Dopóki Ciebie, Ciebie nam pić, póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć, czyli … herbata …

Piątek, 15 grudnia –  Dzień Herbaty, Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto), Święto Służby Metrologii Wojskowej

 

Dzień Herbaty

Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia. Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej.  Rośliny uprawiane są w wielu krajach strefy zwrotnikowej, także poza Azją, dla pączków i liści, z których po uprzednim suszeniu,  przyrządza się napar. Czasami poddaje się ją fermentacji. Podobno czarną herbatę wynaleziono przez pomyłkę – w czasie gdy herbata docierała z Chin do Anglii drogą morską, ładunek zielonej herbaty miał jakoby zamoknąć, a fakt ten miał umknąć uwadze załogi. Mokra herbata zaczęła fermentować, przez co zmieniły się jej wszystkie właściwości, od koloru liści po aromat naparu. Herbata jednak była zbyt droga by ją wyrzucić toteż wysuszono ją i zaczęto parzyć pomimo „zepsucia”. Wkrótce rozsmakowano się w niej, a proces zaczęto przeprowadzać świadomie i w sposób kontrolowany.

Legenda głosi, że herbatę odkrył w 2737 roku p.n.e. chiński cesarz Shennong. Podczas, gdy cesarz pił przegotowaną wodę wiatr spowodował, że do kubka wpadło kilka liści herbaty… tak powstała pierwsza herbata. Na świecie jest 1500 typów herbat – 93% to mieszanki, a 7% to specjalne odmiany.

Kiedy herbata po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, można ją było kupić wyłącznie w aptekach.

Do Polski dotarła w 1664 roku z Francji. Pierwsze znane wzmianki o herbacie pojawiają się w liście króla Jana II Kazimierza do żony Ludwiki Marii. Początkowo była traktowana jako ziele lecznicze i zwyczaj picia herbaty rozpowszechnił się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, pomogły w tym również dobre stosunki handlowe pomiędzy Polską i Anglią. Ze względu na wysoką cenę napój ten pity był jedynie na dworze królewskim, dworach magnackich oraz bogatej szlachty i mieszczan. Przez liczne kontakty z Rosją i ZSRR w Polsce, zwłaszcza na utraconych wschodnich terenach a później wśród repatriantów często na określenie herbaty używano określenia czaj. Na tych terenach również popularne było urządzenie służące do jej parzenia zwane samowarem.

Herbata (zaraz po wodzie) to najczęściej konsumowany napój na świecie.

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi (Indie) 15 grudnia 2005 roku. Dziś pijąc swoją ulubioną herbatę warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła zanim trafiła na nasz stół. A z pewnością była długa i ciekawa. W ten sposób organizatorzy tego święta chcą zwrócić uwagę na branżę „herbacianą”.

Międzynarodowy Dzień Herbaty nie jest w Polsce jeszcze obchodzony, mimo że ma na świecie już przeszło dekadę tradycji. Pochodzi z krajów, które produkują herbatę: Bangladeszu, Nepalu, Wietnamu, Indonezji, Kenii, Malawi, Malezji, Ugandy, Indii i Tanzanii. Ten dzień ma na celu skupić uwagę rządów i obywateli na herbacianej branży, jej pracownikach, drobnych przedsiębiorcach oraz na konsumentach. Plany zorganizowania takiego święta powstały po World Social Forum w Bombaju (Indie) i Porte Allegre (Brazylia) w latach 2004-2005. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty świętowano w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku, a kolejny w Sri Lance rok później. Zarówno sam Dzień Herbaty, jak i konferencje go poprzedzające, są organizowane przez związki zawodowe. Przeróżne wystawy i konferencje organizowane są w państwach, gdzie Dzień Herbaty jest obchodzony. Święto to nie ma jeszcze nigdzie oficjalnego statusu, ale jest bardzo popularne w wielu herbacianych krajach.

Herbata doczekała się także kilku pięknych piosenek jej poświęconych, takich jak „Herbatka” gdzie nieśmiertelni Starsi Panowie w sposób elegancki i nienachalny przekazują, że herbata, to coś więcej niż zwykły napój. To styl życia.

 

Herbatka – Kabaret Starszych Panów

To także wielka tęsknota za czymś, co bezpowrotnie odchodzi, ale też i pogodzenie się z tym. Wspaniały przekaz!

Jaka jest najlepsza moja herbatka? Lipiec 2015, Białowieża, Stacja Towarowa – Restauracja Carska. Mimo, że nie z samowara (który okazał się tylko nieczynnym eksponatem na kontuarze), to podana w srebrnym (?) koszyczku, z konfiturą z czarnych jagód leśnych, smakowała wyśmienicie. Warta była swojej dość wysokiej ceny.

 

 

Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto)

W tym roku mija 100 rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. 15 grudnia cały świat oddaje mu hołd jako twórcy języka esperanto, bo właśnie dziś przypada 130 rocznica opublikowania przez Zamenhofa pierwszego podręcznika do nauki języka esperanto. Ludwik Zamenhof stworzył uniwersalny język, obserwując wielokulturowy Białystok w którym się urodził. Jego idea przetrwała do dziś.

 

Święto Służby Metrologii Wojskowej

 

“Metrologia jest dziedziną wiedzy o pomiarach. Obejmuje wszystkie teoretyczne i praktyczne problemy związane z pomiarami, niezależnie od rodzaju wielkości mierzonej i dokładności pomiaru. W zakres metrologii wchodzą więc zagadnienia dotyczące jednostek miar oraz ich etalonów, pomiarów, narzędzi pomiarowych oraz cech obserwatorów. “ – Encyklopedia Powszechna PWN.

Analizując zadania jakie stoją przed służbami metrologii w Wojsku Polskim, widać ich złożoność i ogromną odpowiedzialność za stan gotowości bojowej techniki wojskowej. Od precyzji pomiarów wojskowych metrologów zależy prawidłowa praca sprzętu i uzbrojenia.

Pierwsze w naszym kraju wojskowe laboratorium zajmujące się metrologią powstało w 1961 roku w Zielonce koło Warszawy. Święto ustanowił Minister Obrony Narodowej w 2013 roku.

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  http://piewcyteiny.pl;   http://bialystok.wyborcza.pl;   http://infowsparcie.net;

Dodaj komentarz