Miłość sama w sobie jest „nie do pojęcia”, ale dzięki miłości możemy „pojąć wszystko”, czyli … z okazji Dnia Św. Walentego życzę wszystkim abyście każdy dzień spędzali w miłosnym nastroju

Czwartek, 14 lutego – Dzień Chorych na Padaczkę, Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, Walentynki

Wydarzyło się:

(1972) odkryto diament „Gwiazda Sierra Leone” o masie 968,9 karata

(2005) uruchomiono serwis internetowy YouTube

Urodzili się:

(1936) urodziła się Anna German – polska piosenkarka i kompozytorka

 

Dzień Chorych na Padaczkę

Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

 

W zeszłym roku, tego dnia (czyli 14 lutego) przypadała środa, i była to Środa Popielcowa. Ponieważ Popielec jest świętem ruchomym – jego data co roku jest inna.  Ale zawsze przypada w dniach od 5 lutego do 10 marca. W tym roku termin środy popielcowej – Popielec, przypada 6 marca. Za rok – w 2020, kapłani posypią głowy wiernych popiołem na znak nawrócenia i pokuty – 26 lutego.

Ale dzisiaj (na pewno!) mamy też:

WALENTYNKI  !

O wszystkim tym pisałam rok temu – (TUTAJ)

 

Chciałbym umrzeć z miłości – Myslovitz

A co nas czeka dzisiaj?

 

***

14 lutego 1972 roku, w Sierra Leone

odkryto diament „Gwiazda Sierra Leone” o masie 968,9 karata

Przed 47 laty górnicy natknęli się na 968,9-karatowy diament, znany jako Gwiazda Sierra Leone. Jest to trzeci co do wielkości nieszlifowany diament świata.

 

 

„Adamas” czyli „niepokonany” – taką nazwę nadali temu minerałowi Grecy.
Diament to najtwardszy minerał – zajmuje najwyższe miejsce w 10-stopniowej skali twardości Mohsa. Twardość to po prostu odporność na zarysowanie. Diamentu nie da się zarysować żadnym innym przedmiotem. Diament jest odmianą alotropową węgla – (C). Jest odporny na czynniki chemiczne – nie rozpuszcza się w kwasach ani zasadach, jest doskonałym przewodnikiem ciepła, przepuszcza promienie rentgenowskie oraz odznacza się wyjątkowo dużym współczynnikiem załamania światła. Dzięki temu diamenty mają silny połysk i grę barw. Właśnie te właściwości czynią ten kamień tak poszukiwanym i cennym w biżuterii. Uroda diamentu to właśnie owe słynne „skra i ogień”.

Diamenty powstają z alkalicznej magmy maficznej na dużych głębokościach rzędu 100 km, przy temperaturach 1100-1300oC i bardzo wysokich ciśnieniach rzędu tysięcy atmosfer. Te graniczne warunki konieczne do krystalizacji diamentów z pierwotnego węgla obecnego w magmie powodują, że minerał ten w przyrodzie występuje tak rzadko.
Światowe zasoby złóż diamentów naturalnych sięgają ok. 400 ton.

Od lat 30 XIX wieku czyniono próby uzyskania diamentów syntetycznych, jednak na skalę przemysłową zaczęto je produkować od 1953 roku.
Obecnie diamenty syntetyczne otrzymuje się:
– przez krystalizację ze stopionych roztworów węgla (grafitu) w metalach;
– z grafitu np. pod wpływem fali uderzeniowej powstającej w następstwie eksplozji materiału wybuchowego;
– przez bezpośrednią przemianę grafitu w diament;
– przez wytwarzanie zarodków diamentu;
– przez krystalizację z ciekłej lub gazowej fazy węglowej. Obecnie produkcja diamentów syntetycznych wielokrotnie przewyższa wydobycie diamentów naturalnych.

W Polsce diamenty syntetyczne wytwarzane są w Osieczanach k. Myślenic. Niegdyś diament traktowany był wyłącznie jako kamień szlachetny stosowany w jubilerstwie i złotnictwie. Dziś tylko 20% wydobywanych diamentów wykorzystuje się do celów jubilerskich.
Najważniejszymi ośrodkami ich obróbki są: Holandia (Antwerpia, Rotterdam), Anglia (Londyn), Izrael.

 

 

Jak dotąd największym znalezionym diamentem był słynny Cullinan, zwany też „pierwszą gwiazdą Afryki”, o wadze 3160 karatów (ponad 600g), znaleziony w Południowej Afryce w 1905 roku. Został pocięty na kilka mniejszych kawałków, które znalazły się w brytyjskich klejnotach koronnych. Pisałam o tym (TUTAJ) .
Uzyskano z niego 105 brylantów o łącznej masie 1063,63 kr.
Wśród uzyskanych po oszlifowaniu brylantów najwspanialsze to:
–  Cullinan I
– „Wielka Gwiazda Afryki” o masie 520,2 kt (karatów) (ok. 104g), własność Korony Brytyjskiej.
–  Cullinan II
– „Mniejsza Gwiazda Afryki” o masie 317,4 kt również jest własnością Korony Brytyjskiej.
Inne słynne diamenty to:
–  Koh-i-noor
(Góra Światła) o masie 108 kt jest umieszczony w koronie królów brytyjskich.
–  Hope
(diament niebieski) – 112 kt.
–  Millennium Star
203 kt.

