Sally, to nie wypada, gdzie wychowanie, gdzie ogłada, czyli … modowo, muzycznie i filmowo!

Poniedziałek, 19 listopada – Dzień Toalet, Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, premiera komedii muzycznej „Ada! To nie wypada!”, pierwszy album długogrający zespołu Czerwono-Czarni pt. „Czerwono-Czarni„, album Achtung Baby irlandzkiej grupy U2, Calvin Klein-amerykański projektant mody, Jodie Foster-amerykańska aktorka, Meg Ryan-amerykańska aktorka

 

Dzień Toalet

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

O tych świętach nietypowych pisałam  (TUTAJ) .

 

Dzisiaj, właśnie 19 listopada, ale w różnych latach, miały miejsce takie wydarzenia, jak:

premiera komedii muzycznej „Ada! To nie wypada!”

w reżyserii Konrada Toma. Było to 19 listopada 1936 roku, a film należy do gatunku komedii pomyłek. Z filmu pochodzi znany szlagier 20-lecia międzywojennego „Ada to nie wypada”. Muzykę skomponował Zygmunt Wiehler a słowa napisał Jerzy Jurandot.

 

Ada! To nie wypada! w Telewizji Kino Polska

***

Równo 30 lat później, w 1966 roku, ukazał się wydany przez Polskie Nagrania Muza LP

pierwszy album długogrający zespołu Czerwono-Czarni pt. „Czerwono-Czarni”

Czerwono-Czarni to był zespół muzyczny założony w 1960 w Gdańsku przez Franciszka Walickiego. Był on jednym z pionierów bigbitu w Polsce.

Płyta zawierała takie piosenki, jak:

Strona A: „Ani mi się śni”, „Czekoladowy krem”, „Masz takie same oczy jak ona”, „Sobota to mój dzień”, „Sandwicz”, „Cztery maki”, „Ten pierwszy dzień”, „Czy krasnoludki są na świecie”.

Strona B: „Mój dom gdzieś daleko”, „Piosenka z kółkiem”, „Trzysta tysięcy gitar”, „Mały Książę”, „Tato, kup mi dżinsy”, „To nie grzech”, „Lot trzmiela”, „Jestem ciągle sama”.

Wykonawcami byli:  Katarzyna Sobczyk – śpiew, Karin Stanek – śpiew, Toni Keczer – śpiew, Tadeusz Mróz – gitara, Ryszard Poznakowski – fortepian i organy, Henryk Zomerski – gitara basowa, Ryszard Gromek – perkusja, Zbigniew Bizoń – saksofon tenorowy oraz Maciej Kossowski – trąbka.

 

Kasia Sobczyk & Czerwono-Czarni – Mały Książe (EqHQ)

Grupa zadebiutowała w klubie studenckim „Żak” w Gdańsku, pierwszym mini-albumem nagranym w 1961 roku. Był to pierwszy polski krążek z rock and rollową muzyką zagraniczną.

W 1971 roku zespół zawiesił swoją działalność, aby wznowić ją w 1972, na czas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie nie odniósł większych sukcesów. W zasadzie w 1976 roku zespół zakończył działalność, w 1977 roku występował już tylko okazjonalnie, zazwyczaj pod nową nazwą Longplay.

***

Również w tym dniu, w 1991 roku, ukazał się

album „Achtung Baby” irlandzkiej grupy U2

U2 to irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976. Pod nazwą U2 zaczął występować od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen.

Do połowy lat 80. zespół zyskał międzynarodowy rozgłos, przede wszystkim za sprawą pełnego pasji wokalu Bono (tenor, baryton, lekki falset, ponad 3 oktawy), oryginalnego stylu gitarowego The Edge’a i repertuaru, składającego się głównie z melodyjnych, chwytliwych, a jednocześnie przepełnionych emocjami utworów, z których część stała się wielkimi światowymi przebojami.

Album Achtung Baby to przełomowa płyta w twórczości zespołu. U2 odchodzi od muzyki granej w latach 80-tych i rodzi się na nowo w wielkim stylu. Wiele osób zaczęło słuchać tego zespołu właśnie od tego albumu a przede wszystkim od utworu „One”, który został napisany przez Bono z myślą o rozstaniu z zespołem.

W 2005 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame (o wyróżnieniu tym pisałam też (TUTAJ) ).

Zespół sprzedał ponad 150 milionów płyt na całym świecie i plasuje się aktualnie na 16. miejscu wszech czasów w tej dziedzinie.

 

U2 – One

***

W międzyczasie w dniu tym urodziły się także gwiazdy światowego show biznesu. I tak:

swoje 74 urodziny obchodzi dzisiaj

Calvin Klein, amerykański projektant mody

Calvin Richard Klein to amerykański projektant mody urodzony 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku.

Urodził się w nowojorskim Bronksie jako syn węgierskiego imigranta. Jego babcia była krawcową i Calvin odziedziczył po niej pasję do szycia, którą podsycała jeszcze matka.

Po ukończeniu High School of Industrial Arts na Manhattanie uczęszczał do Art Students League of New York oraz nowojorskiego Fashion Institute of Technology. Po latach (w 2003 r.) otrzymał od tej uczelni tytuł doktora honoris causa. W 1962 r. odbył staż w domu mody przy Siódmej Alei w Nowym Jorku, pracując u producenta płaszczy i garniturów Dana Millsteina. Przez pięć lat projektował w innych nowojorskich sklepach.

W 1968 r. wraz z przyjacielem z dzieciństwa, Barrym K. Schwartzem, otworzył swoją pierwszą firmę Calvin Klein Inc.

