Nie szukajcie nas do skutku, lecz cierpliwie tu czekajcie. My zejdziemy do was kiedyś, razem z tymi co przed nami Szczyt najwyższy osiągnęli – Wieczną i bezkresną Górę, czyli … kto tam nie był, nie zrozumie…

Wtorek, 5 marca – Dzień Teściowej, Dzień Dentysty, Dzień Geodety

Wydarzyło się:

(1938) Premiera filmu Królowa przedmieścia w reżyserii Eugeniusza Bodo

(1966) austriacki wokalista Udo Jürgens z utworem Merci Chéri zwyciężył w 11 Konkursie Piosenki Eurowizji w Luksemburgu

(1980) Premiera francuskiej komedii kostiumowej Skąpiec w reżyserii Jeana Girault i Louisa de Funèsa

(2006) Premiera 1 odcinka serialu telewizyjnego Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka

(2013) Maciej Berbeka Adam Bielecki Tomasz Kowalski i Artur Małek dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak w paśmie Karakorum

Urodzili się:

(1986) Mika Newton – ukraińska piosenkarka i aktorka

Dzień Teściowej

Dzień Dentysty

Dzień Geodety

O tych świętach nietypowych pisałam  (TUTAJ) . A teraz, jak zwykle, przenieśmy się w czasy bardziej lub mniej odległe i poznajmy ciekawe historie związane z datą 5 marca.

 

***

5 maja 1938 roku odbyła się

premiera filmu Królowa przedmieścia w reżyserii Eugeniusza Bodo

Królowa przedmieścia jest ekranizacją znanego wodewilu Konstantego Krumłowskiego pod tym samym tytułem. Film różni się znacznie od swego pierwowzoru. Bodo zrealizował film w konwencji melodramatu ozdobionego melodyjnymi piosenkami. Film cieszył się sporym powodzeniem wśród widzów.

Fabuła filmu jest nieskomplikowana – malarz Zygmunt, mężczyzna z wyższych sfer zakochuje się z wzajemnością w pięknej dziewczynie z przedmieścia, Mani Dzierwańskiej. Zapowiadają się jednak spore komplikacje, ponieważ starający się już od dłuższego czasu o rękę Mani Antek i Kantek nie zamierzają się wycofać. Na domiar złego opiekun Zygmunta, Złotogórski nie zamierza dopuścić do mezaliansu. Miłość młodych zostanie więc wystawiona na wiele bardzo ciężkich prób.

Główne role grają: Helena Grossówna jako Mania, Aleksander Żabczyński jako Zygmunt, Stanisław Sielański jako Antek, Romuald Gierasieński jako Majcherek, Józef Kondrat jako Kajtek oraz Helena Buczyńska jako Maciejowa.

 

Świadek w sądzie 😉   Fragment filmu „Królowa przedmieścia” 1938r

 

***

5 marca 1966 roku

austriacki wokalista Udo Jürgens z utworem Merci Chéri zwyciężył w 11. Konkursie Piosenki Eurowizji w Luksemburgu

Udo Jürgens to austriacki kompozytor i piosenkarz,  popularnym wykonawca w latach 50-90, głównie w krajach niemieckojęzycznych.

W 1950 wygrał konkurs dla kompozytorów piosenką „Je t’aime”, a w 1960 napisał światowy hit „Reach for the Stars” wykonywany przez Shirley Bassey. Kilkakrotnie reprezentował Austrię na Konkursie Piosenki Eurowizji. W 1964 wykonywana przez niego piosenka „Warum nur, warum?” zajęła szóstą pozycję. Brytyjski uczestnik konkursu, Matt Monro, był pod tak silnym wrażeniem, że postanowił wykonać ten utwór w angielskiej wersji („Walk Away”). Utwór ten stał się hitem zarówno na brytyjskiej, jak i amerykańskiej liście przebojów.