 

***

14 lutego 2005 roku

uruchomiono serwis internetowy YouTube

W moich notowaniach – zaraz za Google (jednocześnie należący do niego) a równolegle z  wikipedia.org .

To oczywiście  YouTube, moje ukochane „okienko na muzykę”.

YouTube to serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, odtwarzanie strumieniowe, ocenianie i komentowanie filmów. Prezesem od 2014 roku jest Susan Wojcicki. Dziś obchodzi 14 lecie swojej działalności.

YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima, którzy byli wcześniej pracownikami przedsiębiorstwa PayPal. Podobnie jak wiele innych technologicznych start-upów, YouTube wystartowało za sprawą tzw. anioła biznesu (inwestora prywatnego), mając jedynie prowizoryczne biuro w garażu.

Pierwszym filmem opublikowanym w serwisie YouTube był Me at the zoo użytkownika jawed, [Imię i nazwisko: Jawed Karim]. Film został opublikowany 23 kwietnia 2005 r. o godzinie 20:27

 

Me at the zoo

 

W filmie jeden z twórców serwisu, Jawed Karim, stoi przed klatką słoni, opowiadając o ich długich trąbach, wyraźnie okazując zainteresowanie nimi. Wideo trwa 18 sekund. Do grudnia 2018 r. film miał ponad 57,5 miliona wyświetleń (dzisiaj 61 439 109). W dziesięciolecie powstania serwisu YouTube autor filmu zmienił jego opis na: „The first video on YouTube. Maybe it’s time to go back to the zoo?”, co można przetłumaczyć jako: „Pierwszy film na YouTube. Może już czas znowu odwiedzić zoo?”.

Najpopularniejszym filmem na YouTube jest teledysk do utworu „Despacito” na kanale Luis Fonsi Official. Klip ma 5 972 462 272 wyświetleń (stan na dzisiaj). Jest też filmem z największą liczbą łapek w górę i ma ich ponad 31,8 mln.

Pierwszy raz od ponad trzynastu lat, doszło do awarii tego najpopularniejszego serwisu na świecie. W nocy z 16 na 17 października, serwis YouTube był niedostępny na całym świecie przez ponad półtorej godziny. Pamiętam ten fakt bardzo dobrze, ponieważ wtedy – z niezrozumiałych dla mnie przyczyn – nie mogłam zamieścić swojego wpisu. Dopiero następnego dnia dowiedziałam się co też było powodem mojego/ogólnoświatowego problemu.    🙂

 

14 lutego 1936 roku w Urgenczu (Uzbekistan), przyszła na świat

 Anna German – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog

Wskutek zawirowań historycznych, w domu rodzinnym Ani mówiło się po fryzyjsku, niemiecku i rosyjsku. Po różnych perturbacjach życiowych, 1946 matka, jako żona Polaka (ojczyma Ani), złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką i swoją matką wyjechały do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 przeprowadziły się do Wrocławia. W styczniu 1962 uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jako piosenkarka debiutowała w 1960 we wrocławskim „Kalamburze”. W 1963 wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór „Tak mi z tym źle”. Natomiast w 1964 zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając piosenkę „Tańczące Eurydyki”. Następnie zdobyła dwie nagrody za „Tańczące Eurydyki” podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964: I (w dniu polskim) i III (w dniu międzynarodowym).

Podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu w 1965 zdobyła I nagrodę za piosenkę „Zakwitnę różą”. W tym okresie spotkała przyszłego męża – Zbigniewa Tucholskiego. Została także zaproszona przez włoską firmę fonograficzną „Company Discografica Italiana” (CDI) do Włoch. W 1966 podpisała trzyletni kontrakt z CDI. W tym samym roku wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. W 1967 jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu w San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.

W 1973 na Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Ballada o niebie i ziemi”.

 

https://youtu.be/vMjRL1Dr2rE

ANNA GERMAN – BALLADA O NIEBIE I ZIEMI

 

W 1978 na cześć pierwszego Polaka lecącego w kosmos, Mirosława Hermaszewskiego nagrała utwór „W wielkiej kosmicznej rodzinie”. Artystka wielokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie w 1979 zdobyła Złoty Pierścień za piosenkę „O czym Bałtyk opowiada” i Złoty Kord (honorową nagrodę tygodnika „Żołnierz Polski”) oraz na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (ostatni raz w 1979).

Jej ostatnia polska płyta została zarejestrowana w 1979, a ostatnia w języku rosyjskim w 1980.

Historię jej życia możecie obejrzeć w filmie dokumentalnym  (TUTAJ) .

Zmarła na chorobę nowotworową kości 25 sierpnia 1982 roku. Miała 46 lat.

Gdyby żyła, świętowałaby dzisiaj swoje 83 urodziny.

 

ANNA GERMAN Pomyśl O Mnie

 

 

 

Na zakończenie dzisiejszego wpisu proponuję coś na przebudzenie. Jeżeli jesteście zainteresowani uświadamianiem się – zapraszam tutaj:  (NA BIEŻĄCO)

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://www.money.pl;  https://gloswielkopolski.pl;  https://www.wprost.pl;  https://biznes.interia.pl;   tytułowy cytat „Miłość sama w sobie jest…” – Józef Stanisław Tischner.

Dodaj komentarz