Klein wraz z Robertem Denningiem i Ralphem Laurenem był jednym z liderów w żydowskiej społeczności imigrantów w Bronksie. Został włączony do elity nowojorskiej mody, zanim jeszcze miał swój pierwszy sukces głównego nurtu wraz z uruchomieniem swojej pierwszej linii dżinsów. Został natychmiast uznany za talent po swoim pierwszym dużym pokazie na New York Fashion Week i okrzyknięty nowym Yves Saint Laurentem.

Oprócz odzieży, Klein również swoim nazwiskiem sygnuje perfumy, zegarki i biżuterię

 

calvin klein euro reklam filmi

***

19 listopada 1962 roku w Los Angeles, przyszła na świat

Jodie Foster, amerykańska aktorka

Jodie Foster to nie tylko aktorka ale reżyserka i producentka filmowa.    ale zdobywczyni dwóch Oscarów i wielu nominacji do nagród aktorskich (Złoty Glob, David di Donatello Award, British Academy of Film and Television Arts Award i inne).

Debiutowała na ekranie w wieku trzech lat, uczestnicząc w reklamach preparatów do opalania Coppertone. Później grała jako dziecko w filmach i serialach telewizyjnych, takich jak Papierowy księżyc, Napoleon i Samantha, Bugsy Malone oraz Bonanza.

Pierwszą poważną rolę zagrała w wieku czternastu lat w filmie z 1976 roku – Taksówkarz  i otrzymała za nią nominację do Oscara.

Pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki otrzymała w 1989 roku za rolę Sarah Tobias w filmie Oskarżeni, drugiego – w tej samej kategorii – w 1992 roku za rolę Clarice Starling w filmie Milczenie owiec . Inne znane filmy, w których zagrała Foster, to m.in. Alicja już tu nie mieszka (1974), Hotel New Hampshire (1984), Nell (1994), Maverick (1994), Kontakt (1997), Anna i król (1999), Plan doskonały (2006), Odważna (2008).

 

10 Best Jodie Foster Movies

Poza tym była nominowana do wielu nagród aktorskich, takich jak: Złoty Glob, David di Donatello Award, British Academy of Film and Television Arts Award.

Jako reżyserka Foster wyreżyserowała filmy pełnometrażowe Tate-mały geniusz (1991), Wakacje w domu (1995) i Podwójne życie (2011). Jako producentka założyła w 1992 roku wytwórnię filmową Egg Pictures.

 

***

W tym samym dniu, ale o rok wcześniej urodziła się również

Meg Ryan, amerykańska aktorka

Meg Ryan, a właściwie Margaret Mary Emily Anne Hyra, to amerykańska aktorka i producentka filmowa, znana przede wszystkim z ról w komediach romantycznych.

Urodziła się w 1961 roku w Fairfield w stanie Connecticut jako córka niespełnionej aktorki i nauczycielki szkoły podstawowej Susan Jordan (z domu Duggan) i nauczyciela matematyki Harry’ego Hyry.

Ciekawe jest jej pochodzenie – po matce jest w 37.5% Irlandką i w 12.5% Niemką a po ojcu w 25% Rusinką i w 25% – Polką! Stąd zapewne jej nazwisko – Hyra.

Studiowała dziennikarstwo na University of Connecticut i przez jeden semestr na New York University. Żeby opłacić studia, zaczęła pracować jako modelka.

W 1980 roku została zaangażowana przez George’a Cukorę do dramatu Bogate i sławne  z Jacqueline Bisset i Candice Bergen. Po debiucie kinowym spędziła ponad dwa lata na planie popularnej opery mydlanej CBS As the World Turns. Można ją było dostrzec w reklamie Burger King, horrorze Amityville III: Demon z Tess Harper i komedii Uzbrojeni i niebezpieczni z Johnem Candy. Za rolę Beverly „Bev” Sykes w dramacie W pogoni za szczęściem z Jasonem Gedrickiem i Kieferem Sutherlandem była nominowana do Independent Spirit Awards.

Prawdziwą sławę przyniosła jej jednak występ w duecie z Billym Crystalem w komedii romantycznej Kiedy Harry poznał Sally  z roku 1989, gdzie w restauracji odgrywa miłosną ekstazę udając orgazm.

 

When Harry Met Sally

Stała się specjalistką od ról sympatycznych, uśmiechniętych i zwariowanych kobiet. Takie wizerunki stworzyła między innymi w Joe kontra wulkan (1990), Preludium miłości (1992), Bezsenności w Seattle (1993) czy Masz wiadomość (1998) u boku Toma Hanksa.

Odrzuciła propozycje ról jako prostytutka (Julia Roberts) w Pretty Woman, agentka FBI (Jodie Foster) w Milczeniu owiec, współczesna femme fatale (Sharon Stone) w Nagim instynkcie i żona mafijnego bossa (Uma Thurman) w Pulp Fiction.

Podjęła kilka prób ucieczki od stereotypu, grając ekstrawagancką dziewczynę Jima Morrisona w dramacie biograficznym Olivera Stone’a The Doors (1991), outsiderkę w dramacie Steve’a Klovesa Krew z krwi, kość z kości (Flesh and Bone, 1993), alkoholiczkę w melodramacie Luisa Mandokiego Kiedy mężczyzna kocha kobietę (1994) z Andym Garcíą i kapitan Walden w dramacie wojennym Edwarda Zwicka Szalona odwaga (1996).

W 1994 znalazła się w magazynie „People” jako jedna z 50. najpiękniejszych ludzi świata.

Nasza krew!    😉

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://archive.is/bzoXK;   http://www.olfaktoria.pl;

Dodaj komentarz