Niedziela, 18 listopada – Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, oblężenie Jasnej Góry
Czyżby to już był początek zimy?
Może już trzeba pożegnać jesień z jej pięknymi darami i powitać nowy (kto wie czy już nie obowiązujący) krajobraz za oknem?
Mimo, że Polska jest jednym z 13 krajów w Europie, gdzie sezonowa zmiana opon nie jest wymagana i to kierowcy sami decydują, na jakich oponach jeżdżą przez cały rok, to może jednak wypadałoby je zmienić na zimowe?
Wszystkim tym, którzy myślą, że już od dziś tylko ciepłe bambosze w zaciszu domowego ciepełka, mówię – w żadnym wypadku! Spacery o tej porze roku mogą być piękne i pełne magii. Oto początek zimy w Wigierskim Parku Narodowym.
Co prawda, nie są to jeszcze pejzaże zimowe Fałata, ale czuć zimę!
A co świętujemy dzisiaj?
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
Już pisałam o tym dniu – (TUTAJ) .
Obejrzyjmy, czym grozi nadużywanie antybiotyków:
ANTYBIOTYKI – skutki nadużywania
***
Natomiast 363 lata temu, właśnie 18 listopada, podczas trwającego w Rzeczpospolitej potopu szwedzkiego rozpoczęło się –
oblężenie Jasnej Góry
– trwające do 27 grudnia 1655 roku.
Potop szwedzki był to najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w czasie II wojny północnej (1655–1660). Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w roku 1660. Był jedną z odsłon wojen prowadzonych przez Szwecję, która dążyła do całkowitej dominacji nad Morzem Bałtyckim, wynikiem czego były wcześniejsze wojny z Polską o ujście Wisły i Inflanty.
Najazd wojsk szwedzkich miał miejsce, gdy Rzeczpospolita prowadziła wyniszczającą wojnę obronną z Rosją (potop rosyjski), która najechała ponad połowę jej terytorium i wsparła trwające od 1648 roku powstanie Chmielnickiego.
Dnia 21 lipca 1655 roku wojska szwedzkie przekroczyły granice Polski, zajmując szybko Warszawę, Poznań i Kraków. Zaangażowana w wojnę z najazdem rosyjskim i osłabiona powstaniami kozackimi Rzeczypospolita nie zdołała odeprzeć militarnie najazdu Szwedów. Podzielona szlachta nie chciała walczyć, czego wyrazem było poddanie się wojsk pospolitego ruszenia, a nawet przypadki współpracy i podporządkowania się królowi szwedzkiemu.
18 listopada 1655 roku licząca trzy tysiące żołnierzy armia generała Millera stanęła pod murami Jasnej Góry, żądając natychmiastowego poddania twierdzy. Spotkali się z jednak z kategoryczną odmową przełożonego jasnogórskich paulinów, przeora Augustyna Kordeckiego. Niewpuszczenie Szwedów do klasztoru oznaczało początek oblężenia, trwającego ponad miesiąc – od 18 listopada do nocy z 26 na 27 grudnia.
Klasztor był jednak dobrze przygotowany do oblężenia. Przebieg oblężenia wykazał wyższość artylerii klasztornej nad artylerią oblegającego twierdzę korpusu szwedzkiego. Jednakże tryumf obrońców Jasnej Góry przypisano nie tyle sprawności załogi (przede wszystkim przebiegłości przeora Kordeckiego) i wytrzymałości murów, co wstawiennictwu i opiece samej Matki Bożej.
Potop 1974 (Oblężenie), The Deluge 1974 (The Siege)