Po astrach, po ostach, to widać, to proste, i po tym że wcześniej noc ciągnie ze zmierzchem, czyli … Jesień, jesień już…

Ale co tam, przecież taka jesień złota nie jest zła! Ale co tam, przecież taka jesień złota niechaj trwa…

Piękna Złota Polska Jesień trwa w najlepsze! Jest w tym roku bardzo łaskawa i nie chce nas jeszcze opuszczać…

 

Babie lato – Michał Lorenc

 

Piątek, 12 października –  Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu, Dzień Bezpiecznego Komputera, Dzień Kolumba w Ameryce, Unia Europejska laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, Światowy Dzień Jaja

 

Dzisiaj obchodzimy:

Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu

Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Kolumba w Ameryce

Wszystkie te święta opisałam już rok temu,   (TUTAJ) .

 

Jeśli chodzi o Dzień Kolumba, to chciałam dodać, że jest on świętowany niejako podwójnie, bo dla Hiszpanii rocznica odkrycia Ameryki  jest wielkim świętem narodowym.

12 października 1492 Krzysztof Kolumb dopłynął do archipelagu Bahamów i jest to oficjalna data odkrycia Ameryki. Ale tak naprawdę, to Kolumb Odkrywca:

1. nie był pierwszy – chodzi tutaj o fakt, że Wikingowie pobili Kolumba o dobre 500 lat. Jednakże okazuje się, że Europejczyków ubiegli Polinezyjczycy (przedstawiciele kultury Lapita), bo coraz więcej dowodów wskazuje na to, że docierali oni do Ameryki być może nawet tysiąc lat przed Kolumbem, a pierwszym przedstawicielem cywilizacji europejskiej był właśnie Wiking – Leif Eriksson, o którym pisałam  (TUTAJ) .

2. trudno mówić o odkryciu kontynentu zamieszkiwanego przez rdzennych mieszkańców – Indian (według różnych szacunków – od 50 do 100 mln ludzi).

3. Kolumb, jeśli przyłożyć do niego dzisiejsze standardy praw człowieka – okazuje się bandytą, złodziejem, gwałcicielem i ludobójcą na gigantyczną skalę. W niektórych stanach Ameryki dochodzi do protestów przeciwko obchodom tego święta.

 

 

 

Unia Europejska laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

12 października 2012 r. Unii Europejskiej przyznano Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu jej wysiłków na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka na Starym Kontynencie.

Norweski Komitet Noblowski oświadczył, że decyzję o wręczeniu UE Pokojowej Nagrody Nobla podjęto w uznaniu roli stabilizacyjnej, jaką UE odegrała w przekształcaniu Europy z kontynentu wojny w kontynent pokoju. Zdaniem Komitetu najważniejszym osiągnięciem Unii jest „skuteczna walka o pokój, pojednanie, demokrację i prawa człowieka”.

Działania UE stanowią przykład „braterstwa między narodami” oraz są formą wspierania „kongresów pokoju”, co Alfred Nobel wymienił jako kryteria przyznania nagrody w swoim testamencie z 1895 r.

 

 

Unia Europejska jest 21. organizacją międzynarodową, której przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie pokoju od 1901 r. UE zdecydowała się przekazać nagrodę pieniężną wręczaną wraz z Pokojową Nagrodą Nobla na pomoc dzieciom pozbawionym szansy dorastania w warunkach pokoju. UE podwoiła kwotę tej nagrody z 930 tys. euro do 2 mln euro. Dzięki temu jak dotąd ponad 28 tys. dzieci wzięło udział w czterech wyłonionych w zeszłym roku projektach edukacyjnych, które są realizowane na obszarach dotkniętych konfliktami.

 

Światowy Dzień Jaja

– suplement do wpisu z zeszłego roku, który zamieściłam  (TUTAJ) .

Wielkie święto jaja obchodzone jest na całym świecie od 1996 roku w drugi piątek października.

Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC – International Egg Commission), jako pomysłodawca i koordynator obchodów Światowego Dnia Jaja uważa, że Światowy Dzień Jaja to niepowtarzalna okazja do ich promowania. Każdego roku coraz więcej krajów prowadzi działania aby zainteresować media jajami, dotrzeć w ten sposób do konsumentów i zachęcić ich do zwiększenia spożycia jaj.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spożycie jaj w Polsce w 2017 r. wyniosło 11,42 sztuki/osobę, tzn. było o 2,9 proc. niższe niż w 2016 r. Jest to skutek silnego wzrostu cen detalicznych jaj w czwartym kwartale 2017 roku.

Jaja to niezwykła żywność: niedroga, trwała, znakomicie opakowana przez naturę i wielofunkcyjna, używana w najbardziej wyśmienitych przepisach, prosta w gotowaniu. Jaja są najprostszym kompletnym pokarmem, niezwykle pożywnym i tak uniwersalnym, że można z nich przyrządzać zarówno szybkie posiłki, jak i wykwintne dania. Nie ma drugiego pokarmu, który z punktu widzenia potrzeb naszego organizmu byłby tak bliski ideału. Jajko ma wszystkie potrzebne do życia substancje i dlatego dietetycy uznają je za wzorcowy produkt żywnościowy – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia jaja zostały umieszczone w tej samej grupie produktów, co ryby i nasiona strączkowe. Nie może ich więc zabraknąć przede wszystkim w codziennym menu dzieci, kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią czy osób starszych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 1–2 jaj dziennie.

W ostatnich latach jajo jest zaliczane do żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, czyli konsumenci regularnie spożywając jaja, mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia i schorzeń neurodegradacyjnych.

 

 

 

Informacje, że cholesterol zawarty w żółtku jaja jest szkodliwy dla naszego zdrowia to mit, który nie ma nic wspólnego ze stanem rzeczywistym. Jaja nie są wcale odpowiedzialne za wzrost poziomu cholesterolu, a zdaniem kardiologów mogą nawet pomagać pacjentom z chorobami układu krążenia w obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów. Pojawiły się i takie badania, które właśnie w spożyciu jajek dostrzegały szanse lepszej gospodarki glukozą. Zdaniem fińskich naukowców jedzenie jajek może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2. Okazuje się, że cztery jajka tygodniowo potrafią zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 o ponad jedną trzecią. Ponadto jaja ze względu na swój wyjątkowy skład sprzyjają odchudzaniu, w opinii Instytutu Żywności i  Żywienia:  „Coraz więcej jest dowodów na to, że spożywanie jaj jest związane z poprawą jakości diety oraz zwiększa odczucie sytości po posiłku i być może jest związane z lepszą kontrolą masy ciała.”

 

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   http://przedkolumbem.blogspot.com;   http://wyborcza.pl;   www.portalspozywczy.p;

 

Dodaj komentarz