Kiedyś myślałem, że to ja wybrałem samotność. Teraz podejrzewam, że to samotność wybrała mnie, a ja z czasem ją polubiłem, czyli … nie wierzę w życie pozaradiowe

Niedziela, 24 marca –  Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych, Narodowy Dzień Życia, Światowy Dzień Gruźlicy, Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką,

Urodzili się:

(1951) Tommy Hilfiger – amerykański projektant mody

(1954) Marek Niedźwiecki – polski dziennikarz muzyczny

Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych

Narodowy Dzień Życia

Światowy Dzień Gruźlicy

Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar

O świętach tych pisałam  (TUTAJ) .

Dzisiaj, pierwszy raz w historii, obchodzimy

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Jest to polskie święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów. Święto nie jest jednak dniem wolnym od pracy.

Uchwalona przez Parlament zdecydowaną większością głosów ustawa z dnia 6 marca 2018 r. , stanowi symboliczne uhonorowanie heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda z którego inicjatywy święto to wprowadzono.

 

 

Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

 

***

24 marca 1951 w Elmirze w stanie Nowy Jork, urodził się

Tommy Hilfiger – amerykański projektant mody, twórca marek „Tommy Hilfiger” oraz „Tommy Jeans”

Tommy Hilfiger urodził się w irlandzkiej rodzinie katolickiej mieszkającej w Elmirze jako drugi z dziewięciorga rodzeństwa. Wychowywał się w rodzinie pochodzącej z klasy średniej. Ojciec pochodził z niemiecko-szwajcarskiej rodziny, a korzenie mamy wywodziły się z Irlandii i Szkocji. Tam też uczęszczał do miejscowego liceum, którego nie skończył mając trudności z angielskim, historią, matematyką. Nie radził sobie nawet z czytaniem tekstu. Rodzice wyrzucili go z domu, przez rok był bezdomny. W wieku dwudziestu lat zajął się sprzedażą detaliczną na własną rękę. Wkrótce potem przeniósł się do Nowego Jorku, by po części spełnić marzenia o zostaniu projektantem. Stamtąd sprowadzał do Elmiry modne w latach 70. jeansy z rozszerzanymi nogawkami, popularnie nazywane dzwonami, po czym sprzedawał je w lokalnym sklepie Brown’s.

Niedługo potem Thomas Hilfiger otworzył swój własny sklep odzieżowy, nazywając go The People’s Place. Jego butik stał się miejscem spotkań miejscowej młodzieży. W związku ze zmianami na rynku odzieżowym, większość sklepów w Elmirze została zamknięta. Wkrótce zniknęło też The People’s Place, na miejscu którego wybudowano centrum handlowo-rekreacyjne o nazwie First Arena.

Po tej stracie Hilfiger zajął się tylko projektowaniem dla reszty swoich sklepów w Nowym Jorku (było ich dziesięć). Wkrótce przeprowadził się ze swoją żoną Susie do centrum Nowego Jorku. Chociaż młody projektant (miał wówczas 25 lat) dostawał propozycje asystowania m.in. Calvinowi Kleinowi, odmawiał, pomimo coraz bardziej dotkliwego braku pieniędzy.

 

Obecnie Thomas Hilfiger, który oprócz produkcji ubrań zajął się również tworzeniem nowych perfum, zarabia około 14,5 milionów USD rocznie. Pieniądze te projektant inwestuje głównie w swoje dzieci. A ma ich piątkę. Korzystają z fortuny, ucząc się w prestiżowych szkołach i zwiedzając świat. Jego aktualną partnerką jest Dee Ocleppo.

Linie produktów Hilfigera to:

  • True Star – zapach stworzony we współpracy z piosenkarką Beyoncé Knowles
  • Red Label – linia denim-themed, jeansy, koszule oraz t-shirty
  • H by Tommy Hilfiger – linia ekskluzywna, sprzedawana zwykle w markowych butikach Hilfigera
  • Tommy Hilfiger – najpopularniejsza linia ubrań Tommy’ego, sprzedawana w sieciach sklepów odzieżowych na całym świecie oraz w butikach Tommy Hilfiger
  • Tommy – zlikwidowana linia, zaprojektowana na początku lat 90.
  • Tommy Hilfiger for the Home – produkty do domu oraz łazienek
  • Tommy Sailing – wydana pomiędzy styczniem a lutym 2007 roku
  • Hilfiger Denim – linia słynąca głównie ze spodni jeansowych, dominujący styl: casual oraz vintage
  • Tommy Hilfiger Keith Haring – limitowana linia Tommy Hilfiger powstała we współpracy z fundacją Keitha Haringa. Celem Keith Haring Foundation’s jest wspieranie organizacji non-profit, które zapewniają szanse edukacji dzieciom o najniższym statusie materialnym, jak również wspieranie organizacji zaangażowanych w opiekę osób chorych na AIDS i HIV oraz poświęcających się badaniom nad tymi chorobami.

Tommy Hilfigera związany jest z Nowym Jorkiem. Tu mieszka i tu pracuje, projektując ubrania, które w USA są w miarę tanie i bardzo popularne, a w Europie, szczególnie wschodniej uchodzą za przejaw lansu i drogiej elegancji.