Na konkursie Eurowizji w 1965 Jürgens zajął czwarte miejsce z piosenką „Sag’ ihr, ich laß sie grüßen”. W następnym, 1966 roku wygrał 11 Konkurs Piosenki Eurowizji w Luksemburgu śpiewając utwór „Merci Chérie”

Eurovision 1966 Austria – Udo Jürgens – Merci, Cherie (Winner)

 

***

5 marca 1980 roku odbyła się

premiera francuskiej komedii kostiumowej Skąpiec w reżyserii Jeana Girault i Louisa de Funèsa

Skąpiec to francuska komedia kostiumowa z udziałem Louisa de Funèsa, oparta na sztuce Moliera pod tym samym tytułem, wystawionej w 1668 na dworze Ludwika XIV.

Ekranizacja sztuki Moliera poruszyła francuską krytykę, która zarzucała filmowi zbyt dalekie odejście od oryginału.

Akcja filmu rozgrywa się w XVII- wiecznej Francji. Bogaty i chciwy Harpagon (Louis de Funès) jest chorobliwie skąpym człowiekiem. Liczy każdy grosz i żałuje pieniędzy nie tylko na kościelną tacę, ale także na wychowanie własnych dzieci, córki Elizy i syna Kleanta. Oszczędności całego życia, zakopane w domowym ogrodzie, przed szabrownikami strzegą metalowe sidła i on sam z lunetą w ręku. Pewnego dnia w domu mieszczucha zjawia się podróżnik Walery, który zakochuje się w jego córce. Również syna dosięga strzała amora, gdyż urzeka go Marianna, biedna dziewczyna mieszkająca ze schorowaną matką. Dzieci, by nie sprowadzić na siebie gniewu ojca, muszą trzymać swą miłość w tajemnicy. Tymczasem Harpagon nie przejmując się ich zdaniem, postanawia pomnożyć swój majątek dzięki bogatemu ożenkowi i intratnym mariażom swoich dzieci. Córkę postanawia wydać za mąż za bogatego, acz starego pana Anzelma, który jest gotów poślubić ją bez posagu. Sam 60-letni starzec postanawia związać się z Marianną, w której kocha się syn. Pewny jeszcze swoich możliwości, rolę swatki powierza znanej kobiecie, Frozynie i również przez nią ustala szczegóły posagu młodej panny. Poczynaniom ojca przyglądają się z niedowierzaniem i oburzeniem dzieci. By ratować swoją miłość i odwieść ojca od małżeńskich planów, wspólnie obmyślają podstępny plan. Tymczasem chciwy skąpiec już wydaje dyspozycje służbie, nie mogąc doczekać się ceremonii zaręczyn. Gdy wkrótce okazuje się, że z ogrodu znika zakopana skrzynia dukatów, Harpagon wpada w szał.

Główne role w filmie grają: Louis de Funès – Harpagon, Frank David – Kleant, syn Harpagona, Hervé Bellon – Walery, ukochany Elizy, Michel Galabru – mistrz Jakub, kucharz, Claire Dupray – Eliza, córka Harpagona oraz Claude Gensac – Frozyna , swatka.

 

Louis de Funès : L’Avare (1980) – La Quête

***

5 marca 2006 miała miejsce

premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka

Ranczo – serial komediowo-obyczajowy emitowany był w TVP1 w latach 2006–2009 i 2011–2016. Obecnie powtórki serialu emitowane są w kanałach TVP HD i TVP Seriale.

Akcja rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. Sceny nagrywane były głównie w miejscowości Jeruzal oraz m.in. w Latowiczu i Sokulach (gdzie mieści się serialowy dworek głównej bohaterki, Lucy).

Początkowo planowano zakończyć produkcję serialu w 2009 po czterech seriach, jednak w związku z olbrzymią popularnością produkcji powstały kolejne odcinki. Po sukcesie piątej serii, wyemitowanej w 2011, producent Rancza zapowiedział kontynuację serialu. Oglądalność premierowego odcinka szóstej serii wyniosła 7,3 mln widzów. TVP ogłosiła, że powstaną co najmniej kolejne dwie serie, tj. siódma i ósma, a w lipcu 2014 rozpoczęły się zdjęcia do dziewiątej serii. W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza.

Premiera serii 10 odbyła się 4 września 1916 a finał miał miejsce 27 listopada 2016 roku. I to jest – jak na razie – KONIEC!

