Ulubiony deser malców, smakiem pieści podniebienie, czasem także ścieka z palców – mniam, przepyszne to jedzenie, czyli … świętujemy Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych … (ale nie tylko …)

Sobota, 24 marca – Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych, Narodowy Dzień Życia, Światowy Dzień Gruźlicy, Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar

 

Narodowy Dzień Życia

Narodowy Dzień Życia to polskie święto obchodzone co roku 24 marca, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku.

Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych.

Począwszy od pierwszych obchodów Dnia Życia, świętu przyświeca co roku hasło przewodnie.

W 2005 roku, z okazji pierwszych obchodów Narodowego Święta Życia, Jan Pospieszalski napisał tekst i muzykę do utworu Dom Pełen Skarbów. W nagraniu utworu uczestniczył jako solista Paweł Kukiz. Obok innych artystów, wystąpiło 5 członków wieloosobowej rodziny Pospieszalskich.

 

DOM PEŁEN SKARBÓW

W kolejnych latach hasła obchodów Dnia Życia brzmiały: Razem na zawsze (jego celem było promowanie wierności i stabilności związków małżeńskich), Jestem mamą. To moja kariera (jego celem było promowanie macierzyństwa), Rodzina receptą na kryzys, Dziadki – Dziatkom, Pamiętaj dajesz przykład, Rodzina receptą na kryzys.

Hasłem ubiegłorocznych obchodów było Rodzina – energią dla Polski. a tegorocznych – Pomóż innym wygrać życie.

Z okazji Narodowego Dnia Życia w całym odbyły się pikiety antyaborcyjne, konferencje, seminaria i wystawy.

Światowy Dzień Gruźlicy

Światowy Dzień Gruźlicy (World Tuberculosis Day) to święto obchodzone corocznie 24 marca, wyznaczone przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882.

Obchody mają na celu podnieść świadomość społeczeństwa na temat światowej epidemii gruźlicy i zwiększyć wysiłki w celu jej wyeliminowania. Obecnie ⅓ ludności świata jest nią zakażona. WHO pracuje nad tym, aby zmniejszyć wskaźnik rozpowszechniania choroby i ilość zgonów na nią. Jest to możliwe dzięki rozpowszechnianiu informacji o zapobieganiu chorobie, dostępowi do szybkich i tanich badań oraz leczeniu przy współzaangażowaniu zarówno publicznej i niepublicznej służby zdrowia, organizacji pozarządowych, jak i wszystkich ludzi, którzy od 1995 roku poświęcili się leczeniu i opiece nad chorymi.

Finansowanie walki z gruźlicą zapewnia m.in. Globalny Fundusz do Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią oraz organizacja UNITAID zajmująca się zapewnieniem niezbędnych lekarstw i diagnostyki medycznej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowuje nowe strategie zwalczania gruźlicy i koordynuje działania od strony technicznej.

 

Prątki gruźlicy

Photo Credit: Janice Carr Content Providers(s): CDC/ Dr. Ray Butler; Janice Carr This media comes from the Centers for Disease

 

Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych

Jedząc lody rzadko zastanawiamy się czy oprócz faktu że nam smakują czy nie , coś jeszcze je wyróżnia.

Najpopularniejszym wyróżnikiem jest metoda produkcji. I tu wyróżniamy lody na rzemieślnicze i te produkowane przemysłowo. W tym drugim przypadku używa się nie tylko innych maszyn i urządzeń – inna jest także receptura, inne składniki i surowce. Lody przemysłowe sprzedawane są głównie ze sklepowych zamrażarek i witryn, dokąd muszą zostać dowiezione często z dość mocno oddalonego zakładu produkcyjnego. Aby wytrzymały transport i wahania temperatur inny będzie także ich skład…

Lody rzemieślnicze to lody produkowane najczęściej w małych rodzinnych zakładach. Do ich produkcji używa się mniejszych urządzeń, gdzie lody nie są dodatkowo napowietrzane, a wyjątkową strukturę i konsystencję uzyskuje się głównie poprzez prawidłowo opracowaną recepturę.

Lody rzemieślnicze w Polsce wciąż są nowością, nie znajdzie się ich w budce nad morzem, a tym bardziej w markecie. Rzemieślników, serwujących lody najwyższej jakości, można w naszym kraju policzyć na palcach jednej ręki.

W zasadzie składniki lodów rzemieślniczych nie są żadną tajemnicą. Lody rzemieślnicze zawierają: śmietanę (lub jogurt), mleko, jaja i cukier – to podstawa, piąty składnik jest zmienny i zależy od smaku lodów, który chcemy uzyskać: owoce, czekolada, orzechy, wanilia…  Żadnych gotowych koncentratów i mieszanek smakowych. W lodach rzemieślniczych używa się tylko świeżych i bardzo dobrych jakościowo składników.

 

LODY POZIOMKOWE.wmv

Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych, przypada właśnie dzisiaj – 24 marca. Ustanowił go, w specjalnym oświadczeniu z 5 lipca 2012 roku, Parlament Europejski. Pod petycją, by przez jeden dzień w roku promować na naszym kontynencie tradycyjne lody, podpisy złożyło 387 z 754 europosłów, w wśród nich 51 – polskich.

 

Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar

Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar to święto obchodzone corocznie 24 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 21 grudnia 2010 roku.

Prawa do prawdy i sprawiedliwości są kluczowe dla położenia kresu bezkarności w zakresie naruszania praw człowieka. […] Wszędzie tam, gdzie bezprawie ma miejsce niniejsze prawo przypomina wszystkim, że przestępstwa nie mogą pozostać długo w ukryciu.   Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon

Celem obchodów jest:

  • oddanie czci pamięci ofiarom systematycznego łamania praw człowieka i propagowanie znaczenia prawa do prawdy i sprawiedliwości,
  • oddanie hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie lub stracili je w walce na rzecz promowania i ochrony praw człowieka,
  • uznanie w sposób szczególny ważność pracy i dążeń arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero z Salwadoru, który został zamordowany w dniu 24 marca 1980 za potępianie łamania praw człowieka w stosunku do najsłabszych grup społecznych, za obronę zasad ochrony życia i promowanie godności osoby ludzkiej oraz sprzeciw wobec wszelkich form przemocy.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało wszystkie państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz osoby fizyczne do przestrzegania Międzynarodowego Dnia w odpowiedni sposób.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://exclusivemag.pl;   http://gdansk.naszemiasto.pl;   fragment tytułowy -„Oda lodowa” http://wiersze.kobieta.pl

Dodaj komentarz