I będziesz piękny, jak dawniej, i będziesz działać sprawnie, znów pokażesz klasę i zaświergolisz czasem. A ja cię wsadzę w klatkę byś nie odleciał przypadkiem, czyli … szkoła uwodzenia Czesława M

Piątek, 12 kwietnia –  Dzień Czekolady, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy, Dzień Chomika, Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych, Dzień Czystych Okien

Wydarzyło się:

(1934) Na Górze Waszyngtona  zmierzono największą prędkość wiatru (w porywie) – 103 m/s (370,8 km/h)

(1961) Stany Zjednoczone, Polska i Rosja obchodzą  Noc Jurija

 

Urodzili się:

(1921) Frans Krajcberg – brazylijski rzeźbiarz malarz i fotograf

(1979) Czesław Mozil – duński wokalista pochodzenia polskiego

 

Dzień Czekolady

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

Dzień Chomika

Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych

Dzień Czystych Okien

To wszystkie dzisiejsze święta nietypowe. Jeżeli ktoś chce przypomnieć sobie co o nich pisałam w zeszłym roku, to zapraszam  (TUTAJ) .

A propos czystych okien – czy Wasze są już umyte? Po zimie i przed świętami – należy im się! Ja jestem na półmetku, ale jutro będę finiszować na pewno.

***

12 kwietnia 1921 w Kozienicach, urodził się

Frans Krajcberg – brazylijski rzeźbiarz, malarz, pisarz i fotograf pochodzący z Polski

Urodził się w rodzinie zasymilowanych Żydów, jego rodzice byli zaangażowani w działalność lewicową. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na tereny okupowane przez Związek Radziecki i zaciągnął do służby w Armii Czerwonej. W 1940 przeszedł do rezerwy i rozpoczął studia architektoniczne w Leningradzie, które był zmuszony przerwać w 1941 po wybuchu wielkiej wojny ojczyźnianej. Zgłosił się do organizowanej Armii Andersa, gdzie wcielono go do brygady saperów. Podczas wymarszu polskiej armii pozostał w Związku Radzieckim i wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Po zakończeniu wojny otrzymał informację, że nikt z jego bliskich nie przeżył. Podjął wówczas decyzję, że nie wróci do Polski. Wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie i kontynuował studia architektoniczne pod kierunkiem Williego Baumeistera. Po ukończeniu nauki w 1948 wyjechał do Paryża, gdzie na krótko zamieszkał. W tym okresie dużo podróżował – na Ibizę oraz do Brazylii, gdzie postanowił osiąść na stałe.

W 1951 wziął udział w 1 Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo. Mniej więcej w tym czasie zamieszkał czasowo w jaskini Pico da Cata Branca w regionie Itabirito w stanie Minas Gerais, gdzie poświęcił się rzeźbie w kamieniu naturalnym.

 

 

Przeniósł się na krótko do Parany, gdzie mieszkał w lesie, poświęcając się malowaniu natury.

W 1956 zamieszkał w Rio de Janeiro, gdzie dzielił studio z rzeźbiarzem Franzem Weissmannem. W 1957 otrzymał obywatelstwo brazylijskie. Od 1958 mieszkał zarówno w Rio de Janeiro, jak w Paryżu i na Ibizie. W tym czasie tworzył malowidła olejne i gwasze na papierze, uformowanym w kamienie. Wzór do tej techniki zaczerpnął ze sztuki japońskiej.

Również na Ibizie w 1959 zaczął tworzyć Terra craqueladas (Spękana ziemia), monochromatyczne płaskorzeźby zdobione naturalnymi pigmentami.

W 1964 powrócił do Brazylii i w Cata Blanca stworzył studio artystyczne. Zaczął tworzyć rzeźby przestrzenne oraz stosować szeroką gamę naturalnych kolorów. Nowym cyklem były Poszarpane cienie, które tworzył poprzez odpowiednie przycinanie winorośli i kształtowanie gałęzi drzew.

W 1972 zamieszkał w Nova Viçosa na południowym wybrzeżu w stanie Bahia. Tu kontynuował tworzenie według technik, które zaczął stosować w Minas Gerais. Tworzył rzeźby w oparciu o pnie i korzenie drzew, które morze wyrzuca na plażę.

