Jego Książęca Wysokość, Rainier III, Książę Monako, ma zaszczyt ogłosić jego zaręczyny z Panną Grace Kelly, córką Państwa John B. Kelly z Filadelfii, czyli … ach, co to był za ślub!

Piątek, 19 kwietnia – Dzień Czosnku, Dzień Rowerowy, Festiwal „Święto Niemego Kina”

Wydarzyło się:

(1956) Książę Monako Rainier III Grimaldi poślubił amerykańską aktorkę Grace Kelly

Urodzili się:

(1957) Tony Martin – brytyjski wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz członek zespołu Black Sabbath

 

O dzisiejszych świętach nietypowych jakimi są:

Dzień Czosnku

Dzień Rowerowy

Festiwal „Święto Niemego Kina”

możecie przeczytać (TUTAJ) .

 

Dzisiaj nie będę Was długo trzymać przed komputerem ponieważ rozumiem, że czas przedświąteczny, że trzeba placki piec, szynki wędzić, jajka malować i nikt nie będzie czytał o czymś co się już kiedyś wydarzyło. Bo teraz u nas dużo się wydarza. Może nie tak ciekawego, ważnego i na pewno nie tak istotnego dla świata, ale dla nas – tu i teraz – bardzo ważnego. Najważniejszego. Co innego już w święta. A jeszcze lepiej – po świętach! Zapraszam – będzie więcej    😉

 

Teraz już przechodzę do rzeczy:

Był to 19 kwietnia 1956 roku, kiedy

Książę Monako Rainier III Grimaldi poślubił amerykańską aktorkę Grace Kelly

Rainier III urodzony 31 maja 1923 w Monako, to 13. książę Monako z dynastii Grimaldich. Panował od 9 maja 1949 do 6 kwietnia 2005, czyli swojej śmierci.  Był synem Pierre’a, księcia Valentinois i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois.

Rainier III objął władzę w kraju zaledwie kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Monako utrzymywane było wówczas głównie z zysków z hazardu i z tego było znane wśród europejskich śmietanki towarzyskiej. Grimaldi zdecydował o promowaniu państwa jako raju podatkowego, doprowadził do rozwoju centrów biznesowych, przedstawiał księstwo jako atrakcyjne dla deweloperów i turystów.

Książę Rainier był atrakcyjnym mężczyzną i miał powodzenie wśród kobiet. Jego przyszła małżonka, poza nienaganną opinią, musiała mu również zapewnić potomstwo, które objęłoby w przyszłości rządy w kraju. Jedną z kandydatek na miejsce księżnej była amerykańska aktorka Marilyn Monroe. Przez kilka lat związany był z francuską aktorką Gisele Pascal, ale temu małżeństwu sprzeciwiał się jego ojciec.

Następca tronu poznał Grace Kelly, amerykańską aktorkę, podczas festiwalu w Cannes w 1955 roku. Kobieta została zaproszona do udziału w sesji zdjęciowej w Pałacu Książęcym. Była wówczas jedną z najważniejszych postaci amerykańskiej delegacji do Francji. Rainier i Grace zostali parą. Książę oświadczył się jej podczas podróży do Stanów Zjednoczonych. 4 stycznia 1956 roku ogłoszono ich zaręczyny. Komunikat nadany w tej sprawie brzmiał: Jego Książęca Wysokość, Rainier III, Książę Monako, ma zaszczyt ogłosić jego zaręczyny z Panną Grace Kelly, córką Państwa John B. Kelly z Filadelfii.

Ceremonia zaślubin cywilnych miała miejsce w Monako dnia 18 kwietnia, dzień później w Katedrze Św. Mikołaja odbyły się uroczystości religijne. Wśród zaproszonych gości znajdowali się rodzice pana młodego i panny młodej, jego przybrana babcia, księżna Gizela, księżniczka Antoinette, hrabia Charles de Polignac, stryj księcia; spośród zagranicznych rodzin królewskich zaproszenie przyjęli: Faruk I, król Egiptu., Aga Khan i Umberto II, król Włoch. Królowa Elżbieta zgodnie z protokołem odmówiła przyjazdu do Monte Carlo, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkała narzeczonych. Wszystkie najważniejsze europejskie stacje telewizyjne przeprowadziły relację z wydarzenia. Grace otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości Księżnej Monako. Był to największy ślub w księstwie w XX wieku, do którego porównywano uroczystości z 2011 roku, kiedy to książę Albert wstąpił w związek małżeński z Charlene Wittstock.

Małżonkowie spędzili miesiąc miodowy pływając jachtem po Morzu Śródziemnym.

