Królowa rock and rolla, czyli … świat żegna Tinę Turner

Czwartek, 25 maja 2023

 

Wszyscy ją znaliśmy… Jej życie to wspaniała historia emancypacji, która była i pozostanie wzorem do naśladowania.

Karierę muzyczną rozpoczęła w latach 50. ubiegłego wieku. Największe przeboje wydała jednak dopiero w latach 80., gdy miała ponad 40 lat. Utwory takie jak „What’s Love Got to Do with It”, „Private Dancer”, „We Don’t Need Another Hero”, „Typical Male” czy „The Best” dotarły na pierwsze miejsca list przebojów na całym świecie.

Wśród 12 nagród Grammy, jakie zdobyła, jest nagroda za całokształt twórczości. Magazyn „The Rolling Stone” umieścił ją wśród 100 największych artystów wszech czasów. Była pierwszą czarnoskórą kobietą, która pojawiła na okładce tego magazynu. Została też uhonorowana miejscem w Muzeum Rock and Rolla. Sprzedała 150 milionów płyt na całym świecie.

W ciągu trwającej ponad pół wieku kariery, „królowa rock and rolla” zagrała tysiące koncertów na całym świecie. Polskę odwiedziła trzy razy. Pierwszy koncert nad Wisłą zagrała tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego (1981). Powróciła 15 lat później, w ramach trasy promującej album „Wildest Dreams”, kiedy to 23 sierpnia 1996 roku wystąpiła na Stadionie Gwardii w Warszawie. Ostatni koncert w Polsce zagrała 15 sierpnia 2000 roku na hipodromie w Sopocie. Był to jednocześnie jej ostatni występ w ramach europejskiej części trasy „Twenty Four Seven”, promującej ostatni solowy album o tym samym tytule.

Zmarła po długiej chorobie we wtorek 23 maja, wieczorem. Miała 83 lata, a ostatnie chwile życia spędziła w swoim domu. Od prawie dwóch dekad, Turner wraz z mężem mieszkała w uroczym miasteczku Kuesnacht niedaleko Zuerichu w Szwajcarii. W 2013 roku, w wieku 73 lat, w ambasadzie USA w Bernie podpisała „deklarację o dobrowolnym zrzeczeniu się obywatelstwa Stanów Zjednoczonych”. Zgodnie z raportem ambasady, gwiazda miała oświadczyć, że „nie łączą jej już ze Stanami Zjednoczonymi silne więzi, poza rodzinnymi, i nie planuje w przyszłości mieszkać w USA”. Mimo tego, prezydent USA Joe Biden w opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu nazwał Tinę Turner „talentem, zdarzającym się raz na pokolenie, który na zawsze zmienił amerykańska muzykę”.

Jednym z największych przebojów w karierze Tiny Turner, była niewątpliwie piosenka „The Best”.

 

Królowa rock and rolla – moc, energia, siła – Simply the Best…

 

Źródło:     https://polskieradio24.pl;    https://www.dw.com/;

Dodaj komentarz