 

 

Od 1978 zaangażował się w działalność ekologiczną, ogłosił wówczas, że jego twórczość powinna poruszyć sumienie świata. Często podróżował do Amazonii i Mato Grosso gdzie fotografował wyniszczanie Puszczy Amazońskiej poprzez wylesianie i wzniecanie pożarów. Zaczął tworzyć używając do tego celu zwęglonych części drzew.

W 1980 stworzył cykl zatytułowany Africa, do którego użył płyt gipsowych, korzeni, pnączy i pędów palm oraz naturalnych barwników. Całą twórczość Fransa Krajcberga cechuje wykorzystanie naturalnych elementów pozyskanych bez uszczerbku przyrody i z poszanowaniem ochrony środowiska. W 2003 w Kurytybie rozpoczął działalność Frans Krajcberg Institut, któremu artysta podarował ponad sto swoich dzieł.

Cała twórczość Krajcberga jest ucieleśnieniem ideałów artysty, który postanowił żyć zgodnie z naturą, pokazać piękno przyrody i przestrzegać przez skutkami niszczycielskiej działalności człowieka. Scenerią dla jego rzeźb często jest morze, a obrazy przedstawiają przyrodę i krajobraz Brazylii.

Frans Krajcberg  zmarł 15 listopada 2017 w Rio de Janeiro. Miał 96 lat.

MAM recebe obras de Frans Krajcberg, que são um grito de alerta contra queimadas na Amazônia

 

***

85 lat temu (1934) w amerykańskim stanie New Hampshire, w paśmie Appalachów a dokładnie

na Górze Waszyngtona – zmierzono największą prędkość wiatru (w porywie) – 103 m/s (370,8 km/h)

Góra Waszyngtona słynie z najbardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. To właśnie stacja meteorologiczna na tej górze zanotowała największą prędkość wiatru na całej Ziemi. Po południu 12 kwietnia 1934 roku poryw wiatru sięgnął aż 372 km/h.

Zaszczytny tytuł najbardziej wietrznego miejsca na świecie Góra Waszyngtona piastowała przez kolejne 62 lata. Zmieniło się to w kwietniu 1996 roku, gdy jeszcze większą wichurę odnotowano na wyspie Barrow w Australii. Porywy wiatru osiągnęły tam zawrotne 405 km/h.

Mimo to Góra Waszyngtona pozostaje najbardziej wietrznym szczytem na świecie oraz miejscem na zachodniej i północnej półkuli, a także oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Wysoka na 1917 metrów góra często przeżywa niespotykane nigdzie indziej zjawiska.

 

 

O każdej porze roku ten zakątek świata nawiedzają potężne śnieżyce. Nic więc dziwnego, że budynki jakie znajdują się na szczycie Góry Waszyngtona są tak skonstruowane aby przetrwać w całości uderzenie wiatru nawet o niespotykanej dotąd sile 480 km/h. Huraganowe wiatry i mrozy przynoszą nieziemskie widoki. Budynki wyglądają niczym lodowe rzeźby z soplami zwisającymi nie pionowo a poziomo. Znawcy pięknych widoków ściągają na górę ze wszystkich stron świata, aby uwiecznić bajeczne krajobrazy. Tylko tam tak często można ujrzeć zjawisko białej tęczy na tle pasm Gór Białych.

Latem na szczyt można wjechać samochodem lub wspiąć się w dorocznym biegu The Mount Washington Road Race. Średnia prędkość wiatru na szczycie to 56 km/h; średnia pokrywa śnieżna sięga 7 metrów; najwyższa zanotowana pokrywa śnieżna to 14 metrów. Wiatr powyżej 120 km/h utrzymuje się rocznie przez 104 dni a mgła spowija szczyt przez 300 dni w ciągu roku.

