Ja się tym nie chlubię, ale nie klnę, bo nie lubię, czyli … dzień bez przeklinania twarzą w twarz

Niedziela, 17 grudnia – Dzień bez Przekleństw, Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz, Dzień Braci Wright

 

 

Dzień bez Przekleństw

17 grudnia to oficjalnie dzień bez przeklinania. Powinniśmy zatem trzymać nerwy na wodzy i darować sobie kwiecisty język. Polacy w tej kwestii są szczególnie uzdolnieni. Jesteśmy jednym z krajów na świecie z największą liczbą przekleństw w słowniku.

Pomimo iż przekleństwa istnieją tak długo jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury.

Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Bo właśnie w celu zredukowania napięcia ludzie przeklinają najczęściej. Ale czy tylko?

Bez obrazy.  Będąc poza granicami kraju – jak najłatwiej rozpoznać Polaka? Otóż bardzo łatwo. Można go „usłyszeć”.

 

 

Ostatnio w Berlinie, pod Bramą Brandenburską usłyszałam w 4 różnych tonacjach wyraz „k…a”, powtarzanych z częstotliwością metronomu. Treści przekazu nie byłam już w stanie zarejestrować …

 

 

Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

Dead Sara – Face To Face

 

Rozmowa twarzą w twarz, lub face-to-face (z angielskiego) lub też tête-à-tête (z francuskiego), to termin charakteryzujący bezpośredni kontakt występujący między rozmówcami. Taki kontakt daje możliwość bezpośredniej rozmowy, a także jednoczesnego odbioru przekazu werbalnego i niewerbalnego rozmówcy. Przeciwieństwem relacji typu face-to-face są kontakty za pośrednictwem innych osób lub za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń technicznych.W dobie najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś „twarzą w twarz”. Czy da się to jeszcze odwrócić? Spróbujmy chociaż dziś.

 

Dzień Braci Wright

Historia nowoczesnego lotnictwa jest dłuższa, niż się zazwyczaj wydaje i sięga początków XIX wieku. Co światlejsi konstruktorzy porzucili wówczas sięgające Leonarda da Vinci wizje maszyn latających z ruchomymi skrzydłami, naśladujących wiernie świat natury. Rankiem 17 grudnia 1903 roku na polach Kitty Hawk w Północnej Karolinie w powietrze wzbiła się pierwsza w historii maszyna latająca cięższa od powietrza. Samolot będący dziełem braci Orvilla i Wilbura Wrightów wykonał serię lotów, które zapoczątkowały długą i niesamowitą historię lotnictwa.

 

 

 

Źródło:   http://www.smartage.pl;   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz