Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies, czyli … Dzień Przyjaciela i jeszcze inne święta

Sobota, 9 czerwca  – Dzień Agugaga, Dzień Przyjaciela, Dzień Księgowego (Buchaltera), Międzynarodowy Dzień Archiwów, Dzień Trójkąta Koralowego, Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych

 

OLA KIEŁB – „Niedojrzałe czereśnie” – Poezja Śpiewana

Dzień Agugaga

Co to Agugaga? Tak zazwyczaj brzmią pierwsze słowa niemowlaka. Tak też określa się tych wszystkich, którzy zaczynają się uczyć nowego języka.

Pierwsze słowa mojej starszej córki brzmiały rzeczywiście bardzo podobnie, bo „agu, agu, gu, gu” i nazywaliśmy ją wtedy „Gugułą”. Co prawda nie jestem częstochowianką (a to ich regionalizm), ale bardzo często używam wyrazu „guguła”, czyli „niedojrzały owoc”.  Bardzo to ładnie harmonizowało z niedojrzałą istotką, która z guguły przeistoczy się w dojrzały, słodziutki owocek.

 

 

Dzień  Przyjaciela

Już Adam Mickiewicz żyjący w latach 1798-1855, pisał:  „Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie…”

W dzisiejszych czasach prawdziwa przyjaźń również stanowi towar deficytowy. Mówiąc o przyjaźni nie mamy na myśli znajomych, ani nawet dobrych znajomych. Więzi te nie mają ze sobą nic wspólnego.

Kiedy jesteśmy bardzo młodzi, łatwo nam przychodzi deklarować przyjaźń „na śmierć i na życie”. Gdy dorastamy zmienia się cały nasz świat, zmieniają się również wyznawane przez nas wartości. Zmiany te sprawiają, że również na przyjaźń nie patrzymy już tak, jak dawniej. Mamy inne zainteresowania i inne wymagania.

Przede wszystkim powinniśmy być świadomi, jak wiele czynników zmienia się wraz z upływem czasu.  Nie pozostajemy przez całe życie tacy sami, stale ewoluujemy. Życie nasze stale dopasowuje się do nowych sytuacji, do rodziny, do nowych przeżyć. I każda z tych zmian wpływa na relacje z innymi. Poza tym przyjaźń polega nie tylko na korzystaniu, ale również na dawaniu czegoś w zamian.

Istnieje wiele czynników, które znacznie utrudniają nawiązywanie nowych przyjaźni i utrzymywanie tych starych w dobrej kondycji. Jednym z nich jest zmieniający się charakter każdej ze stron.

Często, nie mogąc znaleźć kogoś, kto spełniałby wszystkie warunki i kiedy samemu nie jesteśmy w stanie ich spełnić, fundujemy sobie przyjaciela, który będzie nas akceptował bezwarunkowo:

 

 

Życzę nam wszystkim przyjaciół, których nie musielibyśmy weryfikować poprzez pryzmat słów wieszcza:

„Powiedział mi – rzekł Mieszek – przysłowie niedźwiedzie: Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

 

 

Dzień Księgowego (Buchaltera)

Buchalter (księgowy) to pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych.
Do zadań księgowego należy m.in. ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych dla potrzeb wewnętrznych (informowanie kierownictwa jednostki o stanie firmy) oraz zewnętrznych (rozliczenia podatkowe i statystyczne) oraz obliczanie i rozliczanie zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa.
Dokładnie 9 czerwca powołano do życia „Związek Buchalterów w Warszawie”, który obejmował swym zasięgiem całe Królestwo Polskie. Obecna nazwa związku to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce a dzień  9 czerwca jest przyjęty jako Dzień Księgowego.
Norman Rockwell, Marzący księgowy (1924)

Jan księgowy

Zebrała się komisja z prezesami
Będą egzaminować
Tych co chcą zostać buchalterami

Tutaj każdy jedno pytanie dostaje
Jaki wynik dwa i dwa nam daje

Trafiło pytanie na Jana starego
Który był autorem bilansu niejednego
Odpowiedzi udzielił on w formie pytania
Ile powinno być według komisji oczekiwania

Zdziwili się odpowiedzią na pytanie
Ale stwierdzili Jan pracę dostanie
Bowiem w pracy uznanie zyskuje
Kto wyniki z szefem konsultuje

 

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Archiwa pozwalają sprawdzić co działo się przed naszym narodzeniem. Dzisiejsze święto ustanowiono podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w stolicy Malezji Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 roku.

 

 

Dzień Trójkąta Koralowego

Koralowy Trójkąt znajduje się w wodach Indonezji, Malezji, Papui, Nowej Gwinei, Filipin, Wysp Salomona oraz Timoru Wschodniego. Zajmuje powierzchnię ponad 5 mln 400 tys km2

Święto narodziło się w 2012 roku, kiedy obchodzono je jako lokalną interpretację Światowego Dnia Oceanów. Z czasem zostało samodzielnym wydarzeniem. Jego celem jest ochrona obszaru Trójkąta Koralowego.

 

 Magia Wielkiego Błękitu – Azja

 

Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych to święto obchodzone w drugą sobotę czerwca i zapoczątkowane w 2005 roku przez Danielle Landes. Obchody tego święta często trwają przez cały tydzień, między drugą sobotą czerwca a jego trzecią niedzielą. W zamyśle ma ono być okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Święto jest wykorzystywane jako okazja do popularyzacji szydełkowania czy robienia na drutach i zaprezentowania opinii publicznej środowiska dziewiarskiego.

Zarówno szydełko, jak i druty to rodzaje rękodzieła, które nie wymagają interakcji z innymi. Zdarzyć się więc może, że przez całe lata poświęcać będzie się im czas, nie zdając sobie sprawy, że w mieszkaniu piętro wyżej mieszka ktoś dzielący tę pasję. Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych daje więc okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, podzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń.

Święto jest wyjątkowe, jako że stanowi inicjatywę oddolną i jednocześnie największe wydarzenie rękodzielnicze na świecie. Lokalnie organizowane spotkania przygotowywane są przez wolontariuszy pracujących bezpłatnie i bez żadnych odgórnych wytycznych – stąd też każde wydarzenie ma odmienny przebieg.

Różnego rodzaju aktywności organizowane są w ramach społeczności skupiających się wokół sklepów z włóczkami, for internetowych czy lokalnych grup rękodzielniczych. Spotkania odbywają się w przestrzeni miejskiej, parkach, kawiarniach i sklepach. W czasie ich trwania uczestnicy często prezentują projekty, nad którymi aktualnie pracują, uczą się szydełkowania czy robienia na drutach, przygotowują albo montują instalacje yarnbombingowe, a także organizują zbiórki na cele charytatywne.

 

 

Zdarza się też, że pojedyncze osoby (także osoby publiczne), celebrują to święto również poprzez publikację w mediach społecznościowych swoich zdjęć w czasie szydełkowania czy robienia na drutach w miejscach publicznych.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://literat.ug.edu.pl;   tytułowy cytat -Konrad Lorenz http://white-frenzy.weebly.com;    http://www.kiwi-poznan.pl;   http://niesforneslowka.blogspot.com ;  fragment wiersza „Jan księgowy”- http://wiersze.kobieta.pl;

Dodaj komentarz