Świat się zmienia. Padają mury, otwierają się granice. Teatr też się zmienia. Niezmienne pozostają tylko marzenia, marzenia młodych ludzi, nasze marzenia, czyli … Polacy od prawie 30 lat wciąż oglądają Metro.

Środa, 30 stycznia – Dzień Głupkowatych Powitań na Poczcie Głosowej, Dzień Rogalika, (1900) urodził się Izaak Dunajewski – rosyjski kompozytor i dyrygent, (1969) ostatni występ grupy The Beatles, (1947) urodziła się Małgorzata Braunek – polska aktorka i nauczycielka zen, (1991) prapremiera musicalu Metro w reżyserii Janusza Józefowicza

 

Dzień Głupkowatych Powitań na Poczcie Głosowej

Dzień Rogalika

To dzisiejsze święta. Celebrujmy je jak chcemy, ale celebrujmy. Jak?

Zapraszam  (TUTAJ)  .

 

***

30 stycznia 1900 roku, w Łochwicy,

urodził się Izaak Dunajewski – rosyjski kompozytor i dyrygent

Izaak Osipowicz Dunajewski – rosyjski kompozytor i dyrygent żydowskiego pochodzenia – prowadził orkiestry m.in. w Charkowie i Moskwie. Tworzył pieśni, balety, operetki, pisał również muzykę do przedstawień teatralnych i filmów. Uważany za twórcę „jazzu rosyjskiego”. Ludowy Artysta RFSRR (1950), laureat dwóch Nagród Stalinowskich (1941, 1951).

Najbardziej znane utwory to:

  • Muzyka do filmów Świat się śmieje i Wołga-Wołga
  • Marsz sportowy
  • Pieśń o Ojczyźnie z filmu Cyrk (1936) – prawykonanie Lubow Orłowa

Zmarł 25 lipca 1955 roku w Moskwie.

Serce (Cердце) z filmu „Świat się śmieje” (Весёлые ребята) z 1934 – Leonid Utiosow (Леонид Утёсов)

***

30 stycznia 1969, na dachu budynku Apple Records w Londynie, odbył się

ostatni występ grupy The Beatles

Pół wieku temu. Londyn, zimny wietrzny dzień. Dach budynku Apple Records w samym centrum miasta. Tutaj wcześnie rano pojawili się słynni The Beatles. I nagle, w samo południe, przez warkot silników słynnych londyńskich piętrowych autobusów przebija się dźwięk elektrycznych gitar. To The Beatles.

 

The Beatles Don’t Let Me Down Live 1969 HD mp4

Ich koncert był niespodzianką – zespół bowiem od 1966 roku już nie koncertował. Paul McCartney szczególnie nalegał, aby dać jakieś niesamowite show – zdawał sobie sprawę, że grupa się rozpadnie, a takie wydarzenie może dać zespołowi nową energię. The Beatles myślało o zagraniu koncertu m.in. pod piramidą w Gizie, na Saharze czy też w rzymskim amfiteatrze w Tunezji. Padło na dach Apple Recors i jak się okazało, był to faktycznie ostatni koncert The Beatles.

 

***

30 stycznia 1947 roku, w Szamotułach,

urodziła się Małgorzata Braunek – polska aktorka, nauczycielka zen

Córka oficera kawalerii i rotmistrza Wojska Polskiego Władysława Braunka i jego żony Anny Ruty z domu Beni. Została wychowana w tradycji luterańskiej, z którą związana była jej matka. Ojciec Małgorzaty Braunek był katolikiem.

 

 

Była trzykrotnie zamężna: z aktorem Januszem Guttnerem, z reżyserem Andrzejem Żuławskim (rozwód w 1976 roku), a do śmierci z pisarzem i buddystą Andrzejem Krajewskim. Była matką reżysera Xawerego Żuławskiego oraz aktorki Oriny Krajewskiej.

