„Spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi.” czyli … Uchwała Komitetu Psychologii PAN w sprawie poparcia działań podejmowanych w celu ograniczenia wykorzystywania zwierząt w działalności rozrywkowej prowadzonej w cyrkach.

Piątek, 8 czerwiec – Dzień Informatyka, Światowy Dzień Oceanów, Dzień Cyrku bez Zwierząt,

 

Dzień Informatyka

Informatyk to osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji. Informatyk zna budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafi tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Jest osobą o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znającą języki programowania i potrafiącą stosować wiedzę teoretyczną w praktyce.

Informatyk zwykle specjalizuje się w określonej dziedzinie nauk komputerowych. Pojęcie „informatyk” niewiele już dziś znaczy bez przymiotnika lub konkretnego określenia. Liczba profesji informatycznych sięga dziś ponad 20, a najważniejsze z nich to: specjaliści ds. sieci komputerowych, baz danych, bezpieczeństwa informacji, oprogramowania oraz systemów teleinformatycznych; programiści i testerzy oprogramowania komputerowego i mobilnego; administratorzy systemów komputerowych czy projektanci gier komputerowych. Absolwenci kierunków informatycznych mogą również pracować w zespołach interdyscyplinarnych, przykładowo jako specjaliści systemów rozpoznawania mowy, informatycy medyczni, a nawet bioinformatycy.

Jak z tego wynika, problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy ludzie ci nie mają i nie będą mieli. W tej grupie zawodowej przewidywany jest najszybszy wzrost. Liczba miejsc pracy zwiększy się dla nich o 58 procent, z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku.

 

 

Dzisiaj obchodzimy Święto Informatyków branż wszelkich. Czego Im życzyć? Na pewno ergonomicznych siedzisk i zdrowego kręgosłupa – w zasadzie cały dzień siedzą    🙁

 

 

Światowy Dzień Oceanów

8 czerwca świętujemy Światowy Dzień Oceanów. Święto ustanowione zostało na Szczycie Ziemi w 1992 roku, a oficjalnie uznane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dopiero w 2008 roku. Pierwsze obchody w ONZ odbyły się w 2009.

Ocean to wielka część hydrosfery ziemskiej, stanowiąca rozległy obszar słonej wody. Wody słone pokrywają w sumie blisko 3/4 (70,8%) Ziemi. Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 mln km², a ich łączna objętość ok. 1,3•1018 m³. Ocean to nie tylko ekosystem pełen pożywienia i zwierząt, ale również jeden z głównych szlaków handlowych.

 

Oxygene – The Ocean

Światowy Dzień Oceanów ma na celu ochronę fauny i flory oceanicznej – zarówno przez organizowanie akcji takich jak czyszczenie plaż, czy też poprzez upowszechnianie programów edukacyjnych.

W pomoc włączyło się już ponad 1600 organizacji ochrony oceanów na całym świecie.

 

 

Dzień Cyrku bez Zwierząt

8 czerwca 2013 roku po raz pierwszy w Polsce ruszyły marsze protestacyjne przeciwko cyrkom wykorzystującym w swych występach zwierzęta. W XXI wieku nie ma miejsca na rozrywkę kosztem czujących i mających swoje potrzeby istot, które od stuleci zmuszane są do niewolniczej pracy i życia w sztucznym dla siebie środowisku tylko po to by zaspokoić ludzką próżność.

Właśnie wtedy, w Katowicach, zorganizowano festyn pod hasłem humanitarnej rozrywki i podziwiania niesamowitych ludzkich umiejętności zamiast oglądania karykaturalnych i wymuszonych występów zwierząt.

I właśnie wszystkie te warunki spełnia Cirque du Soleil (Cyrk Słońca).  To kanadyjska firma rozrywkowa określająca się jako „niezwykłe połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej”. Założona w 1984 roku przez byłych artystów ulicznych.

Teatralność, koncentracja na artystach i brak występów zwierząt pozwalają określić Cirque du Soleil jako cyrk współczesny. Każdy pokaz w Cirque du Soleil stanowi syntezę stylów cyrkowych z całego świata mających własną fabułę i temat. W trakcie przedstawienia muzyka jest wykonywana na żywo i sami artyści (a nie personel techniczny) zmieniają dekoracje.

Cirque du Soleil odwiedził Polskę pięciokrotnie: w latach 2012, 2013, 2014 , 2015 i w kwietniu bieżącego roku ze spektaklem OVO . W roku 2016 zespół odbywał prawie roczne tournee po Ameryce Północne.j

W imieniu Cirque du Soleil zapraszam Was do świata Pandory, spektaklu zainspirowanego Avatarem Jamesa Camerona

 

Best of Toruk Avatar Cirque Du Soleil

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki;  logo – https://cyrkbezzwierzat.wordpress.com;   http://megamocni.pl;

Dodaj komentarz