przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP).
  • Międzynarodowy Dzień Ptaków – obchodzony 1 kwietnia, ustanowiony w 1906 podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 (o ochronie szerzej mówi Dyrektywa Ptasia Unii Europejskiej z 2 kwietnia 1979).
  • Międzynarodowy (Światowy) Dzień Ptaków Wędrownych (International Migratory Bird Day, IMBD) – obchodzone na świecie w różnych terminach: oficjalnie w 2. sobotę maja w USA, Kanadzie od 1993 z inicjatywy Cornell Laboratory of Ornithology i Smithsonian Migratory Bird Center; w październiku w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Karaibach; koordynowane przez BirdLife International.
  • Europejski Dzień Ptaków, jako element IMBD obchodzonych 1 października (w Polsce w 1. weekend października, jako Europejskie Dni Ptaków, koordynowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest partnerem BirdLife International.

 

Michał Urbaniak – Ptak

Celem Międzynarodowego Dnia Ptaków, ustanowionego już w 1906, jest   zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.

Z okazji święta zachęcam do bardziej uważnego przyjrzenia się ptakom. Aby je obserwować nie trzeba robić dalekich wypraw – na początek zajrzyjmy do ogrodu, parku czy na skwerek. Nawet w mieście, wśród bloków możemy rozpocząć swoją przygodę z ptakami. Wystarczy spojrzeć na świat trochę innym okiem – z odrobiną uwagi i cierpliwości.

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

 

Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Dziś z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych. Warto wziąć udział w którymś z nich.

 

Bach Double Violin Concerto – Yehudi Menuhin And David Oistrakh.

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby

 

1 października br. w Polsce jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (WZW C).
Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (WZW C) został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy europejskich stowarzyszeń i organizacji pacjentów, a także osób cierpiących na schorzenia wątroby oraz zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Podstawowym celem tej inicjatywy była chęć zwrócenia uwagi na chorobę, która staje się coraz poważniejszym problemem współczesnego świata.

 

Dzień Polskiej Harcerki

Dziś dziewczyny z harcerstwa  obchodzą Dzień Polskiej Harcerki. Jest to dzień zakończenia walk Powstania Warszawskiego.

Święto w tym dniu wyznaczyły harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, na znak pamięci o tych, które odeszły na wieczną wartę.

Święto harcerek obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę października.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   www.ekokalendarz.p;    http://forum.gazeta.pl;   http://www.ekokalendarz.pl;

Dodaj komentarz