Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami, czyli … bądźmy dla naszych braci mniejszych – Aniołami Stróżami

2 październik – Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, Dzień Anioła Stróża

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

 

Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to święto obchodzone corocznie 2 października, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku, uchwalone w rezolucji A/RES/61/271, zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego

Zgromadzenie wezwało wszystkie państwa członkowskie, agendy ONZ, regionalne, międzyrządowe i pozarządowe organizacje oraz wszystkich zainteresowanych do obchodów Dnia w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w tym temacie m.in. poprzez edukację.

Dodać tutaj także należy przemoc wobec zwierząt. Problem ten obecnie jest dość powszechny. A przecież ludzka agresja wobec zwierząt to agresja skierowana do istot słabszych i bezbronnych, którym winniśmy opiekę i protekcję.

 

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

 

Święto obchodzone jest w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego. Lider indyjskiego ruchu niepodległościowego walczył nie tylko o prawa ludzi ale i zwierząt (m. in. uznawany jest za pioniera wegetarianizmu). Święto jest okazją do zaprotestowania przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt hodowlanych.

Protoplastami hodowli zwierząt byli rolnicy z Anatolii i Persji, którzy przeszło 7000 lat temu zaczęli hodować owce i kozy. Następnie zaczęli udomawiać bydło. Z kolei w Egipcie zaczęto hodować osły. Zwierzęta hodowlane były źródłem skór, mięsa, futer, tłuszczu, pierza, włosia i wełny. Bydło i osły były wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe. Do zwierząt hodowlanych zalicza się m.in. owce, krowy, świnie, kozy, konie, osły, muły. Poza Europą hodowane są także bawoły, woły i wielbłądy.
Ptaki hodowlane to głównie kury, gęsi, kaczki i indyki.
i moje szczęśliwe kurki  😉
Choroby cywilizacyjne, skandale żywnościowe, dewastacja środowiska i przedmiotowe traktowanie zwierząt – wszystkie te problemy skłaniają coraz większe rzesze ludzi do refleksji nad wyborami żywieniowymi. Czy takie przemyślenia mogą zamienić rzeźnika w weganina, a właściciela wielkiej fermy mleczarskiej doprowadzić do założenia domu spokojnej starości dla zwierząt gospodarskich? W imię wyższych wartości – tak!
Marc Pierschel, reżyser pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Live and Let Live”, udowadnia, że jest to możliwe!

Live And Let Live – Trailer

Jeżeli ja mogłem przejść na dietę roślinną, każdy może – mówi Aaron Adams, który kiedyś zajmował się ubojem królików. Dziś prowadzi jedną z najsłynniejszym wegańskich restauracji w USA. To jeden z sześciu bohaterów filmu, których życie odmienił weganizm. Aktywiści ratujący zwierzęta z ferm, rolnik prowadzący wegańskie gospodarstwo ekologiczne, właściciele schroniska dla krów, świń i kur, zawodowy kolarz torowy z amerykańskiej kadry narodowej. Niezwykłe historie reżyser uzupełnił wywiadami z autorytetami z dziedziny medycyny, filozofii, etyki, prawa, ochrony środowiska i socjologii.

Mimo że dokument jest filmem non-profit, został nakręcony bardzo profesjonalnie. Marc Pierschel jest niemieckim socjologiem, wieloletnim aktywistą prozwierzęcym, autorem poradnika dla początkujących wegan.

A czy zwierzęta, te nasze, bliskie, dzielące wraz z nami kłopoty i radości życia mają duszę? – ja szczerze wierzę, że tak. Problem posiadania duszy przez naszych „braci mniejszych” jest szeroko dyskutowany, także wśród ojców Kościoła. Ostatnio np. benedyktyn, ojciec Leon Knabit, ceniony kaznodzieja i autor wielu książek opublikował pozycję: „Czy zwierzęta mają duszę”.
Rozważa tam, że według opinii niektórych teologów zwierzęta nie mają duszy – wierząc jednak w dobroć Pana Boga, można sobie wyobrazić, że nasi ulubieńcy, bracia mniejsi, będą w jakiś sposób istnieć w wieczności. Często można usłyszeć: „Zwierzęta podobno duszy nie mają, ale mój ulubieniec na pewno ma. I na pewno będzie na mnie czekał tam, w wieczności.”

I choć nie jest do końca jasne, czy zwierzęta mają dusze, to z całą pewnością mogą być szczęśliwe lub nie, a ich szczęście może zależeć najczęściej wyłącznie od nas –  ludzi.

Tymczasem w czwartek, 4 października, obchodzony będzie Światowy Dzień Zwierząt.
Warto dodać, że październik został uznany miesiącem dobroci dla zwierząt.

 

Dzień Anioła Stróża

 

2 października każdego roku jest wyjątkowym dniem. Dlaczego? Albowiem solenizantami w tym dniu są nasi Aniołowie Stróżowie… Tak, to Dzień Anioła Stróża.

Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój…

Chociaż może ta modlitwa kojarzy się z dzieciństwem i dziećmi, przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów, w tym również Aniołów Stróżów, jest jednym z ważnych elementów naszej wiary. Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla jego chwały i pomagania ludziom. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami. Opieka ta zaczyna się w chwili narodzenia, a kończy – wraz ze śmiercią konkretnego człowieka. Każdy z nas ma swojego, „osobistego” Anioła Stróża.

Kult Aniołów Stróżów rozwinął się szczególnie w wieku XVII. W 1608 r. papież Paweł V pozwolił obchodzić Święto Aniołów Stróżów w pierwszy dzień zwykły po św. Michale. Na stałe do kalendarza liturgicznego dla całego Kościoła wprowadził je Klemens X w roku 1670. Żywą wiarą w Aniołów Stróżów wyróżniał się m.in. bł. Jan XXIII, który jeszcze jako nuncjusz apostolski przed każdym ważnym spotkaniem prosił swego Anioła Stróża o pomyślny przebieg rozmowy i jej dobre owoce.

Kościół nie ogłosił wprawdzie nauki o Aniołach Stróżach jako prawd wiary, jednakże jest ona dogmatem na podstawie nauczania Kościoła i ma swoje uzasadnienie w Piśmie Świętym. „Bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. Z kolei św. Paweł Apostoł jeszcze wyraźniej pisze: „Czyż nie są oni wszyscy duchami, przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?”.

Niech dzisiejsze wspomnienie uświadomi nam, że Aniołowie Stróżowie realnie istnieją, opiekują się nami, chroniąc przed złem i prowadząc ku dobru, a wiara w nich nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci.

 

RUAH – piosenka do Anioła Stróża

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;     http://zwierzetainformacje.pl;   http://vege.com.pl;    “Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami”  Mahatma Gandhi (1869-1948);    http://www.tajemnicamilosci.pl;   http://www.traditia.fora.pl;     http://hela.com.pl;

Dodaj komentarz