Niedziela, 27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Dzień Dialogu z Islamem, Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, Światowy Dzień Trędowatych, (1957) odbyło się pierwsze losowanie Toto-Lotka, (1756) urodził się Wolfgang Amadeus Mozart – austriacki kompozytor wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, (1954) przyszła na świat Barbara Bursztynowicz – polska aktorka filmowa i teatralna, (1912) urodził się hrabia Henryk Rostworowski – polski aktor, prozaik, poeta, tłumacz, publicysta, konferansjer, autor i wykonawca piosenek
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Święto ONZ uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Dzień Dialogu z Islamem
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce – obchodzony jest corocznie jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Został ustanowiony w 2001 roku przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
Jest to polskie święto obchodzone corocznie 27 stycznia, na mocy zapisu ustawy z 16 grudnia 2010 w ramach nowelizacji Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a upamiętniające początek polskich służb zatrudnienia, który miał miejsce w 1919 roku.
Więcej o tych świętach pisałam (TUTAJ)
Światowy Dzień Trędowatych
Światowy Dzień Trędowatych jest świętem ruchomym, przypadającym w ostatnią niedzielę stycznia, dlatego informacje o nim możecie znaleźć (TUTAJ) .
A co wydarzyło się przed laty?
27 stycznia 1957 roku
odbyło się pierwsze losowanie Toto-Lotka
To najstarsza, a zarazem najpopularniejsza w Polsce gra liczbowa organizowana przez Totalizator Sportowy. Pisałam już o tym (TUTAJ) .
Pierwsze losowanie odbyło się 27 stycznia 1957. Polega na wytypowaniu wyników losowania 6 liczb z zakresu od 1 do 49. Wylosowano wówczas liczby: 8, 12, 31, 39, 43 i 45.
Początkowo losowania Toto-Lotka, a później Dużego Lotka (nazwa ta została przyjęta we wrześniu 1975) odbywały się raz w tygodniu – w niedzielę. Od 2 czerwca 1984 przeniesiono je na soboty. Od 2 października 1991 wprowadzono losowania środowe. W celu zwiększenia przychodów firmy Totalizator Sportowy 4 września 2007 wprowadził trzecie w tygodniu losowanie Dużego Lotka. Losowania środowe zastąpiono wtorkowym i czwartkowym, sobotnie pozostawiono bez zmian. 15 września 2012 wprowadzono dodatek do gry o nazwie Lotto Plus.
Już od pierwszych dni cieszyła się ogromnym zainteresowaniem Polaków, co, szczególnie przy wysokich kumulacjach, nie zmienia się od 62 lat.
***
Compagnia DOpera Italiana Antonello Gotta Walter Carignano Wolfgang Amadeus Mozart Don Giovanni Fin-chhan-dal-vino-www.my-free-mp3.net-.mp3
27 stycznia 1756 roku, w Salzburgu, przyszedł na świat
Wolfgang Amadeus Mozart – austriacki kompozytor, wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych
Jego twórczość związana była głównie z austriackim Wiedniem. Razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.
Na chrzcie nadano mu imiona Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus.
Pierwsze Joannes na cześć świętego katolickiego patrona dnia urodzenia Jana Chryzostoma, Wolfgang na pamiątkę dziadka ze strony matki, a Teofil na pamiątkę ojca chrzestnego. Przez większość życia kompozytor posługiwał się jednak imionami Wolfgang Amadé. Amadé to francuska wersja greckiego imienia Teofil (przyjaciel Boga lub umiłowany przez Boga). Wcześniej używał także wersji włoskiej (Amadeo). We wczesnych dokumentach występowała również forma Wolfgang Gottlieb (Gottlieb to niemieckie tłumaczenie dla Teofil). Natomiast nigdy nie używał najpowszechniejszej dzisiaj wersji łacińskiej Amadeus. W dzieciństwie rodzice używali również zdrobnień Wolferl, Wolfgangerl i we wczesnych czasach Wolfi, o czym wiadomo z listów ojca i innych źródeł.
Mozart zmarł 5 grudnia 1791 w Wiedniu.
Z szóstki dzieci, które przyszły na świat w trakcie 9-letniego małżeństwa Wolfganga i Konstancji (1782–1791), dzieciństwo przeżyli tylko dwaj synowie. Żaden z nich nie ożenił się i nie pozostawił potomstwa. Ród Wolfganga Amadeusa Mozarta w linii prostej wymarł w połowie XIX w.
