Krótka, ciepła noc, usiana gwiazdami, paprociami, świetlikami barwnymi, od samego rana wiankami malowana, czyli … noc świętojańska – na Wiśle wianki płyną ławicą świateł.

Sobota, 23 czerwca – Dzień Ojca, Noc Świętojańska, Dzień Służby Publicznej, Międzynarodowy Dzień Wdów, Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii

 

Dzień Ojca

Dzisiaj obchodzimy święto poświęcone drugiej najważniejszej osobie w naszym życiu – OJCU.  Proszę, zobaczcie (TUTAJ)  co napisałam 23 czerwca 2017 roku.

 

Noc Świętojańska (Wigilia Św. Jana)

Noc Świętojańska (Wigilia św. Jana), przypada w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Kościół katolicki ustanowił je jako próbę zasymilowania święta pogańskiego (Nocy Kupały), które związane jest z celebrowaniem letniego przesilenia słońca.

Co roku wypada tego samego dnia. Jest to święto stałe, obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca – w wigilię imienin Jana. Święto powstało jako chrześcijańska odpowiedź na pogańskie obchody Nocy Kupały (noc z 21 na 22 czerwca). Stąd też obchodzi się ją w podobny sposób. Noc Świętojańska również związana jest z naturą, a przede wszystkim z ogniem. Dlatego celebruje się skok przez ognisko i palenie ognisk, kąpiel w rzece lub jeziorze oraz puszczanie wianków na wodzie.

To czas, kiedy czarownice zbierają zioła do przygotowania magicznych napojów i innych form rzucania zaklęć.

Przede wszystkim jest to jednak święto wszystkich panien marzących o zamążpójściu.

W niektórych regionach ciągle pokutuje zwyczaj Nocy Świętojańskiej jako daty granicznej dla kąpieli w jeziorach. Przed świętem nie można było pływać. Kościół Katolicki wykorzystał ten zwyczaj. W Noc Świętojańską święci się wodę. Stanowi to oficjalne rozpoczęcie sezonu kąpielowego.

Kult ognia to palenie ognisk – sobótek. Wokół płonących stosów odbywały się tańce, śpiewano i wypowiadano zaklęcia. Popiołem z wygasłych już sobótek posypywano pola, aby zapewnić im urodzaj i uchronić od gradu. Wierzono też, że przepędzone przez zastygłe już popielisko bydło chronione było od chorób i zarazy. Oczywiście później również dołączono do tych wierzeń elementy mające zapewnić szczęście młodym kobietom.

Dzień Służby Publicznej

Dzień Służby Publicznej (Public Service Day) to święto obchodzone corocznie 23 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 grudnia 2002 roku.

Pierwsze obchody odbyły się w 2003 roku.

Obchody Dnia mają ma celu podkreślenie znaczenia usług publicznych (usług świadczonych przez administrację publiczną obywatelom bezpośrednio lub poprzez finansowanie podmiotów prywatnych zapewniających daną usługę) i osiągnięć służby na rzecz społeczności oraz jej działalność dla rozwoju gospodarczego, demokracji i pokoju na całym świecie. Ten dzień ma służyć docenieniu pracy służby publicznej i zachęceniu młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w sektorze publicznym.

Dzień ten jest również okazją do wręczenia konkretnym służbom z krajów członkowskich Nagrody dla Służby Publicznej.

W 2009 roku Nagrody zostały przyznane dwunastu instytucjom związanym z sektorem publicznym z krajów należących do ONZ: Korei Południowej, Słowenii, Zambii, Egiptu, Indii, Kanady, Omanu, RPA, Szwecji, Tajlandii i Polski.

W Polsce Nagrodę w kategorii zarządzania wiedzą w instytucjach publicznych otrzymała Krajowa Szkoła Administracji Publicznej w Warszawie.

W 2011 roku pierwszą Nagrodę Narodów Zjednoczonych dla Służby Publicznej otrzymał Urząd Skarbowy w Sierpcu.

 

Międzynarodowy Dzień Wdów

Międzynarodowy Dzień Wdów (International Widows Day) to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2010 roku.

Obchody mają na celu zwrócenia szczególnej uwagi krajów członkowskich ONZ, organizacji międzynarodowych i regionalnych na sytuację wdów po śmierci swoich mężów (niezależnie od wieku i pochodzenia) i ich dzieci. Dość często zdarza się, że pozostają one bez podstawowych środków do przeżycia.

 

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa, aby przestrzegano Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW z 18 grudnia 1979) i inne traktaty dotyczące praw człowieka.

Międzynarodowy Dzień Wdów to okazja to uświadomienia społeczeństwa o problemach, z jakimi borykają się kobiety po utracie męża. Ma na celu wsparcie kobiet, które straciły swoich mężów. Często są to bowiem problemy przemilczane lub niezauważane. Wdowy zmuszone są do samodzielnego utrzymania siebie i rodziny, a w wielu kulturach wdowieństwo uznawane jest za wstyd i hańbę.

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii (ang. International Women in Engineering Day) to międzynarodowa kampania uświadamiająca, mająca na celu podniesienie rangi kobiet w branży inżynieryjnej i skupienie uwagi na niesamowitych możliwościach kariery dostępnych dla dziewcząt w tej ekscytującej branży.

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://www.kalbi.pl;   http://wiersze.kobieta.pl;   http://www.nietypoweswieta.pl;

Dodaj komentarz