Przystępna uroda to nie wszystko, czyli … wójtowa jest wójtową!

Wtorek, 22 stycznia –  Dzień Dziadka, (1921) Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta uczestnik powstania warszawskiego, (1962) Piotr Polk – polski aktor teatralny telewizyjny i filmowy także piosenkarz, (1968) Violetta Arlak – polska aktorka teatralna filmowa i telewizyjna

 

W takim zimowym dniu jak dzisiaj, przed 98. laty, urodził się w Warszawie

Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta, uczestnik powstania warszawskiego

Był poetą czasu wojny, podchorążym Armii Krajowej, podharcmistrzem Szarych Szeregów.  Jednym z przedstawicieli pokolenia Kolumbów.

Zginął w 1944 roku, w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

 

„Biała magia”

Krzysztof Kamil Baczyński

Stojąc przed lustrem ciszy Barbara z rękami u włosów

nalewa w szklane ciało srebrne kropelki głosu.

I wtedy jak dzban — światłem zapełnia się i szkląca

przejmuje w siebie gwiazdy i biały pył miesiąca.

Przez ciała drżący pryzmat w muzyce białych iskier

łasice się prześlizną jak snu puszyste listki.

Więc ma Barbara srebrne ciało. W nim pręży się miękko

biała łasica milczenia pod niewidzialną ręką.

 

 

Dzień Dziadka

O Dniu Dziadka pisałam już  (TUTAJ) .

 

***

A teraz chciałam Wam przedstawić następnego jubilata, który dziadkiem chyba już nie będzie, bo niestety, nie jest jeszcze tatą…

Urodził się 22 stycznia 1962 w Kaletach, Leśnym Zakątku Śląska. To

Piotr Polk – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz piosenkarz

Uczył się w technikum elektronicznym. Ukończył szkołę muzyczną, gdzie uczył się gry na akordeonie, fortepianie, perkusji i gitarze. Założył nawet rockowy zespół „Boss”, z którym zagrał dwa koncerty.

Studiował na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.

W 2008 nagrał debiutancki album studyjny, zatytułowany Polk in Love, który został wydany w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.

 

Piotr Polk- Tylko Ty

Wziął udział w drugiej edycji programu telewizji Polsat Jak oni śpiewają. Zajął drugie miejsce w finale. Jesienią 2018 uczestniczył w pierwszej edycji programu Polsatu Lepiej późno niż wcale.

Jeszcze podczas studiów poznał Hannę. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Oboje pochodzili z małych miejscowości i marzyli o karierze aktorskiej. Piotr i Hanna Wrycza byli tak w sobie zakochani, że już na IV roku studiów w 1986 wzięli ślub. Po ich zakończeniu przenieśli się wspólnie do Warszawy, gdzie pracowali w Teatrze Studio. Tworzyli piękną i popularną na salonach parę. Oboje młodzi, utalentowani, z perspektywą świetlanej kariery.

 

 

Niestety ta historia nie zakończyła się happy endem. Wręcz przeciwnie, wpisała się w pasmo nieszczęść, które z niewiarygodną częstotliwością przydarzały się aktorce.
Młode małżeństwo dotknęły problemy finansowe i osobiste. Aby zarobić na życie, w 1990 wyjechali do Francji, gdzie Piotr Polk robił meble, a Hanna Wrycza-Polk sprzątała, pracowała w barze, jako opiekunka do dzieci, a nawet jako licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych (zna biegle angielski i francuski). Rok po ślubie na aktorkę posypały się kłopoty. W ciągu roku zmarła jej matka, potem ojciec. Osobisty dramat zbiegł się z problemami w małżeństwie. W latach 90. byli dość popularną parą. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1993 roku. Wiadomość o ich rozstaniu stała się sensacją. Chyba jako pierwsi trafili na okładki kolorowych pism.

Dla Wryczy to był bardzo trudny czas. Choć Polk oddał jej ich wspólne mieszkanie i samochód, aktorce było bardzo trudno, na nadmiar zawodowych propozycji też nie mogła narzekać. W 2002 roku życie Hanny się odmieniło. Wyszła ponownie za mąż, za Marka Kurowskiego, z którym doczekała się dwóch synów. Niestety i tym razem los też jej nie oszczędził. W 2010 roku została wdową, bez pracy, za to z dwójką dzieci na utrzymaniu. Na domiar złego, poważnie złamała nogę. Groziła jej amputacja. Długie leczenie spowodowało, że musiała zrezygnować z pracy. Sytuacja zmusiła ją także do tego, by sprzedać obciążone kredytem mieszkanie. Ostatecznie Hanna Wrycza-Polk trafiła do Domu Aktora Weterana w Skolimowie, a jej synowie, Franek i Kuba, trafili pod opiekę siostry i szwagra aktorki.

Piotr Polk pomaga pierwszej żonie – bo przecież coś ważnego nas łączyło. Nie można zresetować przeszłości. Chce jej pomóc wrócić do pracy. Jest szansa, że pani Hanna znów zagra w „Ojcu Mateuszu”. Chciałby również, żeby jej dzieci były wykształcone i miały dobry start w życie. Aktor postanowił zatroszczyć się nie tylko o jej biologiczne dzieci, ale też o te przez nią adoptowane na odległość – dziewczynkę z Madagaskaru i dwóch chłopców, jednego z Republiki Środkowej Afryki, a drugiego ze Sri Lanki.

