Mamy tylko jedno życie na tej Ziemi, dlatego chcę zrealizować wszystkie swoje nieszkodliwe marzenia, czyli …w kosmos na weekendową wycieczkę

Niedziela, 28 kwietnia –  Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, Dzień Sera Camembert, Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego, Światowy Dzień Fotografii Otworkowej

Wydarzyło się:

(2001) Amerykański miliarder Dennis Tito został pierwszym turystą kosmicznym jako członek załogi statku Sojuz TM-32

(2003) Ustanowiono hymn Wysp Kanaryjskich

(2012) W Słubicach zmierzono rekordową w historii Polski temperaturę w kwietniu (+31,6 °C)

Urodzili się:

(1958) Christopher Young – amerykański kompozytor muzyki filmowej

(1974) Penélope Cruz – hiszpańska aktorka

 

Kalendarz Świąt Nietypowych zawiera informacje na temat wielu mało znanych, aczkolwiek bardzo ważnych w niektórych krajach uroczystości.

Dzisiaj obchodzimy takie święta nietypowe jak:

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Dzień Sera Camembert

Informacje o nich znajdzie (TUTAJ) .

Jeśli chodzi o święta nietypowe, to od czasu do czasu możecie zaobserwować panujące u mnie pewne nieporządki w przyporządkowywaniu świąt do dni czy też dni do świąt. Wynika to z bardzo prostego faktu – otóż, jak w każdym kalendarzu, tak i w Kalendarzu Świąt Nietypowych istnieją święta stałe i święta ruchome. I to właśnie te ruchome są odpowiedzialne za występujący bałagan.

Dziś są nimi:

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej 

Możecie o nich przeczytać (TUTAJ)  .

A teraz przypomnę ciekawe fakty historyczne jakie wydarzyły się właśnie 28 kwietnia:

 

 

***

45. urodziny obchodzi dzisiaj

Penélope Cruz – hiszpańska aktorka

Penélope Cruz Sánchez urodziła się 28 kwietnia 1974 w Alcobendas, na przedmieściu Madrytu, jako pierwsza z trójki dzieci ojca − Eduardo Cruz, sprzedawcy, i matki − Encarna Sánchez, fryzjerki. Po babce ma w sobie domieszkę krwi cygańskiej. Rodzice nadali jej imię Penélope, zainspirowani piosenką Joana Manuela Serrata.

Już w wieku 4 lat rozpoczęła edukację sceniczną lekcjami baletu. Przez 9 lat uczyła się tańca klasycznego w madryckim Conservatorio Nacional. Uczęszczała też na kursy tańca jazzowego. W wieku 15 lat wzięła udział wraz z 300 innymi dziewczynami w castingu organizowanym przez agencję poszukującą młodych talentów. Kontynuowała naukę tańca w Balecie Hiszpańskim (3 lata) oraz aktorstwa w Cristina Rota School w Nowym Jorku (4 lata). Ukończyła kurs tańca współczesnego. Zaczęła regularnie występować jako prezenterka w programie telewizji hiszpańskiej La Quinta Marcha przeznaczonym dla nastolatek.

Po dwóch latach przerwała naukę w szkole średniej i zrezygnowała z tańca na rzecz aktorstwa. Zadebiutowała w wideoklipie La fuerza del destino hiszpańskiej grupy popowej Mecano.

W 1991 roku zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie El Laberiento Griego Rafaela Alcazara. Rok później zagrała w m.in. Szynka, szynka Bigasa Luny i Belle époque. Za rolę w drugim z filmów dostała nagrodę Goya − hiszpański odpowiednik Oscara.

W 1999 roku wystąpiła w filmie Pedro Almodóvara Wszystko o mojej matce. Film ten został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Rok później zagrała razem z Mattem Damonem w filmie Rącze konie.

Na początku 2001 r. wystąpiła wraz z Tomem Cruise’em w filmie Vanilla Sky. Znajomość z Tomem Cruise’em na planie zapoczątkowała jej trzyletni związek z tym aktorem, który dla Cruz rozstał się z ówczesną żoną Nicole Kidman. Vanilla Sky jest hollywoodzkim remakiem filmu Otwórz oczy. Aktorka w obu wersjach zagrała rolę Sofii.

W 2005 roku aktorka wystąpiła w filmie Sahara u boku Matthew McConaughey z którym miała trwający rok romans.

Z Salmą Hayek (aktorka przyjaźni się z nią od 2001 roku) w 2006 r. zagrała w filmie SexiPistols. W tym samym roku Penélope zagrała ponownie w filmie Almodóvara − Volver. Za tę rolę otrzymała Złotą Palmę w Cannes dla najlepszej aktorki, a także nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W 2009 roku ponownie zostaje nominowana do Oscara, lecz już jako najlepsza aktorka drugoplanowa (za rolę w filmie Vicky Cristina Barcelona w reżyserii Woody’ego Allena), nagrodę otrzymała jako pierwsza w historii Hiszpanka.

