Godne, dostępne cenowo mieszkanie to nie wydatek budżetowy, ale inwestycja społeczna w człowieka, w rodzinę i kolejne pokolenia , czyli … uśmiechnij się, jutro będzie lepiej …

Piątek, 6 października – Światowy Dzień Mieszkalnictwa, Światowy Dzień Uśmiechu

 

Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Światowy Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day) został oficjalnie wyznaczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzony po raz pierwszy w 1986 roku.

Światowy Dzień Mieszkalnictwa to szansa  na publiczne zwrócenie uwagi na kwestie, które na co dzień towarzyszą tym, których ubóstwo mieszkaniowe dotyka osobiście, którzy obserwują je w swoich dzielnicach, miastach czy podwórkach lub zajmują się problemem mieszkaniowym profesjonalnie: pracowników pomocy społecznej, jednostek samorządowych czy organizacji społecznych.

 

 

 

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Habitat for Humanity Poland wynika, że problemy mieszkaniowe są jedną z trzech najważniejszych kwestii dla Polaków i Polek oraz wpływają na najważniejsze decyzje, takie jak założenie rodziny czy emigrację. Tymczasem ponad połowa społeczeństwa nie może w pełni realizować swoich potrzeb związanym z godnym miejscem do życia, a warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najsłabszych w Europie.

 „Godne, dostępne cenowo mieszkanie to nie wydatek budżetowy, ale inwestycja społeczna w człowieka, w rodzinę i kolejne pokolenia. Bezpieczny dach nad głową jest warunkiem koniecznym dla trwałości rodziny. Wśród rodzin, które otrzymały klucze do habitatowskich domów, obserwujemy wzrost aspiracji, motywacji do nauki, poprawę sytuacji bytowej poprzez znalezienie lepszej pracy, inwestowanie w siebie i w społeczność,  którą tworzą”  (Małgorzata Salamon, Dyrektor Habitat for Humanity Poland).

Habitat for Humanity to międzynarodowa sieć chrześcijańskich organizacji non-profit, która działają na rzecz zapobiegania ubóstwu mieszkaniowemu oraz eliminacji bezdomności na świecie. Działa w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach.

Fundacja Habitat for Humanity Poland odpowiada na problem ubóstwa mieszkaniowego poprzez szereg działań, takich jak budowanie nowych domów, remontowanie mieszkań oraz budynków instytucji charytatywnych, rzecznictwo publiczne czy udzielanie mikropożyczek. Powstała w 1992 roku jako pierwsza filia Habitat for Humanity w Europie. Do dnia dzisiejszego Fundacja Habitat for Humanity Poland wybudowała 120 lokali mieszkalnych i pomogła 1300 rodzinom w Polsce.

Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie. Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a także osoby o specjalnych potrzebach – niepełnosprawni czy ludzie starsi.

 

 

Światowy Dzień Uśmiechu

 

Światowy Dzień Uśmiechu już od 1999 roku, jest obchodzony rokrocznie w pierwszy piątek października. Święto powstało z inicjatywy i Harvey’a Balla, artysty z Worcester w stanie Massachusetts, autora znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten to znak śmiechu i radości życia.

Śmiech sprawia, że dotleniamy organizm. Pogłębiony wdech, towarzyszący śmianiu się, dłuższy wydech i gwałtowne skurcze mięśni przepony oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji. Pobudzony do pracy układ krążenia sprawniej roznosi tlen we krwi. Śmiech pozytywnie wpływa też na nasze serce. Ale przede wszystkim śmiech rozładowuje stres  i poprawia nam nastrój. Dlatego szukajmy życzliwych, uśmiechniętych ludzi, ale też sami obdarowujmy uśmiechem wszystkich dookoła.

Barbara Krafftówna – Uśmiechnij się

 

 

 

 

 

Źródło:   https://en.wikipedia.org;   http://habitat.pl;   https://biznes.newseria.pl;   http://warszawa.wyborcza.pl;

Dodaj komentarz