Dzisiaj, czyli … najkrótszy dzień w roku…

Piątek, 22 grudnia 2023

 

Posmakowaliśmy już zimy, późnojesiennej szarugi, a od czwartku alerty informują nas o bardzo silnym wietrze i marznących opadach. Załamanie pogody związane jest z głębokim niżem, który kieruje się nad Morze Bałtyckie.

Właśnie najkrótszy w roku mija dzień
i od tej chwili będzie coraz jaśniej
myśli o lecie znowu mają sens
słońce zaczęło w naszą stronę spacer…

Tak, właśnie dzisiaj jest ten najkrótszy dzień w 2023 roku, czyli pierwszy dzień astronomicznej zimy. Potrwa zaledwie 7 godzin i 39 minut, za to noc, jak łatwo obliczyć potrwa około 16,5 godziny i będzie to najdłuższa noc w tym roku. Od jutra każdy kolejny dzień będzie już dłuższy, a zmrok będzie zapadał coraz później. Bardzo mnie to cieszy…

Dzień dłuższy o chwilę
a w sercach już robi się cieplej
zaraz tu wrócą motyle
życie znów nabierze barw…

W tym momencie wypada również przesilenie zimowe, które w większości kultur półkuli północnej było okazją do świętowania „odradzania się Słońca”. Starosłowiańskie święto było znane na długo przed pojawieniem się religii chrześcijańskiej i nawiązywało do przejścia z mroku w stronę światłości. Według kalendarza juliańskiego (na początku naszej ery) przesilenie wypadało 25 grudnia, istnieje więc przekonanie, że stąd pochodzi data święta Bożego Narodzenia.

 

Anka – Najkrótszy

 

Przesilenie zimowe to czas, kiedy światło zwycięża nad mrokiem, spełniają się nasze marzenia, a magia ma największą moc.

Tak więc – dobrych Świąt sobie i Wam życzę, Kochani…

…tak szybko kończy się najkrótszy dzień
i chociaż lubię noc to wolę światło
wolno z uśpienia świat podnosi się
za każdym razem będzie tylko łatwiej…

 

Źródło:      https://pl.wikipedia.org;

 

 

 

Dodaj komentarz