Czwartek, 21 marca – Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Zespołu Downa, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Lasu, Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Międzynarodowy Dzień Nowruz, Światowy Dzień Lalkarstwa, Dzień Wierzby
Wydarzyło się:
(1948) Ukazało się pierwsze wydanie tygodnika „Przyjaciółka”
Urodzili się:
(1946) Ray Dorset – brytyjski wokalista i gitarzysta członek zespołu Mungo Jerry
Oto Wiosna, oto Ona – całą gębą – kalendarzowa!
Może dziś niezbyt słoneczna i ciepła, ale będzie – jutro, pojutrze – będzie!
Katawa Shoujo OST – Wiosna (StanR Edit) my-free-mp3s.com .mp3
Dzisiejszy dzień obfituje w bardzo ciekawe święta nietypowe:
Dzień Wagarowicza
Światowy Dzień Zespołu Downa
Międzynarodowy Dzień Poezji
Światowy Dzień Lasu
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Międzynarodowy Dzień Nowruz
Światowy Dzień Lalkarstwa
Dzień Wierzby
Podejrzewam, że każdy z Was znajdzie wśród nich coś interesującego dla siebie. Dlatego wszystkich zapraszam (TUTAJ) .
A teraz zapraszam do przeszłości, do spraw które miały miejsce 21 marca.
***
21 marca 1948 roku
ukazało się pierwsze wydanie tygodnika „Przyjaciółka”
Przyjaciółka to polski dwutygodnik (w latach 1948-2009 wydawany jako tygodnik), którego odbiorcami są głównie kobiety, poświęcony historiom z życia, plotkom, modzie, urodzie i zdrowiu. Do tygodnika dołączany był także program telewizyjny.
Pierwszy numer czasopisma ukazał się 21 marca 1948 roku. Z okładki numeru 1/1948 uśmiechała się młoda dziewczyna, Zofia Osica, pracownica działu listów i interwencji nowego pisma. To owe listy i interwencje staną się znakiem rozpoznawczym „Przyjaciółki”. By pomoc była skuteczniejsza, z inicjatywy dziennikarzy na początku lat 90. powstała Fundacja „Wyjść na prostą”, a z niej zrodziła się Fundacja Przyjaciółka, skupiająca się przede wszystkim na pomocy dzieciom.
Początki „Przyjaciółki” sięgają okresu bezpośrednio po II wojnie światowej (chociaż nazwę wziął od wydawanej przed wojną „Mojej Przyjaciółki”). W 1948 magazyn zaczęła wydawać Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. Później tytuł został przejęty przez RSW Prasa-Książka-Ruch.
Od początku istnienia pisma w 1948 do 1960 stanowisko redaktora naczelnego czasopisma pełniła Anna Lanota. Obecnie redaktor naczelną „Przyjaciółki” jest Urszula Zubczyńska.
W okresie PRL-u nakład tygodnika przekraczał 3 miliony egzemplarzy. Po transformacjach ustrojowych tygodnik trafił do sprywatyzowanej spółki Ruch, która sprzedała tytuł wydawnictwu Edipresse Polska. Obecnie nakład magazynu sięga pół miliona egzemplarzy.
Z okazji 70. jubileuszu magazynu w roku 2018, redakcja przygotowała trzy różne okładki z gwiazdami i specjalne materiały. Wśród nich znalazł się reportaż o czytelniczce, na której życie ogromny wpływ miała „Przyjaciółka” oraz topowe kulinarne przepisy publikowane w Przyjaciółce na przestrzeni 70 lat.
Obchody 70-lecia pisma honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W ten sposób doceniła rolę i znaczenie „Przyjaciółki”.
***
21 marca 1946 roku w Ashford w Anglii (Middlesex), urodził się
Ray Dorset – brytyjski wokalista, gitarzysta, członek zespołu Mungo Jerry
W 1968 roku utworzył pierwszy zespół Good Earth. Grupa nagrała album It’s Hard Rock And All That i rozpadła się.
Ray Dorset to wszechstronnie wykształcony muzyk. Grał na gitarze, instrumentach klawiszowych, organkach, kazoo i akordeonie. Śpiewał i pisał piosenki. Bardzo interesował się starym bluesem i jug bandami.
W 1970 roku powołał do życia Mungo Jerry. Ta grupa przetrwała dłużej. Skład zespołu stanowili: Ray Dorset – wokalista, Colin Earl – keyboard, Alan Johnson – banjo/gitara, Mike Cole – gitara basowa, Joe Rush – perkusja. Grali pop-bluesa z dużą domieszką skiffle i folk. Dorset lubił muzykę pogodną, wesołą, z elementami jug.
Zadebiutowali na festiwalu w Newcastle-under-Lyme w maju 1970 roku. Tydzień później ukazała się singel, w sam raz na lato, z „In The Summertime”. Piosenka jest strukturalnie prostym 8-taktowym bluesem, chociaż zagrana jest bardziej folkowo niż rockowo. Pulsujący, synkopowany rytm jest łatwo rozpoznawalnym wyznacznikiem tego przeboju. „In The Summertime” błyskawicznie podbiła cały świat. Do końca 1970 roku sprzedaż przekroczyła 15 milionów egzemplarzy. W następnych latach ilość ta wzrosła o następne dziesięć milionów. Był to jeden z najlepszych wyników sprzedaży w tak krótkim czasie.
Dorset równolegle kontynuował karierę solową. Dwa lata później nagrał płytę Cold Blue Excursion, na której bluesy wykonywał z towarzyszeniem sekcji smyczków i instrumentów dętych. Takie przedsięwzięcia podejmował przez całą swoją karierę.
Mimo toczonej równolegle innej aktywności Ray Dorset był duszą zespołu Mungo Jerry. Nazwa zespołu została wzięta od postaci z poematu T.S. Elliota Old Possum’s Book of Practical Cats, w której występowała para kotów o niezbyt dobrych charakterach- Mungojerrie i Rumpelteazer. Poemat ten stał się podstawą słynnego musicalu „Cats”.
Gorączka Mungo Jerry, była jednym z największych fenomenów pop od Beatlesów, porównywalną z beatlemanią. Piosenka „In the Summertime” stała się letnim przebojem roku 1970 z 30 milionami sprzedanych płyt! Melody Maker umieścił grupę Mungo Jerry pierwszej piątce najlepszych zespołów koncertowych, wraz z The Rolling Stones i The Who.
Mungo Jerry – In the summertime (Ray Dorset)
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.portalmedialny.pl; https://www.salon24.pl; tytułowy cytat pochodzi z wiersza T.S. Elliota Mungojerrie and Rumpelteazer;