Była buddystką, zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego Kanzeon, 25 stycznia 2011 roku otrzymała tytuł rōshiego od rōshiego Dennisa Genpo Merzela. Wspierała ruch na rzecz praw człowieka w Chińskiej Republice Ludowej. Była także wegetarianką, wspierała akcje na rzecz praw zwierząt. Razem z Mają Ostaszewską i Ksawerym Jasieńskim w 2007 roku nagrała adaptację audio buddyjskich bajek zebranych przez Rafe Martina w zbiorze Głodna tygrysica.

Zmarła w Warszawie 23 czerwca 2014 roku, na chorobę nowotworową. Do końca czerwca odbywały się buddyjskie uroczystości pogrzebowe po których aktorka została pochowana 5 lipca 2014 roku w grobie swojej matki na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Pogrzeb miał charakter świecki, lecz dzień później zostało odprawione nabożeństwo żałobne w luterańskim kościele Świętej Trójcy.

Nie lubiłam jej z wcześniejszych ról, za jej sztuczność. Polubiłam za ostatnie, gdzie w sposób ciepły, bez zadęcia i silenia się na oryginalność przedstawiała… może siebie samą?

 

Małgorzata Braunek 1947 2014r Montaż Katarzyna Catalina Popławska

***

30 stycznia 1991 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się

prapremiera musicalu Metro w reżyserii Janusza Józefowicza

Metro to polski musical z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty Miklaszewskiej i Maryny Miklaszewskiej, wyreżyserowany przez Janusza Józefowicza. Prapremiera musicalu odbyła się 30 stycznia 1991 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a premiera 16 kwietnia 1992 w Minskoff Theatre na Broadwayu. Od 1997 roku spektakl wystawiany jest w aranżacji pod nazwą Metro w Buffo w teatrze Studio Buffo w Warszawie.

 

 

Musical opowiada o grupie młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Każdy z nich przywozi własną historię, marzenia, cel. Przyjeżdżają oni na casting do teatru, ale go nie przechodzą. Organizują więc własny musical na stacji metra. Po sukcesie podziemnego musicalu dostają propozycję angażu do teatru, który ich wcześniej odrzucił. Pojawia się dylemat: iść za pieniędzmi czy za marzeniami

„Metro” pozwoliło zaistnieć na polskiej scenie wielu sławnym dziś artystom, m.in. Edycie Górniak, Katarzynie Groniec, Robertowi Janowskiemu, Katarzynie Skrzyneckiej, Dodzie, Michałowi Milowiczowi, Barbarze Melzer, Zofii Nowakowskiej i Nataszy Urbańskiej. Do czerwca 2018 roku musical zagrano ponad 2150 razy, a obejrzało go według szacunków ok. 2 milionów widzów, co jest ewenementem w Polsce

Musical „Metro” stał się pierwszym w Polsce – i jak dotąd jedynym – „kultowym” wydarzeniem teatralnym. Żadne polskie przedstawienie dramatyczne, komediowe, operowe, operetkowe, kabaretowe czy rewiowe nie osiągnęło 950 przedstawień, żadne nie było obejrzane przez prawie milion widzów. Ale produkcja „Metra” to nie tylko historia niebywałego wprost sukcesu kasowego, a także artystycznego. To przede wszystkim optymistyczna historia grupy młodych ludzi. Ludzi, którzy udowodnili, że gdy się ma talent i ambicje, nawet w Polsce można odnieść sukces, zdobyć pieniądze i sławę.

 

Metro – Wieża Babel

***

 

 

A CO wydarzyło się dzisiaj w godzinach przedpołudniowych możecie zobaczyć  (TUTAJ)  i  (TUTAJ)

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://studiobuffo.com.pl;  tytułowy cytat – http://metro.studiobuffo.pl;   https://www.rmf.fm;   scena z: Małgorzata Braunek, SK:, , fot. Podsiebierska/AKPA;

Dodaj komentarz