 

Ranczo~Halina uczy się jeździć

 

***

5 marca 1986 w Bursztynie w obwodzie iwanofrankiwskim, przyszła na świat

Mika Newton – ukraińska piosenkarka i aktorka

Mika Newton, a właściwie Oksana Stefaniwna Hrycaj zaczęła śpiewać w wieku dziewięciu lat. Jej muzyka oraz styl ubierania się zawierał elementy punk i gothic. Mika chciała upodobnić się do kanadyjskiej piosenkarki Avril Lavigne.

Po wygraniu międzynarodowego festiwalu Black Sea Games 2002 podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. Jej debiutancki singiel „Anomalija” stał się hitem na listach przebojów w Ukrainie i Rosji.

Pomiędzy 2005 a 2008 rokiem wydała trzy albumy: Anomalja, Tiopłaja rieka i Ekskluziw.

W październiku 2010 znalazła się na liście 35 uczestników ukraińskich eliminacji do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosiła się z utworem „Angel”. Wystąpiła w trzecim ćwierćfinale i zakwalifikowała się do półfinału. W połowie grudnia wystąpiła w drugim koncercie półfinałowym i zakwalifikowała się do finału. Zdobyła w nim największe poparcie telewidzów, komisji jurorskiej oraz internautów, dzięki czemu została reprezentantką Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Düsseldorfie. 12 maja wystąpiła z szóstym numerem startowym w drugim półfinale konkursu i awansowała do finału. Wystąpiła w finale jako 23. w kolejności i zajęła 4. miejsce w końcowej klasyfikacji, otrzymując w sumie 159 punktów, w tym maksymalną ilość 12 punktów od Armenii, Azerbejdżanu i Słowacji.

 

Ukraine – „Angel” – Eurovision Song Contest 2011 – BBC One

***

Dziś mija 6 lat od chwili kiedy 5 marca 2013 roku

Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak w paśmie Karakorum. W drodze powrotnej Berbeka i Kowalski zginęli.

Czterej polscy himalaiści jako pierwsi ludzie na Ziemi stanęli zimą na wierzchołku Broad Peak. Za ten sukces zapłacili wysoką cenę, do bazy wróciło tylko dwóch z nich – Adam Bielecki i Artur Małek. Wysoko w górach, pomiędzy szczytem a obozem szturmowym, zaginęli Tomasz Kowalski i nestor polskiego himalaizmu Maciej Berbeka. Po dwóch dniach poszukiwań kierownik Krzysztof Wielicki zdecydował się zakończyć wyprawę uznając ich jednocześnie za zmarłych.

Na początku marca otworzyło się długo wyczekiwane okno pogodowe. „4. osobowy zespół szturmowy w składzie Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski wyszedł z obozu szturmowego na wys. 7400 do ataku na szczyt o 5.15 czasu lokalnego 5 marca” – płynęły komunikaty z Karakorum. Tempo wspinaczki na szczyt znacząco spowolniły lodowe szczeliny, które musieli pokonać. Broad Peak udało się zdobyć, ale bardzo późno. Polacy pojawili się na wierzchołku pojedynczo pomiędzy 17 a 18 wieczorem 5 marca. Było to pierwsze zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik.

Kłopoty zaczęły się podczas powrotu. Bieleckiemu i Małkowi udało się zejść najpierw do obozu IV, z którego rozpoczęto szturm na szczyt, a potem bezpiecznie dotrzeć do bazy. Ślad po dwóch pozostałych himalaistach – młodym, 27-letnim Tomaszu Kowalskim i niezwykle doświadczonym 58-letnim Macieju Berbece – zaginął.

 

Polska zimowa wyprawa na Broad Peak 2012/2013 / Polish winter expedition, Broad Peak 2012/2013

Przeszli już do historii i byliby bohaterami, gdyby nie fakt, że z wyprawy wróciło tylko dwóch: Małek i Bielecki. Maciek Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli, schodząc ze szczytu. Ten pierwszy prawdopodobnie wpadł do szczeliny, drugi zamarzł szukając drogi do obozu.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.tvn24.pl

Dodaj komentarz