Miś na medal, czyli … Kapral Wojtek

Niedziela, 2 grudnia –  Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa, Światowy Dzień Walki z Uciskiem, Mieczysława Ćwiklińska zadebiutowała na scenie teatralnej, padł żołnierz armii generała Andersa – niedźwiedź Wojtek

 

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

lub też

Światowy Dzień Walki z Uciskiem

to święta upamiętniające rocznicę uchwalenie Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji – 2 grudnia 1949 roku.

Na ten temat pisałam już  (TUTAJ) .

Kontynuując, należałoby powiedzieć, że walka z uciskiem dotyczy nie tylko ucisku związanego z ograniczaniem czyjejś wolności.

W wielu krajach na społeczeństwo nakłada się zbyt dużo obowiązków, zwłaszcza w sferze pracy. To także zastraszanie pracowników. Zastraszaniu ulegają przeważnie osoby, które nie potrafią się przeciwstawić swojemu pracodawcy, które boją się wyrazić swoje zdanie.

Należy pamiętać, że każdy, kto stosuje wobec nas groźby, z punktu widzenia prawa podlega karze, a mianowicie:

Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

***

118 lat temu, 2 grudnia 1900 roku

Mieczysława Ćwiklińska zadebiutowała na scenie teatralnej

Jak pisać dzisiaj o Ćwiklińskiej, której średniemu i starszemu pokoleniu nie wypada wręcz przedstawiać?

A czy znają jej nazwisko młodzi ludzie niezainteresowani historią polskiego teatru?

Może zatem warto przypomnieć tę postać, o której Tadeusz Żeleński–Boy powiedział, że jest klejnotem Warszawy, a Adam Grzymała–Siedlecki po jej pierwszym występie w Teatrze Narodowym w roku 1927 napisał: „Dawno nie mieliśmy artystki komediowej tej klasy i rasy, i nieprędko znajdzie się następczyni”.

Należy pamiętać ją jako jedną z najbardziej podziwianych i lubianych aktorek, hołubionych nie tylko przez widownię, ale także przez krytyków, i to najbardziej wymagających.

 

W ILUZJONIE: Kochana Pani Miecia – Mieczysława Ćwiklińska (część 1)

 

***

 

2 grudnia 1963 roku,  w ogrodzie zoologicznym w stolicy Szkocji Edynburgu

padł żołnierz armii generała Andersa – niedźwiedź Wojtek

Wojtek, syryjski niedźwiedź brunatny miał 22 lata, z czego 16 lat przebywał w wojsku.

Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie. Kiedy urósł, dostał własną sypialnię w dużej drewnianej skrzyni, nie lubił jednak samotności i często w nocy chodził przytulać się do śpiących w namiocie żołnierzy. Był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi.

Podczas działań pod Monte Cassino kapral Wojtek pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.

Więcej o historii niezwykłego niedźwiedzia Wojtka dowiecie się oglądając fabularyzowany dokument produkcji polsko-angielskiej z 2011 roku.

 

Wojtek, niedźwiedź który poszedł na wojnę cały film

 

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;   http://www.swieta.eu;    https://prawo.money.pl;  Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny;   https://www.podkowianskimagazyn.pl;  obrazek wyróżniający-domena publiczna: Chorągiewka z wizerunkiem Wojtka 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii;  

Dodaj komentarz