Jeszcze w 1993 roku Piotr poznał podczas prób do inscenizacji „Ślubów panieńskich” aktorkę, Magdalenę Wołłejko. Spektakl wystawiano również dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, skąd wrócili jako para.

 

 

Pobrali się po siedmiu latach testowania związku w 2000 roku. Miłość, sielanka, szczęście – tak mówili o swoim związku. Tymczasem znajomi wiedzieli, że ich małżeństwo nie należy do najłatwiejszych. Piotr, skromny mężczyzna ze Śląska, czuł się zdominowany przez wywodzącą się z artystycznej rodziny (córkę aktorów Haliny Czengery i Czesława Wołłejki), warszawiankę. To ona podejmowała strategiczne decyzje. Miała twardy charakter.  Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że obojgu nie wiodło się zawodowo. Ona usiłowała bez specjalnego powodzenia zaistnieć jako dramaturg. On grał najczęściej role drugoplanowe i epizody. Dopiero udział w show „Jak oni śpiewają” przypomniał go szerszej publiczności. Potem przyszły sukcesy związane z rolą w „Ojcu Mateuszu”. Propozycje koncertów i nagrań sprawiły, że nie mógł podołać nowym obowiązkom. Zaangażował agentkę Joannę Gajewską. Ich relacje szybko wyszły poza sprawy zawodowe.

Po 17 latach wspólnego życia, Magda i Piotr rozstali się w roku 2011. Aktor nie chciał już marnować życia na bycie z kimś na siłę.

 

 

W 2015 roku Piotr Polk i Joanna Gajewska w tajemnicy przed mediami powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Ceremonia odbyła się za granicą, a udział w niej wzięli wyłącznie rodzina i najbliżsi przyjaciele.

Życie prywatne zachowują dla siebie. Aktor wspiera Joannę w wychowaniu jej dwóch córek, Julii i Aleksandry, z którymi ma bardzo dobry, przyjacielski kontakt. Przyznaje, że wreszcie ma poczucie, że dotarł do właściwego portu.

Poza tym jego niespełnionym marzeniem jest ojcostwo.

 

Ola Zienkiewicz & Piotr Polk – Dumka Na Dwa Serca

 

***

51 lat temu, w 1968 roku w Krakowie, przyszła na świat

Violetta Arlak, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także estradowa

Tak naprawdę to Violetta Zmarlak. Pochodzi z Wieliczki. Trzykrotnie zdawała do szkoły teatralnej, bez pozytywnego skutku. Wtedy wybrała się na rozmowę do krakowskiego Teatru 38, gdzie została przyjęta i zadebiutowała na scenie w 1992 roku w spektaklu Bogusława Schaeffera Tutam.

W latach 1992–2003 występowała w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i stała się ulubienicą publiczności kieleckiej, o czym świadczą liczne nagrody w plebiscytach. W 1995 roku zdała pomyślnie egzamin eksternistyczny. W roku 2006 wystąpiła na scenie krakowskiego Teatru Scena STU w przedstawieniu Witkacego Matka jako Zofia Plejtus.

Na dużym ekranie po raz pierwszy zagrała postać „Sąsiadeczki” w uhonorowanym wieloma nagrodami filmie Doroty Kędzierzawskiej Nic (1998). W filmie Cześć, Tereska (2001) była nauczycielką w szkole krawieckiej.

Telewidzowie znają ją z gościnnych lub drugoplanowych ról w popularnych serialach, takich jak: Kasia i Tomek (2002), Na dobre i na złe (2003, 2006), Lokatorzy (2003–2004), Plebania (2005), Niania (2005), Hela w opałach (2006),

 

 

Ranczo (od 2006) i Ranczo Wilkowyje (2007)

oraz Tajemnica twierdzy szyfrów (2006) i M jak miłość (2001–2002, 2007–2013).

 

 

Obecnie mamy przyjemność oglądać ją w roli Bożeny Tęczyńskiej w „Koronie Królów”

Brała udział w pierwszej emitowanej przez telewizję Polsat edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Krzysztof Hulboj, z którym odpadła w pierwszym odcinku, zajmując ostatnie 12. miejsce.

 

 

I choć nigdy nie dostała Oskara lub choćby nominacji do Złotego Globu, to może poszczycić się takimi wspaniałymi nagrodami, jak:

  • 2000: I miejsce w plebiscycie studenckiego Koła Miłośników Teatru „Premiera” w Kielcach
  • 1999: Kalisz – 39 Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – wyróżnienie w I Turnieju Monologów
  • 1999: Dzika Róża – nagroda w plebiscycie popularności widzów Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach
  • 1998: Nagroda Wojewody kieleckiego
  • 1998: Dzika Róża – nagroda w plebiscycie popularności widzów Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach
  • 1998: Nagroda aktorska za rolę w spektaklu „Ballady i romanse” według Adama Mickiewicza w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na XXIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych
  • 1997: Kielce – Dzika Róża – nagroda w plebiscycie widzów
  • 1995: Nagroda Prezydenta Kielc
  • 1994: Nagroda Wojewody kieleckiego
  • 1993: Dzika Róża – nagroda w plebiscycie publiczności dla najpopularniejszej aktorki Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach w sezonie 1992/1993

 

Ranczo – romansowa wójtowa

 

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://poezja.org;   https://gwiazdy.wp.pl;   https://www.se.pl;   http://www.plotek.pl;    tytułowy cytat „Przystępna uroda to nie wszystko”- Ranczo: odc. 20 (sez. II, odc. 7), Diabelskie rachunki

Dodaj komentarz