Czwartek, 22 marca – Światowy Dzień Wody, Dzień Ochrony Bałtyku
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody (World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Te hasła to:
- 1994 – Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka
- 1995 – Kobiety a woda
- 1996 – Woda dla spragnionych miast
- 1997 – Zasoby wodne świata: czy ich wystarczy?
- 1998 – Wody podziemne – niewidoczne zasoby
- 1999 – Wszyscy mamy wpływ na wykorzystanie wody
- 2000 – Woda dla XXI wieku
- 2001 – Woda a zdrowie
- 2002 – Woda dla rozwoju
- 2003 – Woda dla przyszłości
- 2004 – Woda i kataklizmy
- 2005 – Woda dla życia
- 2006 – Woda a kultura (koordynatorem było UNESCO)
- 2007 – Radzić sobie z niedoborem wody (koordynatorem było FAO)
- 2008 – Woda a warunki sanitarne
- 2009 – Woda w zmieniającym się świecie
- 2010 – Clean Water for a Healthy World (Czysta woda dla zdrowego świata)
- 2011 – Woda dla miast
- 2012 – Bezpieczeństwo żywności i wody
- 2013 – Międzynarodowy Rok Współpracy Wodnej
- 2014 – Woda i energia
- 2015 – Woda a zrównoważony rozwój
- 2016 – Woda a praca
- 2017 – Woda i ścieki
Sytuacja Polski wcale nie jest wesoła. Jesteśmy dumni z naszych rzek, mokradeł i imponujących jezior, które chcielibyśmy ogłosić jednym z siedmiu nowych cudów świata. Jednak polskie zasoby naturalne są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji.
W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się czasem Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. To nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas.
Dzień Ochrony Bałtyku
Wody mórz i oceanów pokrywają w sumie około 71 proc. powierzchni naszego globu. Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 mln km2, a morza stanowią części oceanu oddzielone od pozostałych jego części brzegami lądu, wyspami lub wzniesieniami dna. Jednym z takich mórz, jest Morze Bałtyckie.
Jego powierzchnia wraz z cieśniną Kattegat wynosi ponad 415 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest morzem płytkim, śródlądowym i prawie zamkniętym, w którym całkowita wymiana wód zajmuje aż 30 lat. Z tych powodów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku z dziewięciu krajów leżących w jego zlewni zostają w nim na lata.
Narażony jest na skażenie ściekami pochodzącymi z przemysłu chemicznego, metalurgicznego, rolnictwa oraz eksploatacji statków. Zanieczyszczenia chemiczne powodują zaburzenia kodu genetycznego wielu gatunków oraz śmierć organizmów zwierzęcych i roślin. Zanieczyszczenie to jednak nie jedyny problem Morza Bałtyckiego. Ze względu na jego położenie i rosnącą presję ze strony człowieka, staje się ono coraz bardziej zatłoczone. Ten wzrost z kolei prowadzi do rosnącej rywalizacji o zasoby i przestrzeń morską, o którą walczą wszystkie sektory: rybołówstwo, transport morski, turystyka i rekreacja, energetyka wiatrowa, gazociągi i wydobycie surowców.
Co roku Międzynarodowa Organizacja Morska zachęca państwa i społeczności ludzi morza do obchodzenia specjalnego dnia poświęconego problemom związanym z morzem. Jest to okazja do lepszego zwrócenia uwagi na znaczenie transportu morskiego i bezpieczeństwa na morzu, na ochronę środowiska i na problemy samych ludzi morza.
Wody oceanów i mórz są ważnym elementem kształtowania się klimatu na Ziemi. Zagrożone skutkami globalnego ocieplenia wody oceanów mogą stanowić ogromne zagrożenie w postaci zalania wielu regionów świata.
Zbigniew Preisner – Wielka woda
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.ekokalendarz.pl; https://wiadomosci.wp.pl; fragment wiersza „Kropla wody”- http://wiersze.kobieta.pl;