Congratulations Sherlock Holmes, czyli … kiedy zaczynasz swoją karierę, nie masz pojęcia jak długo ona potrwa…

Niedziela, 14 października –  Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych, Światowy Dzień Normalizacji, Dzień Edukacji Narodowej, Przygody Sherlocka Holmesa, Cliff Richard

 

I znowu zaklinam babie lato tą oto piosenką sprzed 57 lat. Prawda, że było fajnie – zupełnie niedawno    🙂

 

Cliff Richard – The Young Ones (1961)

Wpis o dzisiejszych świętach, takich jak:

Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych

Światowy Dzień Normalizacji

Dzień Edukacji Narodowej (do 1982 Dzień Nauczyciela)

znajdziecie  (TUTAJ) .

 

 

Natomiast nie każdy wie, że w dniu 14 października 1892, szkocki pisarz, niejaki sir Arthur Conan Doyle wydał –

Przygody Sherlocka Holmesa

– zbiór 12 opowiadań ilustrowanych przez Sidneya Pageta i opublikowanych pierwotnie w „The Strand Magazine” w latach 1891–1892. To wydanie książkowe ukazało się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy.

Był to pierwszy z pięciu zbiorów opowiadań o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa, wydany po dwóch powieściach: Studium w szkarłacie i Znak czterech. Podobnie jak w wymienionych tytułach, Holmes rozwiązuje nietypowe i skomplikowane zagadki kryminalne, posługując się przede wszystkim metodą dedukcji. W rozszyfrowywaniu problemów pomaga detektywowi także znajomość psychologii, chemii, prawa, literatury sensacyjnej oraz policyjne kroniki wypadków i nieodłączna fajka, a czasami – gra na skrzypcach.

 

Sherlock Season 4 (The Final Problem) – Who You Really Are

 

Ponadto, dzięki nieprzeciętnej sprawności fizycznej potrafi wyjść cało z najtrudniejszych opresji. W działaniach towarzyszy mu dr Watson, przyjaciel i kronikarz wszystkich znaczących dokonań.

 

 

Te 12 opowiadań, to; Skandal w Bohemii (Niezwykła kobieta), Związek rudowłosych (Liga rudzielców), Sprawa tożsamości, Tragedia w Boscombe Valley (Tajemnica doliny Boscombe lub Tajemnica Boscombe Valley),Pięć pestek pomarańczy, Człowiek z wywiniętą wargą (Krzywousty), Błękitny Karbunkuł (Błękitny rubin), Nakrapiana przepaska niesie śmierć  (Nakrapiana przepaska, Wzorzysta wstęga),  Kciuk inżyniera (Sherlock Holmes w Eyford), Nobliwy kawaler (Szlachetny kawaler), Diadem z berylami (Berylowy diadem), Przygoda w Copper Beeches (Buczyna).

Późniejsze polskie wydania opowiadań Conana Doyle’a, wydane pod takim samym tytułem, różniły się niekiedy zawartością zbioru.

 

 

Także w dniu dzisiejszym, 78  lat temu, urodził się brytyjski piosenkarz –

Cliff Richard

Cliff Richard, a właściwie Harry Roger Webb, urodził się 14 października 1940 roku w miejscowości Lucknow w wówczas Brytyjskich Indiach. W tym kraju spędził pierwsze osiem lat swojego życia. Nazwisko zmienił  po dołączeniu do pierwszej rockandrollowej grupy The Drifters pod koniec lat 50. Nazwisko Richard przyjął na cześć swojego muzycznego idola – Little Richarda. Pierwszą gitarę kupił mu ojciec, gdy Cliff miał 16 lat.

Wokalista, który karierę na dobre rozpoczął z grupą The Shadows, wielokrotnie pobił rekordy muzycznego show-biznesu. W 1961 wspólnie z zespołem The Shadows wystąpił w filmie muzycznym pt. „Chcemy się bawić” . 5 maja tegoż roku, za singel „The Young Ones”, otrzymał złotą płytę (videoklip na początku wpisu).

Przez lata był jednym z najpopularniejszych artystów pop w Wielkiej Brytanii.

Richard razem z Elvisem Presleyem dzierży rekord obecności w czołówce najpopularniejszych singli – ich nagrania trafiały do Top 10 w każdej dekadzie od lat 50. do 2000. Richard jest też solowym brytyjskim rekordzistą w sprzedaży singli z wynikiem ponad 21 mln. Lepszym rezultatem mogą się pochwalić tylko grupa The Beatles i wspomniany Elvis.

„Przed Cliffem i The Shadows nie było niczego wartego słuchania w brytyjskiej muzyce” – tak mówił John Lennon z The Beatles, oddając wokaliście należny hołd. Lennon nazwał piosenkę „Move It” The Drifters pierwszym brytyjskim utworem rockowym.

25 października 1995 roku Cliff Richard otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego (Knight Bachelor). Ten tytuł szlachecki otrzymał przed tak sławnymi muzykami, jak Paul McCartney, Elton John, Mick Jagger czy Tom Jones.

Na jego dorobek składa się około 70 albumów i ponad 120 singli, nie wliczając w to różnych składanek i EP-ek. Ma na koncie ponad 250 milionów sprzedanych płyt.

Deklaruje się jako chrześcijanin. W Polsce znany jest od tej strony z kazań ewangelizacyjnych wygłoszonych w Warszawie w lecie 1986. Po polsku ukazała się wówczas jego książka pt. Ty, ja i Jezus wydawnictwa PAX Warszawa. Wydał również autobiografię Kim jest Cliff?.

Jest krótkofalowcem, posiada amerykański znak W2JOF.

W 1968 reprezentował Wielką Brytanię z piosenką „Congratulations” w 13. Konkursie Piosenki Eurowizji w Londynie.

A to już rok 2010 i jego gratulacje dla duńskiej królowej Małgorzaty z okazji jej 70. urodzin:

Cliff Richard | Congratulations | 2010 |

A ja dzisiaj gratuluję JEMU – Congratulations The Forever Young One!

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://muzyka.interia.pl;  tytułowy cytat: „Kiedy zaczynasz swoją karierę, nie masz pojęcia jak długo ona potrwa. Nie wiesz, co się wydarzy…”- Cliff Richard w BBC.

Dodaj komentarz