Polak, Węgier dwa bratanki, czyli … Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, (ale nie tylko …)

Piątek, 23 marca –  Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Światowy Dzień Meteorologii, Święto Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych, Dzień Windy

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

    „Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”,  po węgiersku znaczy: „Lengyel, magyar – két jó barát, Együtt harcol s issza borát, Vitéz s bátor mindkettője, Áldás szálljon mindkettőre.”

Ta krótka, rymująca się formuła, mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego.

Węgrzy zawsze zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego. Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie, jak i wcześniej, względem dwóch narodów.

12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął jednomyślnie Sejm RP.

 

HUNGARICA és ANDRZEJ NOWAK (TSA, ZŁE PSY) : Lengyel, Magyar – Polak, Węgier

 

Światowy Dzień Meteorologii

Światowy Dzień Meteorologii (World Meteorological Day) to święto obchodzone corocznie 23 marca, upamiętniające wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej  powstałej w 1873 roku.

Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.

 

Święto Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych

Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP odpowiada za gromadzenie i przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych hydrometeorologicznych z całego świata w celu umożliwienia bezpiecznych startów i lądowań statków powietrznych w dowolnym obszarze świata. Zadaniem Szefostwa jest także zabezpieczenie hydrometeorologiczne Sił Zbrojnych w kraju, oraz żołnierzy pełniących służbę poza jego granicami.

Święto upamiętnia uchwalenie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku,

Dzień Windy

Winda albo dźwig, jest to urządzenie podnoszące (dźwignica), zainstalowane na stałe i obsługujące ustalone poziomy. Posiada podstawę ładunkową poruszającą się wzdłuż prowadnic nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni. Służy do transportu osób lub towarów. Zwykle porusza się w szybie, wewnątrz budynku lub innej konstrukcji. Podstawa ładunkowa podnoszona jest za pomocą cięgnika-wciągarki lub przez dźwignik najczęściej hydrauliczny umieszczony na dnie szybu.

Pierwszy bezpieczny dźwig osobowy wynalazł Elisha Otis pochodzący z Nowego Jorku. Zastosował on urządzenie chwytające kabinę do prowadnic w przypadku zerwania liny. Do rozreklamowania go wykorzystał Wystawę Światową otwartą w Nowym Jorku w 1853 roku. Podczas pokazu przeciął linę która utrzymywała platformę, na której stał, ale kabina zatrzymała się bezpiecznie. Pierwszy dźwig osobowy zainstalowano w 1857 r. W 1880 r. Werner von Siemens dołączył do konstrukcji windy silnik elektryczny.
Pierwsze windy towarowe służyły w kopalniach do wydobywania urobku, bądź wywożenia pracowników na powierzchnię. Jeszcze do niedawna windy można było spotkać tylko w tych budynkach mieszkalnych, które miały co najmniej 5 pięter. Jednak obecnie windy instaluje się również w niższych budynkach (niekiedy nawet dwupiętrowych).

Najstarsza winda w Polsce znajduje się w Grudziądzu. Mieści  się w kamienicy przy ul. Legionów 31. Została zainstalowana podczas budowy budynku w 1890 roku. Winda przestała funkcjonować po II wojnie światowej. Mechanizm został rozebrany, a niektóre części rozkradzione. Obecnie kamienica, a wraz z nią zabytkowa winda, należą do prywatnego właściciela. Winda jest starsza od rzekomo najstarszej windy w Europie, znajdującej się w Słupsku, pochodzącej z początku XX wieku. Władze Grudziądza nie zamierzają w najbliższym czasie podjąć działań zmierzających do uznania urządzenia za najstarsze na kontynencie ani do uruchomienia dźwigu.

 

 

Dlatego za najstarszą windę w Europie, uznaje się drewnianą windę pochodząca z roku 1910. Znajduje się ona w równie zabytkowym Domu Towarowym w Słupsku.

 

Winda to wynalazek, który znany jest od starożytności. Święto które dzisiaj obchodzimy upamiętnia jednak wydarzenie z 23 marca 1857 roku – tego dnia w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii uruchomiono windę pasażerską.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.se.pl;

Dodaj komentarz