***
27 stycznia 1912 roku w Rybczewicach koło Krasnegostawu, urodził się
hrabia Henryk Rostworowski – polski aktor, prozaik, poeta, tłumacz, publicysta, konferansjer, autor i wykonawca piosenek
Ukończył Institut Commercial w Grenoble i Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczętą praktykę prawniczą przerwała wojna. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. Jeniec oflagów hitlerowskich w Weilburgu (IX e) i Woldenbergu (II c) – gdzie wydał systemem powielaczowym tomik wierszy „Kamieniołomy”. Razem z K. Rudzkim, A. Nowickim, J. Landym i J. Michałowskim organizator tzw. podwieczorków sobotnich w oflagu. Współtwórca, autor, aktor i kierownik literacki teatru obozowego. W tym okresie napisał pierwsze teksty piosenek oraz komedie: „Nic nie rozumiem” (z K. Wnorowskim), „Jajko Kolumba” (z A. Nowickim, D. Flukowskim i L. Natansonem z muzyką S. Gajdeczki), widowisko kukiełkowe „Bal na Szklanej Górze” i jasełka „Wigilia żołnierska”.
Po wyzwoleniu autor licznych widowisk teatralnych, przekładów sztuk teatralnych, m.in.”Ondyna” H. Giradoux, „Hernani” V. Hugo, „14 lipca” R. Rollanda i in.; tekstów ballad i piosenek. Od maja 1945 w Teatrze Domu Żołnierza jako konferansjer i piosenkarz. W lipcu 1945 debiutował w rozgłośni łódzkiej Polskiego Radia w stałej audycji „Mozaiki Łódzkie”. Od jesieni 1948 w Polskim Radiu Warszawa. I odtąd do 1950 r. stale występował na antenie radiowej jako piosenkarz i autor. Nagrał w tym czasie w Zakładzie Nagrań Dźwiękowych „Muza” około 30 płyt. W nagraniach towarzyszył mu przeważnie Zespół Instrumentalny Mieczysława Janicza. Od 1950 poświęcił się pracy pisarskiej i tłumaczeniom, głównie literatury francuskiej i rosyjskiej, sporadycznie występując jako piosenkarz, m.in. w „Kabarecie Literackim” w Warszawie. Pisał także piosenki do filmów rysunkowych, jak „Lis i bocian” (muz. F. Leszczyńskiej). Wydał śpiewnik „Chansons de Pologne” z piosenkami polskimi tłumaczonymi na język francuski. Jako autor współpracował przeważnie z kompozytorką Franciszką Leszczyńską.
TO BYŁO RAZ- HENRYK ROSTWOROWSKI 1949!
Był autorem licznych przekładów na język polski tekstów światowych i europejskich przebojów.
Ten piękny walc angielski To było raz to w oryginale „Nature Boy”
Pochodził z polskjej rodziny szlacheckiej i ziemiańskiej herbu Nałęcz, którego dewizą jest łacińska sentencja: „Nil conscire sibi” (po polsku – „nie mieć sobie nic do zarzucenia”).
Zmarł 31 sierpnia 1984 w Warszawie.
***
27 stycznia 1954 w Bielsku-Białej, przyszła na świat
Barbara Bursztynowicz – polska aktorka filmowa i teatralna
W roku 1977 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.
Zaczynała podkładając swój głos w filmie z 1973 roku Detektyw Pchełka na tropie (Lori), a w latach 1985–1989 w serialu Smerfy (Sasetka). Jej debiut filmowy miał miejsce w 1977 roku, w filmie Andrzeja Kostenki pt. Sam na sam.
Znamy ją także z wielu ról w Teatrze Telewizji, a najbardziej z popularnej telenoweli Klan, gdzie od roku 1997 wciela się w postać Elżbiety Chojnickiej.
https://youtu.be/0yDv4cBrHys
Dramaty Elżbiety z Klanu
Jest żoną aktora Jacka Bursztynowicza, z którym ma córkę Małgorzatę. To, że córka nie wybrała aktorstwa, nie zmartwiło ani jej, ani męża Jacka Bursztynowicza. Wiedzą, że to bardzo trudny zawód i nie wszystkim udaje się odnieść sukces.
Aktorka twierdzi, że jest nadopiekuńczą mamą, bo miała duże problemy z akceptowaniem wyborów jedynaczki, która to wolała mieć w ręku rzemiosło niż być artystką. Jednakże nauczyła się poszanowania dla jej odrębności.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.onet.pl; https://www.pomponik.pl; http://www.wikiwand.com; tytuł wpisu – cytaty: 1) „To było raz”- Henryk Rostworowski, 2). „Dziewczyny z Komorowa” Wojciech Młynarski;