Jednak można by polemizować z Amerykanami o to czy  rekord prędkości wiatru należy do nich. Otóż w 1990 roku stacja meteorologiczna znajdująca się na szczycie Śnieżki zanotowała podmuch wiatru o prędkości 345 km/h. To najsilniejsza jak dotąd zmierzona prędkość wiatru w naszym kraju. Jednak wcale nie musi być rekordowa bowiem przedwojenna prasa donosi o tornadzie, jakie 20 lipca 1931 roku przeszło w okolicach Lublina. Wiatr na długości ponad 20 km wyrywał drzewa z korzeniami, zrzucał wagony kolejowe z torów, wyginał konstrukcje stalowe i zmiótł z powierzchni ziemi budynki o murach półmetrowej grubości.

 

 

Niektóre źródła mówią, że podlubelskie tornado mogło mieć prędkość przekraczającą 500 km/h. A wówczas, światowy rekord prędkości wiatru należałby do Polski, a nie, jak jest obecnie, do Stanów Zjednoczonych. Należałoby tylko poszperać i lepiej udokumentować   😉

***

12 kwietnia 1961 roku

Stany Zjednoczone, Polska i Rosja obchodzą  Noc Jurija

Noc Jurija ( Yuri’s Night) to święto obchodzone corocznie w rocznicę pierwszego lotu załogowego w kosmos.

Nazwa święta pochodzi od imienia pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina. Był on pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej i pierwszym sowieckim kosmonautą. 12 kwietnia 1961 roku odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego (niepełnego) jej okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut. W czasie lotu Gagarin śpiewał pieśń: Ojczyzna słyszy, Ojczyzna wie Gdzie jej syn leci w niebo… Ta patriotyczna pieśń została skomponowana przez Szostakowicza w roku 1951 (opus 86), a słowa napisał Jewgenij Dolmatowski.

https://youtu.be/6My5kyJb2Vk

Ретро 50 е – 60 е – Родина слышит, Родина знает (клип)

Jest to także rocznica pierwszego lotu (1981) pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku – wahadłowca Columbia w misji STS-1.

Noc Jurija została ustanowiona przez Lorettę Hidalgo, Trish Garner oraz George’a Whitesidesa, byłego dyrektora NASA (2004–2008) i dyrektora generalnego oraz prezesa amerykańskiej firmy produkującej pojazdy kosmiczne (Virgin Galactic). Pierwsze obchody odbyły się 12 kwietnia 2001 roku.

Celem „Nocy Jurija” jest zainteresowanie społeczeństwa eksploracją kosmosu i zainspirowanie nowego pokolenia eksploratorów. Dzień ten jest obchodzony poprzez twórczą ekspresję zainspirowaną kosmosem, a także ogólnoświatowe obchody i wydarzenia edukacyjne. Noc Jurija połączyła globalną społeczność młodych ludzi oddanych kształtowaniu przyszłości eksploracji kosmosu. Globalne obchody są okazją do zaprezentowania elementów kulturalnych, które czerpały z kosmosu – muzyki, tańca, mody i sztuki.

***

12 kwietnia 1979 w Zabrzu, urodził się

Czesław Mozil – duński wokalista pochodzenia polskiego

Mozil to także kompozytor, akordeonista, a także osobowość telewizyjna. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value.

Tworzy trudną do sklasyfikowania oryginalną muzykę, noszącą ślady kabaretu, rocka, a nawet punk rocka. Sam Mozil określa swoją muzykę mianem „popu” lub „alternatywnego popu” z „podtekstem punkowym”.

Urodził się w Zabrzu. Jego ojciec pochodził z Ukrainy, a rodzina jego matki mieszkała na Śląsku. Gdy miał pięć lat, wyjechał wraz z rodzicami i młodszą o pięć lat siostrą Ireną do Danii, gdzie zamieszkali w Taastrup.

 

 

 

Jako dziecko śpiewał w chórze kościelnym w kościele Świętej Anny na wyspie Amager. W wieku 10 lat zaczął grać na pianinie, a rok później rozpoczął naukę gry na akordeonie. Przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował m.in. jako roznosiciel gazet, bileter w kinie i pedagog w przedszkolu, a także w restauracji McDonald’s, w późniejszym okresie dorabiał m.in. jako pracownik na budowie oraz dozorca na osiedlu. Był współwłaścicielem baru Kulkafeen w centrum Kopenhagi. Uczył się w liceum muzycznym Sankt Annæ, jest absolwentem Królewskiego Duńskiego Konserwatorium Muzycznego (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium).

