Stoi sobie musztarda, najeść się nią nie można. Lecz bez niej cóż wart by był, na przykład – szaszłyk z rożna, czyli … umiemy bardzo dużo, ale poszanowania tradycji uczmy się jeszcze od innych

Poniedziałek, 6 sierpnia – Światowy Dzień Musztardy

Kolejny dzień roku i kolejny dzień świąteczny w Kalendarzu Świąt Nietypowych.

 

Xavier Naidoo – Sie sieht mich nicht [Official Video]

 

Światowy Dzień Musztardy

O musztardzie pisałam już  (TUTAJ),   : o  tym jak się ją wytwarza, jakie są jej gatunki, w jakich naczyniach się ją podaje, o Warszawskiej Fabryce Musztardy i o tym, że warto kupować dobre musztardy ze względu na ich wartości smakowe i zdrowotne.

A dzisiaj napiszę o czarownym miejscu gdzie można ją kupić.

Pokazano mi je parę lat temu przy okazji wycieczki do Drezna.

 

 

To Senfladen lub Musztardownia, przy Bautzner Straße,  której nie sposób ominąć (na zdjęciu po lewej od bramy).

Po prawej  znajduje się  Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund – najładniejszy na  świecie (według Księgi Rekordów Guinnessa), sklep mleczarski. Ale o tym napiszę może przy innej okazji…

 

Jest to bardzo ładny (momentami bardzo zabawny), malutki sklepik z musztardami oraz smakowymi chrzanami, gdzie obsługa przyjaźnie wita, służy miłą radą i gdzie można wreszcie robić zdjęcia!

 

 

 

W sklepie z musztardą można skosztować różnych produktów, takich jak musztarda, pasty owocowe czy dipy, dzięki czemu można natychmiast przekonać się o ich jakości i smaku.

 

Firma prowadzi kilka sklepów Senf w całych Niemczech i podobno oferuje ponad 300 rodzajów musztardy, przypraw, mieszanek przypraw, sosów, keczupów, dżemów czy past z musztardą oraz innych specjałów.

 

 

Obsługa sklepu pakuje prezenty zgodnie z życzeniami – na każdą okazję znajdziemy właściwy wybór – czy to na urodziny, Dzień Matki lub Walentynki.

 

 

Czy jako prezent z imprezy firmowej. Mamy gwarancję znalezienia coś wyjątkowego.

 

 

Znajdziemy tutaj musztardy we wszystkich wariantach i smakach: niecodzienne musztardy tematyczne (imprezowe, erotyczne), alkoholizowane whisky czy ajerkoniakiem, musztardy ostre z dodatkiem chili, imbiru, musztardy truflowe,  owocowe, miodowe a nawet musztardy o różnych kolorach. I wiele, wiele innych gatunków tego saksońskiego specjału.

 

Mnie zaciekawiły łagodniejsze w smaku musztardy owocowe – śliwkowe, gruszkowe, z dodatkiem pomarańczy, porzeczek, malin, moreli, wiśni, borówek, bzu czarnego, fig czy mango – nigdy takich do tej pory nie smakowałam.

 


Prawie wszystkie musztardy i przyprawy można spróbować na małych opłatkach, które znajdziemy wewnątrz oryginalnych naczyń pośrodku stolika (kształtem przypominających mi naczynia o zupełnie innym charakterze).

 

 

Były też musztardy – imprezowa i … trabantowa, w kolorze pięknego turkusu.

 

Nigdy do tej pory nie miałam okazji zobaczyć tylu rodzajów musztard i innych tak ciekawych produktów. Dlatego, jeżeli tylko będziecie mieli okazję, gorąco namawiam do zobaczenia tego miejsca. Co prawda ceny w niektórych przypadkach mogą okazać się zaporowe, ale przecież zakupy mogą być tylko symboliczne  😉

 

I oczywiście „Najpiękniejszą mleczarnię świata”, gdzie robienie zdjęć jest surowo zabronione!   🙂

Źródło:    wiersz „Musztarda” – http://wiersze.kobieta.pl

Dodaj komentarz