Miał w sobie to coś, co się nazywa vis comica, czyli … artysta z cicha pęk

Niedziela, 9 czerwca –  Dzień Agugaga, Dzień Przyjaciela, Dzień Księgowego (Buchaltera), Międzynarodowy Dzień Archiwów, Dzień Trójkąta Koralowego

Wydarzyło się:

(1951) W Lęborku odnotowano czerwcowe minimum temperatury w Polsce (–3,4 °C)

(1877) W Warszawie odbyła się premiera opery Aida Giuseppe Verdiego z polskim librettem

Urodzili się:

(1947)  Bohdan Smoleń – polski aktor piosenkarz satyryk artysta kabaretowy

Dzisiejsze święta nietypowe to:

Dzień Agugaga

Dzień Przyjaciela

Dzień Księgowego (Buchaltera)

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Dzień Trójkąta Koralowego

Wiadomości na ich temat znajdziecie  (TUTAJ) .

A dzisiaj? Sama nie wiem co ciekawego uda mi się dla Was wybrać z dziesiątków różnej ważności wydarzeń, jakie miały miejsce właśnie 9 czerwca.

To zaczynam!

***

Znowu nie udała się synoptykom długoterminowa prognoza pogody mówiąca, że w niedzielę przez cały kraj, przejdzie deszczowy front. No i bardzo dobrze! Jest słonecznie, ciepło, dla niektórych – jak ja – wręcz gorąco! I pomyśleć, że w takim dniu jak dzisiaj,

dokładnie 9 czerwca 1951 roku

w Lęborku odnotowano czerwcowe minimum temperatury w Polsce (–3,4 °C)

Że ujemne temperatury bywają późną wiosną – nie jest to niczym wyjątkowym. Ale w lecie?

Z tabeli rekordów pogodowych Polski można się dowiedzieć, że jedynym miesiącem w Polsce, w którym ani razu (od kiedy prowadzone są pomiary temperatury), nie notowano mrozu, jest – lipiec. Ale  5 lipca 1962 r. było blisko takiego wyniku. W Zakopanem termometry pokazywały wtedy tylko +0,7 °C.

Jedną kreskę poniżej zera zanotowano 23 sierpnia 1964 w Szczecinku.

2 maja 1953 roku w Lęborku temperatura spadła do -6,3 °C, a najniższą temperaturę czerwca odnotowano także w tym mieście – 9 czerwca 1951 r. Było tam -3,4 °C.

No i proszę, jaka ta nasza Polska jest oryginalna i pełna niespodzianek! Nie na darmo mamy powiedzenie –  noś parasol i przy pogodzie. Parafrazując – noś parasol i przy pogodzie a puchówkę latem!   🙂

 

***

9 czerwca 1877 roku

w Warszawie odbyła się premiera opery Aida Giuseppe Verdiego z polskim librettem

Aida to opera w 4 aktach, z librettem napisanym przez Antonia Ghislanzoniego oraz muzyką Giuseppe Verdiego

Opera została zamówiona w 1869 przez Ismaila Paszę, chedywa Egiptu, na uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego

Pracę nad dziełem skomplikowała sytuacja polityczna. W lipcu wybuchła wojna francusko-pruska, która opóźniła premierę. Dekoracje przygotowywane w Paryżu przez Auguste Mariette’a nie zostały przywiezione do Kairu z powodu oblężenia stolicy Francji przez armię pruską. W końcu zamiast w styczniu 1871 roku prapremiera w Kairze odbyła się po wojnie, 24 grudnia 1871 roku.

Opera została entuzjastycznie przyjęta przez ówczesną publiczność. Podobnie zakończyła się włoska premiera w mediolańskiej La Scali 8 lutego 1872 r. pod batutą Franco Faccia. Kolejną premierą, w Parmie (1872), dyrygował osobiście Verdi.

Od premiery mediolańskiej Aida rozpoczęła pochód przez wszystkie ważniejsze sceny świata, stając się jedną z najbardziej popularnych oper.

Premiera polska miała miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie 23 listopada 1875 r. (w oryginalnej wersji językowej). Z polskim tekstem Aida została wystawiona po raz pierwszy w Warszawie 9 czerwca 1877 roku.

 

Triumphal March from Aida

 

***

9 czerwca 1947 w Bielsku-Białej, urodził się

Bohdan Smoleń – polski aktor, piosenkarz, satyryk, artysta kabaretowy

członek słynnego w okresie PRL kabaretu „Tey” z Poznania, filantrop, założyciel „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia”. Prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia. Nagrał „Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki” – zbiór przerobionych satyrycznie bajek.

Z jego żartów śmiała się cała Polska. Jednak jego życie nie było tak zabawne, jak historie, które opowiadał.

Z wykształcenia był dyplomowanym zootechnikiem. Ukończył studia na Akademii Rolniczej w Krakowie. Jednak na życie zarabiał jako satyryk. Przez wiele lat doskonale realizował się jako kabareciarz, komik, a nawet aktor.

Bohdan Smoleń & Magda Durecka – Klub wesołego szampana – chciała byś, chciała bym (Teledysk) ?

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;    https://podroze.onet.pl;   https://dzieje.pl;

Dodaj komentarz