Pomimo emigracji nie stracił kontaktu z Polską, z czasem coraz częściej do niej przyjeżdżał oraz koncertował. Mając 28 lat, zdecydował się zamieszkać na stałe w Polsce, najpierw w Krakowie, a później w Warszawie.

Jako nastolatek grał na akordeonie w zespole Brøndby Harmonika Klub. W trakcie nauki w liceum wziął udział w corocznym szkolnym przedstawieniu SAG-Show.

W 2000 wraz z przyjaciółmi założył zespół rockowy Tesco Value, którego nazwa pochodzi od przezwiska, jakim ochrzczono Mozila podczas wakacji na obozie młodzieżowym w Anglii. Z grupą wydał dwie płyty: Tesco Value (2002) i Songs for the Gatekeeper (2004). W 2004 zakończyli działalność.

W 2007 wystąpił wraz z zespołem Hey podczas realizacji koncertu z cyklu MTV Unplugged. 7 kwietnia 2008 wydał nakładem wytwórni Mystic Production debiutancki album zespołu Czesław Śpiewa, zatytułowany Debiut. Sześć tygodni po premierze uzyskał za niego status złotej płyty, trzy miesiące później – platynowej (za sprzedaż w ponad 30 tys. nakładzie), a ostatecznie – podwójnej platynowej (za sprzedać ponad 70 tys. egzemplarzy)

11 listopada 2008, tj. w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wystąpił na Listopadowej Nocy Kabaretowej w Łodzi. W listopadzie 2009 brał udział w trasie koncertowej Trójka Tour, w którą wyruszyli również Gaba Kulka i zespół Dick4Dick.

12 kwietnia 2010 wydał swój kolejny album studyjny, zatytułowany Pop, który osiągnął status złotej płyty. Pojawił się również w piosence „Zapomniałam”, pochodzącej z płyty Wdowy pt. Superextra. W tym samym roku zaśpiewał cover przeboju Nothing Else Matters zespołu Metallica na tribute albumie Acid Drinkers pt. Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again.

W 2011 został jurorem w programie TVN X Factor. W 2012, pod pseudonimem Sztefan Wons, nagrał piosenkę „Zobacz dziwko co narobiłaś” wspólnie z zespołem Bracia Figo Fagot. Wiosną 2013 nagrał utwór „Wszędzie się kręci TVN”, który został skomponowany na potrzeby spotu ramówkowego TVN. W tym samym czasie wraz z Melą Koteluk nagrał piosenkę „Pieśń o szczęściu”, promującą film Baczyński.

Od 29 listopada 2012 do 19 grudnia 2013 współprowadził z Kubą Wojewódzkim poranną audycję Zwolnienie z WF-u w Esce Rock. Od września 2015 prowadził program Bumerang Czesława emitowany na antenie Radia Zet. W tym samym roku wydał swoją autobiografię o tytule Nie tak łatwo być Czesławem, którą współtworzył z dziennikarzem Jarkiem Szubrychtem.

W kwietniu 2016 otrzymał Nagrodę Polonicus za wyjątkowy wkład w szerzenie kultury polskiej w Europie oraz za radość „bycia Polakiem”. W październiku premierę miał film pt. Szkoła uwodzenia Czesława M., w którym zagrał tytułową rolę. W tym samym miesiącu został wyróżniony nagrodą „Sojusznika roku” przez Kampanię Przeciw Homofobii.

3 sierpnia 2018 roku zagrał koncert z grupą Na Górze podczas Pol’And’Rock Festival w Kostrzynie Nad Odrą.

17 grudnia 2016 poślubił Dorotę Zielińską, z którą współtworzy marki odzieżowe Czesiociuch oraz Cześć i Sława by Mozil.

Jest współwłaścicielem dwóch restauracji: Pausa Włoska i BalBar, obu zlokalizowanych na warszawskiej Pradze.

A dzisiaj obchodzi swoje 40 urodziny.

Czesław Śpiewa Maszynka do świerkania

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://www.twojapogoda.pl;   https://tvnmeteo.tvn24.pl;   tytułowy cytat: Maszynka do świerkania;

Dodaj komentarz