23 stycznia 1957, dziewięć miesięcy po swoim ślubie, księżna Monako urodziła o godzinie 9:32 w Monte Carlo swoje pierwsze dziecko i nową następczynię monakijskiego tronu. Dziewczynka otrzymała imiona Karolina Ludwika Małgorzata i tytuł dziedzicznej księżnej Monako. Książę Rainier poinformował oficjalnie o narodzinach córki, pierwszy telefon wykonał do swojej matki, księżnej Valentinois, która mieszkała wówczas w północnej Francji, a potem udał się na modlitwę do kaplicy.

Pojawienie się na świecie księżniczki Karoliny doprowadziło do pogłębienia konfliktu pomiędzy księciem i księżną Monako a Antoinette, baronową Massy. Siostra księcia Rainiera uważała, że to ona powinna zostać następczynią tronu, ponieważ jest najstarsza z rodzeństwa i ma syna, który zapewniłby dalszą sukcesję władzy w państwie.

Latem 1957 pojawiły się informacje mówiące o tym, że Grace jest w kolejnej ciąży. Media sugerowały się zaokrągloną figurą władczyni podczas jednego z jej oficjalnych wystąpień w Rzymie oraz zdjęciami z rodzinnych wakacji w Szwajcarii. Kilka miesięcy wcześniej książę Rainier zmuszony był dementować pogłoski o błogosławionym stanie swojej żony. Tym razem doniesienia okazały się prawdziwe i 20 września Pałac Książęcy przyznał, że drugie dziecko Grace i Rainiera jest już w drodze.

14 marca 1958 o godzinie 10:48 para książęca została rodzicami chłopca, który otrzymał imiona Albert Aleksander Ludwik Pierre. Były to bardzo oczekiwane narodziny w niewielkim księstwie, ponieważ pojawienie się na świecie syna zapewniło ciągłość sukcesji tronu Monako w linii męskiej. Książę Albert, który został dziedzicznym księciem Monako, zajął w linii sukcesji miejsce przed swoją starszą siostrą i nie mógł zostać wyprzedzony przez żadne ze swojego ewentualnego przyszłego rodzeństwa. Znacznie zmalały też szanse na przejęcie władzy w kraju przez rodzinę baronowej Massy.

14 sierpnia 1964 Pałac Książęcy podał do informacji, że księżna Grace spodziewa się narodzin swojego trzeciego dziecka w lutym następnego roku. 2 lutego 1965 na świat przyszła księżniczka Stefania Maria Elżbieta. Dziewczynka zajęła trzecie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, tuż za swoim starszym rodzeństwem.

30 czerwca 1967 ogłoszono czwartą ciążę księżnej i spodziewane narodziny kolejnego potomka rodu Grimaldich w styczniu 1968. 20 lipca Grace trafiła do szpitala Royal Victoria Hospital w Montrealu i tego samego dnia poinformowano o poronieniu, którego doznała. Rodzina książęca przebywała wówczas w Kanadzie, aby wziąć udział w Monaco Day w ramach Expo. Po kilku dniach Kelly razem z córkami pojechała do swojego rodzinnego domu w Filadelfii, natomiast Rainier i Albert wypełniali pozostałe oficjalne obowiązki.

13 września 1982 roku Grace, podróżująca razem z księżniczką Stefanią, uległy wypadkowi samochodowemu w pobliżu granicy monakijsko-francuskiej. Następnego dnia, w wyniku odniesionych obrażeń, księżna zmarła.

 

Grace Kelly Royal Wedding to Prince Rainer III (1956) | British Pathé

 

***

19 kwietnia 1957 w Birmingham, urodził się

Tony Martin – brytyjski wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz członek zespołu Black Sabbath

Tony Martin jest najlepiej znany ze współpracy z zespołem Black Sabbath, w którym zajmował pozycję wokalisty w latach 1987-1991 oraz 1993-1997. Martin jest drugą osobą po Ozzym Osbournie pod względem czasu spędzonego w zespole jako jego wokalista.

Oprócz tego Martin współpracował z takimi wykonawcami jak: M3, The Alliance, Misha Calvin, The Cage, Giuntini Project II czy Bobby Rondinelli. Martin jest także znany z jego zdolności multiinstrumentalnych, gdyż potrafi on grać na wielu instrumentach, takich jak: gitara, gitara basowa, perkusja, skrzypce, keyboard, harmonijka ustna, dudy.

 

Black Sabbath – „Paranoid” on Top of the Pops 1970

 

***

Jutro Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. Niech w tym dniu towarzyszy nam pewność wiary, niezachwianej wiary w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

 

 

Josh Groban- You Raise Me Up(tradução)

 

Podnosisz mnie na szczytach mogę stanąć
Podnosisz mnie po morzu mogę iść
Swą siłę mogę czerpać z twoich ramion
Umacniasz mnie bez Ciebie nie mam nic

Podnosisz mnie bym chodzić mógł po górach
Podnosisz bym po falach kroczył też
Mam tę moc gdy jestem w twych ramionach
Umacniasz mnie bez ciebie nie mam nic

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.tekstowo.pl/;

Dodaj komentarz