Wiele osób zachwyca się ubraniami marki Tommy Hilfiger. Mało osób jednak wie, jak wygląda projektant. I jak jest u niego w domu. Teraz mamy okazję to zobaczyć.

Inside Tommy Hilfiger’s $50 Million Plaza Hotel Penthouse | Open Door | Architectural Digest

***

24 marca 1954 w Sieradzu, urodził się

Marek Niedźwiecki – polski dziennikarz muzyczny, długoletni prezenter Programu III Polskiego Radia

Dzieciństwo spędził w Szadku. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli (1973), a w 1979 Wydział Budownictwa Politechniki Łódzkiej ze specjalnością w zakresie technologii i organizacji budownictwa.

Pracę w radiu zaczynał od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, z którym był związany w latach 1973–1981. Wygrał konkurs na spikera w Radiu Łódź (zatrudniony od 1 maja 1978), podejmując także współpracę z Programem I Polskiego Radia i czasem z Trójką. 5 kwietnia 1982 rozpoczął pracę w Programie III Polskiego Radia.

 

 

Od 17 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadził Listę Przebojów Programu Trzeciego. Jest pomysłodawcą Trójkowej audycji Top wszech czasów oraz serii płytowej Smooth Jazz Cafe. Prowadził również audycje: Zapraszamy do Trójki, W tonacji Trójki, Markomanię, Pół perfekcyjnej płyty, Frutti di Marek, Chillout Cafe.

W grudniu 2007 przeszedł do Radia Złote Przeboje. Prowadził tam Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego, audycję Złote, słodsze, najsłodsze oraz Top Wszech Czasów (oba wzorowane na programach prowadzonych wcześniej w Trójce). 1 kwietnia 2010 wrócił do Programu III PR, ponownie podejmując się prowadzenia Listy Przebojów Programu Trzeciego (tym razem na zmianę z Piotrem Baronem), a także audycji Markomania, LP Trójka, W tonacji Trójki, Do południa i ABC Listy. W 2010 prowadził także cotygodniową audycję Muzyczna Jedynka w Programie I.

W telewizji cyklicznie po raz pierwszy pojawił się w latach 80. w programie Magazyn 102 (od 1987). Od 1988 do 1996 prowadził w TVP2 Wzrockową Listę Przebojów, a w 1998 w RTL 7 Ulubione Kawałki. Później prowadził Listę Wszech Czasów w MTV Classic, W tonacji Premium na kanale nPremium HD i W tonacji+ w Canal+. 1 kwietnia 2012 z okazji 50-lecia Programu III Polskiego Radia współprowadził główne wydanie Wiadomości.

 

 

Był konferansjerem Festiwalu w Sopocie (kilkakrotnie), a także prowadzącym Festiwal w Jarocinie. Okazjonalnie współpracuje z prasą jako autor artykułów w „Non Stop”, „Tylko Rock”, „Playboyu”, „Machinie” i innych czasopismach.

Jest jednym z bohaterów Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie nagranej przez Artura Andrusa z okazji 1500. wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego jako prezent dla prowadzących audycję. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV i członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Jest autorem takich publikacji, jak: Lista Przebojów Programu Trzeciego: 1982–1994, Lista Przebojów Trójki 1994–2006, Nie wierzę w życie pozaradiowe, Radiota czyli skąd się biorą Niedźwiedzie, Australijczyk. 

W jednej ze swoich książek pisze: „Nie wiem, jak mi się to udało, bo ja nigdy nie byłem odważny. Zawsze cichy, spokojny, niewadzący nikomu, czerwieniący się na każdą okoliczność. Dziś by mnie zadeptali. Ja bym się nie przebił nigdzie, w żaden sposób. Nie byłoby takiej możliwości. Nigdy nie byłem przebojowy, w odróżnieniu od mojej listy. Raczej wycofany. A jednak – ten chłopak z małego miasteczka, który w tamtych czasach wstydził się swojego pochodzenia, dokonał tego.”

Zajmuje się zbieraniem albumów muzycznych, swoją kolekcję płyt ocenia na ponad 15 tysięcy egzemplarzy. Jest piechurem, lubi Góry Izerskie i piętnasto – czy dwudziestokilometrowe spacery

 

Jest kawalerem. Ma opinię samotnika spędzającego czas między pracą w radiowej Trójce a domem. Nie znaczy to, że obce mu są porywy serca. Jako licealista szaleńczo kochał się w Halinie Frąckowiak. Za najbliższą sobie osobę Marek uważa dziennikarkę Alinę Dragan.

 

Poznali się na studiach. Nieśmiały „Niedźwiedź” nie był zdobywcą – to jego kolega został mężem Aliny. Kiedyś myślał, że wybrał samotność. Dziś skłonny jest uznać, że samotność wybrała jego, a on nauczył się z nią żyć.

 

Marek Niedźwiecki – Muzyka ciszy vol. 4 (album medley CD1)

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.pit.pl;   https://www.wgarniturach.pl;   https://www.styl.pl;

Dodaj komentarz