W 2009 roku występuje w kolejnym filmie Almodóvara Przerwane objęcia. Za rolę w tym filmie Cruz otrzymuje nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz do nagrody Satelity dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym. W tym samym roku Cruz gra również w musicalu Dziewięć u boku Daniela Day-Lewisa. Za rolę otrzymuje nominację dla najlepszej aktorki drugoplanowej, zarówno do nagrody Oscara, Satelity, Złotego Globu jak i Gildii Aktorów Filmowych.


Na początku lipca 2010 roku w prywatnej ceremonii na wyspach Bahama, poślubiła aktora Javiera Bardema. 22 stycznia 2011 urodziło się pierwsze dziecko pary – syn Leo. 22 lipca 2013 roku w Madrycie na świat przyszło ich drugie dziecko, córka Luna.

 

Nine – A Call From The Vatican (Penelope Cruz)

***

18 lat temu, 28 kwietnia 2001 roku

Amerykański miliarder Dennis Tito został pierwszym turystą kosmicznym jako członek załogi statku Sojuz TM-32

Dennis Tito urodził się 8 sierpnia 1940 w Nowym Jorku. Kosmosem  zainteresował się pod koniec lat 50., kiedy nad Queens (dzielnicą Nowego Jorku w której się wychowywał), zobaczył połyskującego satelitę. W 1962 uzyskał licencjat z astronautyki i aeronautyki na New York University. W 1964 ukończył Rensselaer Polytechnic Institute z tytułem magistra inżyniera. Początkowo pracował w Pasadena w Kalifornii jako naukowiec w ośrodku NASA – Jet Propulsion Laboratory. Pracę tę porzucił  po 5 latach, kiedy stracił nadzieję, że kiedykolwiek zostanie astronautą. W tamtych czasach kandydaci do lotu w Kosmos pochodzili ze ściśle wyselekcjonowanej grupy pilotów wojskowych.

Wiedza, którą uzyskał w NASA nie poszła jednak na marne. W 1972 roku założył firmę inwestycyjną Wilshire Associates zajmującą się zarządzaniem inwestycjami. Modele komputerowe stosowane przez NASA przy wytyczaniu lotów kosmicznych, Tito wykorzystuje do operacji finansowych i gry na giełdzie. Jego majątek szacowany jest na 200 mln dolarów.

W 2001, amerykański miliarder Dennis Tito został pierwszym turystą kosmicznym, jako członek załogi rosyjskiego statku Sojuz TM-32. Spędził 7 dni, 22 godziny i 4 minuty na orbicie. Za swoją trwającą od 28 kwietnia do 6 maja podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapłacił Rosjanom 20 milionów dolarów (18 lat temu). Wcześniej próbował w NASA. Ta nie zgodziła się, argumentując, iż sprzęt kosmiczny jest zbyt cenny, aby miał z nim kontakt ktoś niewykwalifikowany.

Dla Dennisa Tito wyprawa w kosmos była spełnieniem młodzieńczych marzeń. Mamy tylko jedno życie na tej Ziemi, dlatego chcę zrealizować wszystkie swoje nieszkodliwe marzenia – powiedział Tito jeszcze przed startem. Do podróży swoich marzeń przygotowywał się 8 miesięcy. Na stacji nie miał żadnych obowiązków. Czas mógł więc poświęcić na fotografowanie i filmowanie przestrzeni kosmicznej.

 

***

28 kwietnia 1958 roku urodził się

Christopher Young – amerykański kompozytor muzyki filmowej

Christopher Young urodził się i wychowywał w Red Bank – niedużej mieścinie hrabstwa Monmouth w stanie New Jersey. Studiował najpierw w Manhattan School of Music, a następnie ukończył Hampshire College w Amherst w stanie Massachusetts z tytułem licencjata w dziedzinie muzyki. Następnie ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Północnego Teksasu. W 1980 zamieszkał w Los Angeles. Początkowo pociągała go muzyka jazzowa, którą wykonywał jako perkusista, jednak po usłyszeniu kilku dzieł Bernarda Herrmanna postanowił tworzyć muzykę filmową. Studiował w UCLA Film School pod kierunkiem Davida Raksina, a następnie wykładał w Thornton School of Music przy University of Southern California.

Jako kompozytor muzyki filmowej debiutował w 1982 roku muzyką do horroru Sypialnie ociekające krwią. Sławę przyniósł mu horror Wysłannik piekieł z 1987 roku i pomimo wielu późniejszych niewątpliwych sukcesów, muzyka do tego filmu uważana jest za największe osiągnięcie Younga i idealny przykład ilustracji muzycznej filmu grozy. Sam kompozytor za swoje najlepsze dzieło uważa ścieżkę dźwiękową do filmu Morderstwo pierwszego stopnia z 1995 roku. Od 1982 roku stworzył muzykę do blisko 100 filmów i seriali TV.

