Dzień Solidarności i Wolności, czyli … historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości

Piątek, 31 sierpnia –  Dzień Blogów, Dzień Solidarności i Wolności, Święto Kawalerii Polskiej

 

Dzień Blogów

Prowadzenie bloga polega na tym, że na swoim blogu wyrażamy opinie na tematy, w których czujemy się kompetentni. To jest idea blogowania. Niektórzy autorzy prowadzeniem bloga zajmują się zawodowo, utrzymując się z wpływów z reklam. Inni prowadzenie bloga traktują jako hobby.

Rozwój blogosfery w dużym stopniu jest uzależniony od tradycyjnych mediów. To właśnie ich zainteresowanie sprawiło, że blogerzy mają więcej czytelników, że zostali zauważeni przez społeczeństwo i przestali być liderami swoich hermetycznych środowisk. Największe zainteresowanie mediów wciąż wzbudzają blogerki modowe nie tylko w serwisach plotkarskich, ale i w poważniejszych publikacjach. Takie, które pokazują blogowanie nie jako sposób na zarabianie, ale jako sztukę czy styl życia. Dużym zainteresowaniem cieszą się również blogi kulinarne.

Światowa blogosfera liczy około 160 milionów blogów. Gdzieś pośród nich jestem i ja  🙂

O Dniu Blogów pisałam już  (TUTAJ)

 

Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień, kolejno – w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia – podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005.

Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.

 

 

Święto Kawalerii Polskiej

Polskie oddziały kawaleryjskie zaczęto tworzyć już w czasie I wojny światowej. Wsławiły się potem walkami o polskie granice w 1918–1919 r., w wojnie polsko-bolszewickiej oraz we wrześniu 1939 r. W 1936 r. kawaleria liczyła 11 brygad, w których służyło ponad 33 tys. żołnierzy i blisko 23,8 tys. koni. Nasza konnica zasłynęła w wielu bitwach. Do najsłynniejszych należy przełamanie 13 czerwca 1915 r. przez walczący po stronie austriackiej Szwadron Legionów Polskich rosyjskiej obrony pod Rokitną oraz szarża pod Krojantami 1 września 1939 r. Tego dnia 18 Pułk Ułanów zatrzymał na pewien czas niemieckie natarcie. Jednak największym bojem naszej kawalerii była zwycięska bitwa pod Komarowem z 1920 roku, w której Polacy ze znaczącym udziałem kawalerii z 1 Dywizji Jazdy, pokonali czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną Siemiona Budionnego. Jej rocznica jest obchodzona jako Święto Kawalerii Polskiej. Wprowadził je rozporządzeniem z 2009 r. minister obrony narodowej. Dziś tradycje kawaleryjskie w polskiej armii kontynuuje reprezentacyjny Szwadron Kawalerii WP.

 

Bitwa Pod Komarowem 1920 / Battle Of Komarów

 

 

 

Źródło:   http://wiadomosci.gazeta.pl;   http://www.polska-zbrojna.pl;

Dodaj komentarz