Skrzydlaci władcy świata bez granic, czyli … polscy lotnicy

28 sierpnia – Święto Lotnictwa Polskiego

Święto Lotnictwa Polskiego to polskie święto wojskowe obchodzone corocznie 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Święto obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki  i inż. pil.  Stanisława Wigury   w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

Święto lotnictwa obchodzono także w okresie międzywojennym – początkowo Dniem Lotnictwa Polskiego był 5 listopada – czyli w rocznicę pierwszego lotu bojowego samolotu z polskimi biało-czerwonymi znakami wykonanego w 1918 roku nad Lwowem przez porucznika pilota Stefana Bastyrę i porucznika Janusza de Beaurain’a.

W okresie PRL władze kilkakrotnie zmieniały datę uroczystości. Dzień Lotnika świętowano w dwóch terminach: 1 września – w rocznicę wybuchu II wojny światowej – i 23 sierpnia – w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1go Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

Fot. Piotr Łysakowski

Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r – w 14 rocznice pierwszego lotu bojowego  por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami. W czasach PRL tzw. Dzień Lotnika przypadał 23 sierpnia i wiązał się z rocznicą pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

PAP – May 2009 – Dep 91 Essonne – Ile de France La Ferte Allais Air Show : Statique Exposition

Samolot F-16,Foto: Image Courtesy: pan.li53 (https://www.flickr.com/photos/53929911@N03/) Licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic | Flickr

Fot. Piotr Łysakowski

Wczoraj i przedwczoraj, czyli 26-27 sierpnia 2017 roku na lotnisku 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego im. kpt. Żwirki i Wigury w Radomiu – Sadkowie odbyła się kolejna, XV edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW .

Air Show Radom to impreza odbywająca się cyklicznie, co dwa lata. Impreza cieszy się ogromną popularnością i ściągają na nią pasjonaci podniebnych ewolucji z całego kraju. Pierwszy Air Show odbył się w 1991 roku w Poznaniu na Ławicy, później dwukrotnie w 1995 i 1998 na lotnisku w Dęblinie. Od 2000  do 2003 roku pokazy organizowano co roku w Radomiu. Potem zwiększono odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi edycjami do dwóch lat.

Celem Air Show jest zaprezentowanie możliwości polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego szerszej publiczności, jednak przede wszystkim są formą aktywnego wypoczynku i pomysłem na spędzenie weekendu poza domem. Impreza jest coraz bardziej znana i co roku wzbogacana o nowe elementy, jak imprezy towarzyszące – pikniki rodzinne, różnego rodzaju targi, wystawy i masowe imprezy artystyczne.

 

Życzenia Dowódcy Sił Powietrznych z okazji Święta Lotnictwa Polskiego

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego składam najlepsze życzenia całej polskiej lotniczej rodzinie – żołnierzom, funkcjonariuszom służb państwowych, pracownikom linii lotniczych, aeroklubów, instytucji i ośrodków naukowo-badawczych, szkolnictwa i przemysłu oraz rezerwistom, kombatantom i seniorom lotnictwa.

Dziękuję za wysiłek władany w sumienną służbę i pracę. Dziękuję za godne, profesjonalne reprezentowanie polskich skrzydeł. Wasze zaangażowanie i rzetelne podejście do obowiązków służbowych sprawia, że jesteśmy coraz lepiej wyszkoleni, dzięki czemu rozwijamy polskie lotnictwo, kontynuując jego bogate tradycje.

Życzę wszystkim Państwu zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, satysfakcji z osiągnięć służbowych i spełnienia marzeń. Zgodnie z naszą lotniczą tradycją życzę także tyle samo lądowań co i startów.

Z lotniczym pozdrowieniem
Gen. broni pilot Lech Majewski
Dowódca Sił Powietrznych

Harold Faltermeyer & Steve Stevens – Top Gun Anthem

 

Źródło:  Wikipedia,   https://wiadomosci.wp.pl/swieto-lotnictwa-polskiego,    http://www.se.pl/wiadomosci/polska/potezna-burza-na-air-show-2017-w-radomiu-sa-ranni,

Dodaj komentarz