Jego „specjalność” to ścieżki dźwiękowe do horrorów i z nimi jest najczęściej kojarzony. W swoim dorobku posiada również ilustracje muzyczne do filmów dokumentalnych, dramatów, komedii, kryminałów, filmów akcji, katastroficznych, fantasy, familijnych i obyczajowych. Jego styl to przede wszystkim oryginalne zastosowanie tradycyjnej orkiestry w połączeniu z elektroniką lub innymi, mniej konserwatywnymi rodzajami muzyki, spośród których najbardziej zauważalny jest jazz. Young nie boi się eksperymentować – w swoich kompozycjach wykorzystuje różne odmiany rocka lub techno, muzyki elektronicznej, R&B, lubi sięgać po chór. Tworząc swoją muzykę współpracował z tak znanymi osobistościami jak: Paul Oakenfold, Peter Gabriel i Tori Amos. Jest również autorem ścieżki dźwiękowej do gry video The Saboteur z 2009 roku.

W swoim filmowym dorobku filmowym posiada również epizod aktorski – zagrał kilka niewielkich ról, najczęściej samego siebie. Były to m.in. Rozgrywka (2001), Spider-Man 3 (2007), Wrota do piekieł (2009). W 1985 roku był asystentem reżysera przy produkcji The Bride.

Wielokrotnie nominowany i nagradzany prestiżowymi nagrodami, m.in. Emmy, Saturna, Złotego Globu, BMI. W 2008 został uhonorowany prestiżową Nagrodą Kirka Richarda, przyznawaną corocznie przez BMI dla kompozytora który poczynił znaczący wkład w rozwój muzyki filmowej i telewizyjnej.

 

Zapraszam do wysłuchania pięknej muzyki do filmu The Shipping News (Kroniki portowe) i obejrzenia pięknych krajobrazów Nowej Funlandii.

Christopher Young – Shipping news,The Shipping News (2001) OST

 

***

28 kwietnia 2003 roku

ustanowiono hymn Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie to region Hiszpanii obejmujący archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy te tworzą 2 hiszpańskie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Region ma dwie stolice: Las Palmas na wyspie Gran Canaria – największe miasto Wysp Kanaryjskich oraz Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie.

W starożytności Wyspy Kanaryjskie były znane jako Wyspy Szczęśliwe.

Myślę, że te Wyspy Szczęśliwe będą naprawdę szczęśliwe dla mojej córki Anny, która dzisiaj właśnie na nich, a dokładnie – Teneryfie, świętuje swoje urodziny.

Utwór ten – hymn Wysp Kanaryjskich, dedykuję właśnie Jej, z życzeniami szczęścia.

 

Ésta es la tierra amada: mis Islas Canarias – To jest ukochana ziemia: moje Wyspy Kanaryjskie

himno de canarias con letra

 

***

28 kwietnia 2012 roku

w Słubicach zmierzono rekordową w historii Polski temperaturę w kwietniu (+31,6 °C).

Tak! Tak właśnie było 7 lat temu. I z zapewnień synoptyków tak miało być i w tym roku. Ale coś nie wyszło.

Nic to, wszak mamy tak długo oczekiwane … deszcze.

I bardzo dobrze, bo na polach zrobiło się bardzo sucho. Do tego stopnia, że coraz częściej mówi się o widmie kolejnej suszy. Nareszcie ulice się wymyją, zieleń ożyje i zakwitną kasztany. Bo przecież matury za pasem – a mają się odbyć! I to tuż po majówce, czyli 6 maja.

Ale synoptycy dbają o naszą młodzież i o to, by wysokie temperatury nie rozpraszały ostatnich dni nauki.

„Zgodnie z długoterminowymi prognozami, majówka 2019 będzie umiarkowanie ciepła, słońce przez większość czasu będzie skrywało się za chmurami. W środę, 1 maja termometry średnio pokażą nawet 19°C – 20°C. W czwartek, 2 maja temperatura wyniesie około 20°C. Tego dnia parasole będziemy mogli zostawić w domu, na niebie będzie dominowało słońce. Możliwe będzie jednak małe zachmurzenie. Podobna aura ma nam towarzyszyć w piątek (4.05) i sobotę (5.05). W te dni termometry pokażą 19°C, będzie słonecznie i nie powinniśmy spodziewać się deszczu” – tak zapewnia Dziennik Zachodni.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://wiadomosci.wp.pl;  https://dziennikzachodni.pl/pogoda;  tytułowe cytaty – Dennis Tito:  

Dodaj komentarz