Środa, 14 marca – Dzień Liczby Pi, Biały Dzień, Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam
Dzień Liczby Pi
Liczba pi to najsłynniejsza liczba na świecie.
W tym roku jest to już 30. rocznica obchodów Dnia Liczby Pi. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego N. Shawa. Shaw był amerykańskim fizykiem , kuratorem , artystą i założycielem Pi Day .
Dużo, dużo więcej napisałam 22 lipca, przy okazji Dnia Aproksymacji Liczby Pi, właśnie (TUTAJ)
Biały Dzień
Biały Dzień (White Day) to święto japońskie przypadające 14 marca, czyli równo miesiąc po Walentynkach. Według japońskiego obyczaju w Walentynki to kobiety dają prezenty mężczyznom (zwyczajowo coś czekoladowego), zaś w Biały Dzień mężczyźni mają okazję odwdzięczyć się, dając paniom prezenty. Święto zostało ustanowione w Japonii w 1978 roku przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego.
Biały Dzień jest obchodzony również w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie.
Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam
Co roku 14 marca na całym świecie odbywa się „Dzień Sprzeciwu Wobec Tam ”. W tym dniu w wielu miejscach na naszym globie organizacje ekologiczne i społeczne informują obywateli o skutkach budowy wielkich tam. To wydarzenie koordynowane jest przez International Rivers Network z USA. Klub Gaja co roku organizuje wydarzenia z tej okazji w Polsce.
Polskie rzeki, które do tej pory zachowały unikatowe na skalę Europy bogactwo przyrodnicze, są zanieczyszczane oraz przekształcane przez człowieka. Regulacja koryt, likwidacja meandrów, betonowanie brzegów, przegradzanie zaporami, budowanie wałów to działania niebezpieczne nie tylko dla zachowania bogactwa przyrodniczego, ale przede wszystkim dla nas samych. W ich wyniku wzrosło zagrożenie powodziami, a rzeki zatraciły zdolność do samooczyszczania się.
W wielu regionach Polski organizacje społeczne, wędkarze, ekolodzy, ale także urzędnicy alarmują, dostarczając dowodów krótkowzrocznej polityki zarządzania rzekami. Niszczy się jeszcze nie uregulowane odcinki rzek i strumieni w miejscach gdzie woda nikomu nie zagraża. A przecież rzeki i doliny rzeczne to cenne siedliska przyrodnicze, schronienie dla wielu gatunków zwierząt i korytarze ekologiczne, które zapewniają im warunki do przemieszczania się i dostęp do pokarmu. To także miejsca odpoczynku i kontaktu ludzi z dziką przyrodą.
Więcej na ten bardzo interesujący temat można przeczytać (TUTAJ)
Na zakończenie, dla sympatyków tam, zapór i naturalnych akwenów wodnych przypominam:
Zielone wzgórza nad Soliną◕Wojciech Gąsowski ◕Green hills above Solina
„Zielone wzgórza nad Soliną
Okrywa szarym płaszczem mrok.
Nie żegnaj się, choć lato minie,
Spotkamy się tu znów za rok.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.klubgaja.pl;