Pokojowy Patrol, czyli … jak inaczej uczestniczyć w Przystanku Woodstock

Sobota, 13 października – Dzień Pomyślności Szarych Myszek, Dzień Dawcy Szpiku, Dzień Ratownictwa Medycznego, Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru, Dzień Pokojowego Patrolowca

 

 

Dzień Pomyślności Szarych Myszek

Dzień Dawcy Szpiku

Dzień Ratownictwa Medycznego

Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru

to święta wpisane w dzisiejszy dzień a o których pisałam już  (TUTAJ) .

Ale dzisiaj obchodzimy jeszcze

Dzień Pokojowego Patrolowca

Pokojowy Patrol to grupa wolontariuszy związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Działają oni podczas styczniowego Finału WOŚP oraz festiwalu Przystanek Woodstock jako służby informacyjno-porządkowe, udzielając wszelkiego rodzaju pomocy uczestnikom, a także pilnując porządku na terenie festiwalu oraz na dworcu kolejowym w Kostrzynie. Pokojowy Patrol pomaga również przy organizacji kilku innych imprez cyklicznych.

Członkowie patrolu muszą mieć ukończone 18 lat. Szkolenia dla wolontariuszy odbywają się w tzw. Uniwersytecie WOŚP w Szadowie-Młynie koło Kwidzyna. Każdy członek Pokojowego Patrolu przechodzi trzydniowe szkolenie I stopnia dotyczące pierwszej pomocy, prawa imprez masowych, technik integracyjnych w grupie oraz organizacji Przystanku Woodstock. Odbywają się także nieobowiązkowe kursy przeznaczone dla kandydatów na liderów grup patrolowych i instruktorów.

Podstawowym warunkiem uczestnictwa w szkoleniach jest późniejszy przyjazd na Pol’and’Rock Festival i praca w Pokojowym Patrolu w charakterze wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Dzięki temu Festiwal jest (w ocenie zawodowych służb) najbardziej profesjonalnie przygotowaną i najbezpieczniejszą imprezą masową w Polsce, ale wciąż zachowuje swój niepowtarzalny charakter, oparty na hasłach: „Miłość! Przyjaźń! Muzyka! Rock&Roll! Stop przemocy! Stop narkotykom!”.

Za swoją działalność członkowie patrolu nie otrzymują wynagrodzenia, ale na czas Przystanku Woodstock mają zapewnione wyżywienie i miejsce na wydzielonych polach namiotowych dla patrolu (zwanych Grabikiem i Oazą). Każdy wolontariusz patrolu otrzymuje specjalną koszulkę koloru czerwonego, z napisem Pokojowy Patrol. Liderzy grup otrzymują koszulki żółte. Podobne koszulki nosi zawodowa ochrona podczas festiwalu, są one jednak niebieskie i pozbawione napisu Pokojowy i Stop przemocy.

 

 

 

Wszystko zaczęło się na Przystanku Woodstock. Pomysł naszego festiwalu zainspirowany został amerykańskim Woodstock 1969, jednak impulsem do organizacji koncertu był słynny Woodstock 1994, zorganizowany z okazji 25. rocznicy tamtego wydarzenia. Tam właśnie opiekę nad gośćmi roztaczała armia ludzi w koszulkach z napisem „Peace Patrol”. Okazało się to pomysłem wartym przeniesienia do Polski. Kiedy Fundacja organizowała pierwszy Przystanek w Czymanowie, ogłoszono nabór do Pokojowego Patrolu…

 

 

Od tego czasu Pokojowy Patrol stał się podstawą zabezpieczenia wszystkich kolejnych edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.wosp.org.pl;

Dodaj komentarz